Oto przedmioty, których bezwzględnie będziemy potrzebować:
Wąż ogrodowy - bez względu na to czy nasz teren jest wielki czy mały oraz czy zasadzimy pełno kwiatów i warzyw czy nie, musimy mieć w ogrodzie szlaucha, ponieważ w ogrodzie zawsze jest coś do podlania, a jak nie do podlania, to do wyczyszczenia, a jak nie do wyczyszczenia, to gdy jest gorąco sami możemy oblać się rozkosznie orzeźwiającą, zimną wodą. Jeśli zaś podlewamy dużo i często, bo jednak odkryliśmy w sobie żyłkę hodowcy warto zaopatrzyć się w pompę i własny zbiornik wody – zaoszczędzi nam to późniejszych wydatków.
Rękawiczki ochronne – zdecydowanie przydadzą nam się we wszelkich pracach, jakie wykonujemy na świeżym powietrzu – zarówno do plewienia (pomyśl o pokrzywach i ziemi za paznokciami), jak i wszelkich prac porządkowych oraz sadzenia, a nawet koszenia (żeby nie narobić sobie odcisków). Rękawiczki zabezpieczą nasze dłonie przed wszelkimi zadrapaniami, chroniąc skórę i jej wygląd.
Kalosze – skoro jesteśmy już przy akcesoriach odzieżowych nie zapomnijmy też o porządnym obuwiu, które nie tylko ochroni nas przed wilgocią, ale i przed urazami – podczas prac porządkowych na zarośniętej działce możemy nawet spotkać żmiję, która mogłaby nas ukąsić. Kalosze nas przed tym zabezpieczą, jak i również ochronią przed zadrapaniami i bąblami spowodowanymi przez bliższe spotkania z pokrzywą czy różą. Również błoto nie straszne w takich butach.
Narzędzia trzonowane – czyli klasyczna łopata, motyka i grabie – te trzy narzędzia są najważniejsze i najprzydatniejsze podczas sadzenia i pielęgnowania roślin. Motyką przekopiesz ziemię i wyplewisz grządki, a także przygotujesz glebę do sadzenia i siania – będzie ona odpowiednio napowietrzona. Łopatą wykopiesz wszelkie doły, które posłużą za nowe mieszkanie dla krzewów, drzewek czy innych roślin ozdobnych. Grabie będą służyły do wielu czynności, szczególnie porządkowych – zbierzesz nimi liście, skoszoną trawę i inne nieczystości. Przygotujesz nimi również grządkę do siania warzyw lub kwiatów.
Sekator – rośliny same nie będą rosły, tak jak sobie zamarzymy. Dlatego powstały sekatory – to nimi poprzycinamy gałązki, wyrównamy żywopłot i wytniemy przekwitnięte rośliny.