Umeblowanie jakiegokolwiek pomieszczenia, gdy mamy niedużą przestrzeń może być problematyczne. Wyzwaniem jest urządzenie małej łazienki – korzystanie z niej musi być wygodne i komfortowe, a jest niewiele wyposażenia, które można pominąć.

Data dodania: 2015-11-16

Wyświetleń: 970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednakże obecnie urządzenie małej łazienki tak, aby była ona funkcjonalna i elegancka nie jest najmniejszym problemem, wystarczy wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować.


Mała łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna – do wszystkich szafek i sprzętów trzeba mieć swobodny dostęp, a nie można przy tym zapomnieć o pozostawieniu odrobiny wolnej przestrzeni do przejścia. Trzeba więc jak najlepiej wykorzystać i rozplanować miejsce na ścianie – meble można stawiać od samej podłogi i wieszać do samego sufitu.

Doskonałymi rozwiązaniami będą:
- jasne kolory mebli – nie będą przytłaczać i tak niewielkiej przestrzeni, a również optycznie ją powiększą;
- chromowane i metalowe elementy – rozjaśnią i optycznie powiększą łazienkę;
- funkcjonalne meble – pozwolą na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Doskonała będzie szafka z lustrem do powieszenia nad umywalką – na rozdzielenie obydwu tych elementów małej łazience nie ma miejsca, a półki za lustrem przydadzą się na kosmetyki i drobiazgi. Podobnie z umywalką – pod nią również może znajdować się szafka przeznaczona na drobiazgi;
- rozstawienie mebli – niezwykle ważne przy aranżacji małej łazienki, aby zachowała ona lekki, elegancki wygląd. Meble do małej łazienki generalnie powinny być lekkie, jeśli jednak wybiera się również te masywne, należy im zarezerwować miejsce z tyłu pomieszczenia, gdzie będą mniej widoczne.

Meble przede wszystkim powinny jak najmniej odstawać od ściany i mieć smukłą linię – nadadzą dzięki temu łazience subtelności i umożliwią swobodne korzystanie ze wszystkich sprzętów. Niezwykle popularnym rozwiązaniem są meble na wysokich nogach, bądź wręcz takie, które nie dotykają podłogi – dotyczy to zarówno szafek, jak i sanitariatu. Warto postawić również na prysznic kosztem wanny – zajmie zdecydowanie mniej miejsca. Aby optycznie powiększyć przestrzeń łazienki warto również zdecydować się na większe kafelki i lustra – dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się być bardziej przestronne.

Niemniej istotne jest tutaj operowanie światłem. Lepiej zdecydować się na punktowe oświetlenie, aniżeli na jedną lampę. Dodatkowe podświetlenie lustra będzie z kolei nie tylko funkcjonalne, ale również nada wrażenie większego pomieszczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena