Irlandia kojarzy się nam z Celtami, przypadającym na dzień 17 marca dniem świętego Patryka, skoczną i o charakterystycznych dźwiękach muzyką irlandzką, piwem Guinnessem i niezbyt miłym złośliwym skrzatem leprikonem, który złapany przez śmiertelnika może spełnić aż trzy jego życzenia.

Data dodania: 2015-05-24

Wyświetleń: 3270

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W kraju koniczyny i zielonego piwa

Stolicą Irlandii jest największe miasto tego kraju, Dublin. Pochodzi z niego jeden z najlepszych światowych zespołów rockowych U2 i wokalistka Sinead O Connor. Związany jest też z nim autor słynnego Gulliwera, Jonathan Swift. Miasto usytuowane jest nad Morzem Irlandzkim, u ujścia do Zatoki Dublińskiej rzeki Liffey, która dzieli je na dwie, znacząco się od siebie różniące części, nowoczesną i zamożną Southside oraz Northside.

Założycielami Dublina są Celtowie. W 840 r. na jego terenie duńscy Wikingowie założyli osadę handlową i wznieśli warownię na południowym brzegu rzeki. Aż do XII w. Dublin był lokalny, ośrodkiem ich królestwa. W 1170 r. został przejęty przez Anglonormanów, a rok później otrzymał prawa miejskie. Niepodległość Irlandia uzyskała w 1920 r. minionego stulecia. Dzisiejszy Dublin jest miastem portowym, połączonym kanałami z rzeką Shannon. Obsługuje fracht i pasażerów. Dopłynąć z niego można do Wielkiej Brytanii i na Wyspę Man.

W architekturze, jak i w stylu życia Dublińczyków tradycja przodków i klasyka miesza się z młodością i nowoczesnością. Pod każdym względem Dublin jest atrakcyjnym turystycznie miastem. Pochodzących sprzed XVII w. zabytków zachowało się niewiele. Są to wybudowany przez Normanów Zamek Dubliński, pobliska katedra Christchurch i katedra św. Patryka. Spacerując po dublińskich uliczkach z zachowanymi klasycznymi domkami i typową irlandzką atmosferą. Ze współczesnych symboli miasta jest wyznaczająca centralny punkt miasta ponad 120 metrowej wysokości iglica Spire of Dublin. Miasto szczyci się też największym na świecie parkiem miejskim, mającym powierzchnię ośmiu kilometrów kwadratowych Phoenix Park. Dodatkowo Irlandia jest mekką ludzi kochających zwiedzać opuszczone miejsca, czyli inaczej urban exploratorów. Jednam z najbardziej znanych opuszczonych miejsc jest Lohort Castle Cecilstown

Obowiązkowo będąc w Dublinie trzeba zajrzeć do Browaru Guinessa, związanego z inicjatorem słynnej księgi rekordów, jak i będącego miejscem produkcji ciemnego piwa o nazwie Stout. Browar nie jest udostępniony turystom do zwiedzania. Jego najwyższe piętro zajmuje pub, gdzie można skosztować tego irlandzkiego specjału, poza tym czynna jest też dotycząca browarnictwa duża wystawa. Dublin jest również miastem nocnych klubów z muzyką na żywo i pubów. Lokali tych najwięcej skupionych jest w centrum miasta. Ze względu na sprzyjające warunki, jak i dużą społeczność młodych ludzi Dublin jest znany z intensywnego życia nocnego.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena