Co wybrać rolety czy żaluzje? To pytanie zadają sobie osoby szukające optymalnego zabezpieczenia przed nadmiarem światła słonecznego w domowych pomieszczeniach. No więc jak jest? Co radzić?

Data dodania: 2014-11-21

Wyświetleń: 1407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W pewnym sensie na dwoje babka wróżyła. Wiele zależy od tego czego konkretnie oczekujemy i jaki jest charakter pomieszczenia, dla którego szukamy rozwiązania. Zarówno rolety, jak i żaluzje posiadają wady i zalety. Na plus rolet należy zapisać większy wybór kolorystyki i wzornictwa. Dzięki temu dają się one z powodzeniem zaaranżować niemal do każdego wnętrza. Zdaniem wielu tworzą przytulniejszy klimat, niż żaluzje. Żaluzje z kolei kojarzą się czasem z produktem popularnym w latach dziewięćdziesiątych, czyli wykonanym z aluminium. Dziś ta konstrukcja jest już kompletnym przeżytkiem, należącym do lamusa domowego designu. Nowoczesne żaluzje mają dużo więcej do zaoferowania, tak pod względem estetyki wykonania, jak i funkcjonalności. Jedną też z niewątpliwych zalet żaluzji jest większa kontrolę nad stopniem wpuszczania światła wpuszczanego do pomieszczenia. Istnieją pomieszczenia, do których żaluzje pasują wręcz idealnie, np. żaluzje bambusowe do przestrzeni kuchennej. Niestety jednak na minus żaluzji należy zapisać możliwość połamania.

 

Innowacja jako kompromis

 

Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem są tzw. rolety dzień noc, będące pewnym kompromisem między żaluzjami, a tradycyjnymi roletami, które nie oferują możliwości regulacji wpuszczanego światła. Są one skonstruowane tak, by umożliwiać częściowe zaciemnienie pomieszczenia, tak jak czynią to żaluzje. Dzieje się tak dlatego, że rolety dzień noc zbudowane są z naprzemiennych warstw materiału odseparowanych przestrzenią przepuszczającą światło. Dzięki temu pasy rolety mają możliwość zachodzenia na siebie i zmieniania stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Poza tym ten typ rolet zachowuje swą tradycyjną funkcję, pozwalając na całkowite zwinięcie dekoracji, lub też całkowite rozwinięcie i ograniczenie dopływu światła słonecznego.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena