Coraz bardziej popularne i dostępne na rynku są tak zwane kominki z płaszczem wodnym, które określane są jako idealne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Czy takie rozwiązanie jest dla nas? Czy można tak rzeczywiście ogrzać mieszkanie? 

Data dodania: 2015-10-19

Wyświetleń: 778

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozpatrzyć wszelkie “za” i “przeciw”, zaś gdy już zdecydujemy się na konkretny model, trzeba sprawdzić jaką ma sprawność i jakie wymogi eksploatacyjne.

Gdy kończy się upalne lato i przychodzi chłodniejsza pora roku, wizja miłego ciepła, które dociera do nas z kominka staje się rzeczywiście kusząca. W tym sensie warto zauważyć, że coraz bardziej są popularne kominki z płaszczem wodnym, jakie dzięki swojej budowie zapewniają ogrzewanie wodny na potrzeby c.o., ale także c.w.u.

Płaszcz wodny, który jest zbudowany z podwójnych ścianek, otacza komorę spalania. Jednocześnie dla zwielokrotnienia wymiany ciepła wykorzystuje się płomieniówki, przepływają przez nie spaliny. Przestrzeń pomiędzy ściankami a płomieniówkami wypełnia woda, gdy się ogrzewa jest w stanie zasilać wymienione wcześniej instalacje. To właśnie sprawia, że ten rodzaj kominka różni się od rozwiązań tradycyjnych. Tam ogrzewane jest jedynie powietrze, zaś duża część ciepła jest niewykorzystywana, więc ucieka przez komin razem z gazami spalinowymi.

Ten rodzaj kominka ma oczywiście zwolenników, ale i przeciwników. Zanim podejmiemy decyzję, czy faktycznie warto zainwestować w to źródło ciepła, powinniśmy poznać jego zalety i wady. Kominek na pewno gwarantuje zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, a to dzięki dosyć łatwej dostępności i niezbyt wysokiej ceny paliwa, czyli drewna. Drewno jednakże powinno być właściwie wysuszone, zależnie zaś od jego twardości czas takiego suszenia wynosi od 1,5 do 2 lat. Najbardziej godne polecenia jest drewno z twardych drzew liściastych.

Odpowiednio dobre paliwo jest oczywiście droższe, ale i lepiej się pali, a ponadto jest bezpieczniejsze w użytkowaniu. Mokre drewno, a do tego o niskiej wartości opałowej będzie palić się nieefektywnie i krótko. Jakby tego było mało, podczas spalania będzie wydzielać dużą ilość sadzy i smoły, które osadzają się w kominie. Żeby cieszyć się miłym widokiem ognia w kominku należy więc zapewnić zapas suchego paliwa.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena