Świadomość ta może ten wybór znacznie ułatwić. Chcemy wtedy, aby meble, które zamierzamy kupić, idealnie pasowały nie tylko do naszego wnętrza, ale również do nas samych. Szukając odpowiednich dla siebie mebli, powinniśmy być w stanie właściwie ocenić ich jakość. Należy również przy tym pamiętać, że dla własnego zdrowia i komfortu warto wybierać meble z litego drewna.
Warto określić swoje potrzeby, zanim dokonamy zakupu. Powinniśmy sobie zadać kilka ważnych pytań, które mogą wydawać się nieistotne i oczywiste, jednak zachęcam do przemyślenia każdego z nich. Meble mają nie tylko wyglądać i być dopełnieniem wnętrza, a przede wszystkim dbać o naszą wygodę i być maksymalnie funkcjonalne we wszystkim, co robimy w domu, więc tym bardziej warto sprecyzować nasze oczekiwania.
Zadając sobie pytania, które przedstawię w dalszej części artykułu, możemy zapobiec podjęcia pochopnej decyzji. Byłoby źle wydać dużą sumę pieniędzy i mieć wyrzuty sumienia, zanim jeszcze zostaną nam dostarczone. W momencie, kiedy już je otrzymamy i jednak to nie będzie to, czego oczekiwaliśmy, pozostają nam dwie opcje, oddanie bądź wymiana mebli lub pogodzenie się z zakupem, nawet jeżeli nie czujemy się z nim dobrze. Mówiąc prościej, unikajmy impulsu zakupu. Zaoszczędzimy sobie rozczarowań, odpowiadając na następujące pytania:
1. Ile mam miejsca do zagospodarowania?
Przestrzeń jest bardzo ważna, ponieważ pozwala określić skalę przedsięwzięcia. Jeżeli będziemy urządzać małą przestrzeń, jakie meble są w niej niezbędne (w zależności od jego przeznaczenia)? Czy coś może służyć nam podwójnie (np. szuflady na ubrania pod łóżkiem)? Trzeba rozważyć użycie kolorów i wykończeń, które sprawią, że wizualnie pomieszczenie będzie wyglądało na większe. Duża przestrzeń tylko z pozoru może się wydawać łatwa do aranżacji. Tutaj meble też muszą być odpowiednio dobrane i rozmieszczone. Kupując ze świadomością, że i tak wszystko się zmieści to nie najlepszy pomysł.
2. Kto używa tego miejsca?
Oczywiście największą swobodę co do wyboru stylu, koloru, tkanin mamy, gdy mieszkamy sami. Jeżeli z miejsca, które aranżujemy, korzystają też inni, ich potrzeby i preferencje również powinny być uwzględnione. Na przykład delikatne tkaniny lub meble z ostrymi krawędziami nie będą zbyt dobra opcją w pomieszczeniu, gdzie bawią się dzieci.
3. Do czego posłuży dane pomieszczenie?
Meble zawsze powinny być swego rodzaju tłem dla naszego życia, w tym znaczeniu, iż są jego uzupełnieniem. Mają za zadanie nam pomagać, być komfortowe i w pełni funkcjonalne. Czy jest to pomieszczenie, gdzie rodzina ogląda telewizję? Należy zatem zadbać o wygodną, zabezpieczoną przed zabrudzeniami sofę, funkcjonalny stolik oraz wygodne i bezpieczne miejsce zabawy dla dzieci.
4. Które kolory są dla mnie atrakcyjne i dobrze się czuję w ich obecności?
Bardzo ważne, aby używać tych kolorów, które sprawiają, że czujemy się komfortowo i jesteśmy zadowoleni. Należy również tak dobierać ich intensywności, aby nasz ulubiony kolor nie stał się tym, którego szybko znienawidzimy. Jeżeli lubimy ciemniejsze kolory i odcienie, warto łączyć je z jaśniejszymi kolorami, co pozwoli zachować jasne wnętrze i jednocześnie mieć ulubiony kolor.
5. Czy w pomieszczeniu znajdują się już jakieś meble lub inne elementy aranżacji?
Wszelkie meble, dywany, obrazy, które już posiadamy, mogą na posłużyć jako dobry punkt wyjścia. To bardzo dobry pomysł, aby brać te wszystkie elementy pod uwagę, jednak trzeba zastanowić się nad tym, czy rzecz wyglądająca wspaniale indywidualnie, będzie pasować do naszej wizji i potrzeb. Trzeba również rozważyć, czy rzecz, którą zostawiamy, będzie odnośnikiem i centralnym punktem w pomieszczeniu, czy będzie odgrywała drugorzędną role.
6. Jak zacząć urządzanie od zera?
Może to być straszne, ale również ekscytujące. Bo co może być bardziej radosnego niż urządzenie własnego miejsca w sposób, który chcemy? Jeśli trudno nam zacząć, powinniśmy przeglądać katalogi, strony internetowe i znaleźć taką aranżację, która najbardziej by nam odpowiadała i którą dostosujemy do własnych potrzeb. Takie poszukiwania mogą również doprowadzić do kolejnej ważnej rzeczy, mianowicie znalezienia potencjalnych sklepów meblowych.
7. Jak długo mamy zamiar go używać?
To jak długo mamy zamiar używać mebli, określa, ile powinniśmy na nie wydać. Jeżeli lubisz co kilka lat zmieniać otoczenie, to szkoda wydawać duże pieniądze na meble, których niedługo się pozbędziemy. Jednak, gdy chcemy mieć meble na lata, nie należy oszczędzać (co nie oznacza, że nie mamy szukać konkurencyjnych ofert lub mebli używanych).
8. Jaki posiadamy budżet?
Czy pieniądze to dla nas żaden problem, czy jednak w jakiś sposób nas ograniczają? Nawet jeśli nie możemy sobie pozwolić wydać fortunę na meble, warto zrobić porządny "Research", porównywać oferty różnych sklepów, a na pewno znajdziemy coś, co pokochamy. Należy też sprawdzić oferty sklepów z używanymi meblami, bo tam również można znaleźć wartościową rzecz w świetnym stanie.
Cała kolekcja sprzętów z sieciówki czy meble na zamówienie wykonane w pracowni stolarskiej? Przy wyborze mebli można kierować się różnymi kryteriami: ceną, dostępnością, jakością, potrzebami domowników, wymiarami pomieszczenia. Warto przy tym rozważyć wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań.