Pełnowartościowe zwiedzenie Warszawy to zdecydowanie nie jest zadanie na jeden dzień, ani nawet na weekend, choćby i najlepiej zaplanowany. Jeżeli jednak nie dysponujemy większą ilością czasu, wówczas musimy dokonać selekcji miejsc i obiektów, które chcemy zobaczyć kosztem innych. Poniższy artykuł może być w tym nieco pomocny.

Data dodania: 2015-02-20

Wyświetleń: 1196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ABC poznawania stolicy

 

Istnieją w Warszawie lokalizacje, które należą do czołówki najczęściej wizytowanych. Bez wątpienia można to powiedzieć o Królewskich Łazienkach, kompleksie pałacowo-ogrodowym. To miejsce wyjątkowe w skali Europy. Można tu podziwiać między innymi słynny Pałac na Wyspie, gdzie odbywały się nie mniej znane obiady czwartkowe, wzorowane na paryskich salonach literackich, a wydawane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z innych perełek warto zwrócić uwagę także na nastrojowe zaułki Starego Miasta, pałac w Wilanowie, będący niegdyś rezydencją Jana III Sobieskiego, a także zbierające doskonale recenzje Muzeum Powstania Warszawskiego, w nowoczesny sposób pokazujące tragiczne dzieje miasta w ogniu. Nie można przy tej okazji zapomnieć oczywiście o nieśmiertelnym jak się zdaje Pałacu Kultury i Nauki. Nie wszyscy są zwolennikami jego trwania, jednak budynek ten bezsprzecznie stanowi jeden z najważniejszych punktów architektonicznych stolicy.

 

Warszawa mniej oczywista

 

Ale Warszawa niejedno ma imię. Jest tu też wiele miejsc mniej znanych ze spisu „must see”, ale niejednokrotnie nie mniej intrygujących, mimo że mniej doniosłych i spektakularnych. Żeby jednak taką Warszawę poznać, trzeba zadać sobie nieco więcej trudu. I najlepiej mieć trochę więcej czasu. Jednym z takich mniej oczywistych miejsc do odwiedzenia są Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Z dachu biblioteki podziwiać można piękny widok na Wisłę, Most Świętokrzyski, katedrę św. Floriana oraz gmach Centrum Nauki Kopernik. Ogrody otwarte są do końca września, a wstęp do nich jest wolny. Ciekawym miejscem jest także Soho Factory na Pradze. W poprzemysłowej scenerii stworzono tutaj centrum kulturalne, w którym zwiedzić można między innymi Muzeum Neonów. W pobliżu znajduje się również muzeum Czar PRL, poświęcone w całości minionej epoce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena