Najważniejsze jest bowiem urządzenie łazienki w taki sposób, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna – w tym celu należy odpowiednio ulokować poszczególne elementy wyposażenia. Dzięki takiemu zabiegowi zapewnimy sobie komfort i wygodę w korzystaniu z poszczególnych elementów wyposażenia. Rozmieszczenie poszczególnych sprzętów w łazience powinno być rozplanowane już wcześniej, zanim przystąpimy do wykończenia łazienki.
Jest kilka bardzo prostych zasad, jeśli będziemy ich przestrzegać unikniemy niepotrzebnych nerwów. Przestrzeń przed umywalką powinna wynosić minimalnie 65 centymetrów na 110 centymetrów – zapewni to swobodę w wykonywaniu codziennych czynności. W przypadku WC wymiary takie to minimalnie 50 centymetrów na 50 centymetrów wolnej przestrzeni. Wolne miejsce jakie powinno się znaleźć przy kabinie prysznicowej to minimalnie 70 centymetrów na 90 centymetrów, a w przypadku wanny to 70 centymetrów na 100 centymetrów.
Dzięki zachowaniu takiej wolnej przestrzeni będzie można spokojnie wyjść z wanny lub spod prysznica i osuszyć się, nie martwiąc się jednocześnie o zrzucenie czegoś z półki czy obicie się o mebel. Jeżeli planujemy zamontowanie w łazience także pralki należy wziąć pod uwagę miejsce umożliwiające wygodne korzystanie z niej. Tutaj najlepiej zachować rozmiary 90 centymetrów na 100 centymetrów. Nie zawsze jednak da się zachować takie proporcje, dlatego warto przemyśleć planowanie łazienki jeszcze w momencie planowania całego domu na projekcie.
W momencie, kiedy otrzymujemy już gotowy dom z konkretną łazienką należy odpowiednio przemyśleć zagospodarowanie jej wnętrza. Nie jest sztuką umeblowanie łazienki i zostawienia niewielkiej przestrzeni, w której nic się już nie zmieści. Rozwiązanie takie może być wygodne jedynie dla jednej osoby lub w bloku. W momencie, kiedy chcemy zachować styl, elegancję i funkcjonalność należy przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym unikniemy zbędnych nerwów.