Każdego dnia komputery tysięcy użytkowników padają ofiarą wirusów i awarii prowadzących do utraty danych. Najczęściej są to komputery domowe, ale nierzadko słyszymy o awariach w komputerach, czy serwerach firmowych. Jednak w obu przypadkach utrata danych nie jest pożądana. Dlatego właśnie musimy zabezpieczać nasze komputery!

Data dodania: 2008-07-04

Wyświetleń: 3778

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wirusy

Programy zawierające złośliwy kod powodujący często określone szkody na komputerze użytkownika, zwane popularnie wirusami, to problem znany wszystkim. Zabezpieczać się przed nimi możemy na różne sposoby, podstawą są jednak programy antywirusowe. Osiągnęły dziś one taki stopień rozwoju, że w zasadzie po zainstalowaniu pracują bezobsługowo "w tle" i przypominamy sobie o nich dopiero gdy zobaczymy okno z informacją o znalezieniu wirusa. Programy antywirusowe nie obciążają dziś tak bardzo komputera, stąd naprawdę warto poczynić inwestycję zakupu któregoś z szerokiej oferty.
Poza samym "strażnikiem" dobrze też samodzielnie dbać o to by nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to by wędrując po internecie uważać na to jakie strony odwiedzamy (niebezpieczne bywają zwłaszcza te z erotyką i pirackim oprogramowaniem) oraz jakie programy ściągamy i uruchamiamy na komputerze. Bezpieczeństwo surfowania w sieci zwiększy na pewno zmiana domyślnej w systemie Windows przeglądarki - Internet Explorera na rozwiązanie alternatywne, np. darmowe przeglądarki Opera czy Firefox. 
Uważajmy też na obce nośniki danych, które chcemy otworzyć - zdarzały się sytuacje, że podrzucano pracownikom firmy popularne PenDrive'y ze spreparowanymi plikami, które okazywały się zawierać wirusy. Dlatego z ostrożnością podchodźmy do takich "przypadkowych podarków".


Hasła

Hasła to temat prosty i przez to często niestety pomijany. Przeciętny użytkownik komputera dąży do tego by mieć jedno możliwie proste hasło do wszystkich swoich kont i zabezpieczonych danych. Jeśli do tego zapisze je gdzieś, osiągnie w ten sposób szczyt ignoranctwa. Oczywiście trudno nam wymyślać zupełnie różne hasła do wszystkich kont, ale naprawdę dobrze jest choć odrobinę je różnicować i stosować w nich cyfry i znaki specjalne. Dzięki temu nawet gdyby zdarzyło się, że ktoś włamie się na jedno konto, reszta pozostanie względnie bezpieczna. 
Zdobycie przez osobę trzecią haseł do naszych kont jest o tyle ważnym problemem, gdyż często pozostaje niewykryte i dlatego też hasła do najważniejszych danych trzeba co pewien czas zmieniać.


Utrata danych

Powyższe problemy często implikują kolejny - utratę danych. Dane mogą zostać skasowane lub uszkodzone przez działania wirusa lub użytkownika, który uzyskał do nich nieautoryzowany dostęp. W efekcie możemy utracić efekty czasem kilkumiesięcznej pracy lub np. bazę teleadresową klientów firmy, co zaowocuje wiadomymi skutkami. Nawet dane, które trzymamy na komputerze domowym - np. kolekcja zdjęć rodzinnych czy pliki z pracą magisterską nie powinny być pomijane, gdyż często dopiero ich utrata uświadamia nam ich wartość.
Poza działaniami prewencyjnymi w postaci antywirusa i świadomego korzystania z sieci warto rozważyć stworzenie choćby prostego systemu tworzenia kopii. To specjalistycznie brzmiące hasło możemy uskutecznić bardzo prosto np. poprzez zakup nagrywarki DVD i regularnie nagrywanie ważnych danych. Tylko tyle i aż tyle, bo gdy już zdarzy się że nasze pliki wyparują, albo nawet sami przypadkiem je usuniemy, nasza kopia pozwoli nam szybko wrócić do stanu sprzed awarii.
W przypadku firm godnymi polecenia będą jednak rozwiązania profesjonalne - w zależności od potrzeb i sytuacji może to być zakup serwera z oprogramowaniem do automatycznego robienia kopii danych, lub nawet wynajęcie specjalistycznej firmy, która kopie będzie dla nas wykonywać i przechowywać poza siedzibą firmy (i wtedy niestraszny nam będzie choćby i pożar).

Bywa jednak, że o robieniu regularnych kopii nie pomyśleliśmy i stało się najgorsze - straciliśmy dane. Wtedy ostatnią deską ratunku będzie podjęcie próby ich odzysku. Odzyskiwanie danych to jednak temat trudny i naprawdę dobrze jest pozostawić go profesjonalistom. Specjalistyczna firma odzyskująca dane da nam nadzieję na przywrócenie jeśli nie całości, to przynajmniej części. Samodzielne odzyskiwanie jest raczej niezalecane, chyba że możemy się pogodzić z nieodwracalnym usunięciem plików. Wszystko dlatego, że nieumiejętnie przeprowadzona operacja może sytuację pogorszyć i wtedy nawet specjalistyczna firma nie poradzi sobie z realizacją zadania. Wybór, czy chcemy podjąć ryzyko należy na każdego z nas. Najlepiej jest jednak nie doprowadzać do sytuacji gdy w ogóle będziemy musieli dane odzyskiwać - robienie kopii wydaje się być zadaniem żmudnym i bezsensowym, ale w przypadku awarii będziemy sobie bardzo wdzięczni za te działania.

Podsumowując - antywirus, kopia danych i świadomy użytkownik są podstawami bezpiecznego komputera i danych na nim zgromadzonych. Zaś w przypadku niezastosowania się do tych zaleceń w sytuacji awarii pozostaje nam tylko odzyskiwanie danych w specjalistycznej firmie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena