Do wyboru mamy jedne z największych i najpiękniejszych jarmarków między innymi w Austrii, Niemczech, Czechach, Belgii czy Polsce - cel podróży zależy tylko od nas i naszych finansów. Jeżeli wybierzemy podróż zagraniczną warto poszukać tanich biletów lotniczych - rady o tym, jak szukać tanich biletów przeczytamy w internetowych poradnikach i blogach podróżniczych. W ten sposób możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, więc opłaca się tym zainteresować!
W tym roku jednak podróż po magicznym świecie rozpocznijmy od naszych polskich jarmarków. Przed zwiedzaniem wszystkich miejsc, które co roku przypominają nam o zbliżających się świętach, warto uświadomić sobie skąd wywodzi się taka tradycja. Sięga ona czasów średniowiecza i wynika z praktycznej potrzeby zaopatrzenia się nie tylko na święta, ale również na ciężki czas zimy. Jednym z najstarszych jarmarków jest ten znajdujący się w Dreźnie, jego początki sięgają XV-wiecznych Niemiec. W Polsce bożonarodzeniowe jarmarki znajdziemy między innymi w takich miastach, jak: Gdańsk, Kraków, Olsztyn, Wrocław, Łódź, Toruń, Poznań.
Poniżej subiektywny ranking jarmarków, które warto odwiedzić - jeżeli już nie w tym roku to w następnym:
1. Wrocław
Brama Jarmarku Bożonarodzeniowego umieszczona jest na ulicy Świdnickiej, jak było to w poprzednich latach. Drewniane stoiska rozstawione są niemal na całym Rynku - potrzeba sporo czasu, by wszystko dokładnie obejrzeć. Podczas zwiedzania nie zabraknie świątecznych niespodzianek dla dzieci, ale także dla dorosłych. Punktem obowiązkowym jest domek Pod Krasnalem, który strzeżony jest przez krasnali - latarników. Można tam spróbować czekolady Krasnala i wrocławskiego grzańca. Dla najmłodszych czekają bajki w wyjątkowej oprawie dźwiękowej i wizualnej - Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Pinokio, Czerwony Kapturek. Przy wrocławskiej choince możemy zamówić ręcznie malowane bombki z dedykacją, wykutą przez kowala podkowę lub pamiątkowa monetę wybitą przez mincerza.
Spacerując po Rynku możemy spróbować słodkich pierników, aromatycznego grzańca, ale też niecodziennych specjałów, takich jak francuskie ślimaki, austriackie sery czy węgierskie kołacze. Na wrocławskim rynku zaprezentują się przedstawiciele różnych regionów Polski oraz też innych krajów (Podhale, Mazowsze, Pomorze, Francja, Litwa, Peru, Turcja, Hiszpania).
2. Rynek w Krakowie
Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczyna się 25 listopada i trwa do 26 grudnia. Na początku grudnia jak co roku odbywa się również korowód szopek - w tym roku był to pierwszy czwartek miesiąca (4 grudnia). Start pod pomnikiem Adama Mickiewicza zaraz po zakończeniu odgrywania hejnału, później wokół rynku pochód dociera do sceny pod ratuszem. Przygotowane szopki mamy możliwość podziwiać do połowy lutego w muzeum w Krzysztoforach. Podczas jarmarku na straganach znajdują się również miniaturki szopek krakowskich, które budzą wyjątkowe zainteresowanie wśród odwiedzających krakowski rynek. Na targu świątecznym czeka nas bogata oferta atrakcji - na scenie zobaczymy artystów krakowskich scen, Korowód Kolędniczy oraz pochód Świętych Mikołajów. Poza nabyciem świątecznych akcesoriów czeka na nas również grzaniec oraz możliwość spróbowania wielu regionalnych potraw. Krakowski jarmark może pochwalić się obecnością na liście TOP 20 najlepszych europejskich świątecznych jarmarków sporządzonej przez magazyn Times w 2008 roku.
3. Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy
Najbardziej świąteczne miejsce w Gdańsku o tej porze to zdecydowanie Targ Węglowy. Przez trzy tygodnie (5-23 grudzień) stanie się centrum świątecznego szaleństwa. Gdańskie anioły, wigilijne przysmaki, lodowisko, wizyta prawdziwych reniferów - to tylko niektóre z atrakcji, jakie spotkają nas w Gdańsku. 5 grudnia święty Mikołaj i Królowa śniegu odwiedzą Gdańsk, by uroczyście rozpocząć świętowanie od rozświetlenia choinki. Blaskiem przywita nas również scenografia - iluminowane bramy wejściowe i 3-metrowe bombki gigantycznych rozmiarów! To, co wyróżnia gdański jarmark od pozostałych, to charytatywna akcja na rzecz hospicjum - każdy może pomóc korzystając m.in z lodowiska znajdującego się na terenie jarmarku.
W przyszłym roku można sprawić jak wyglądają jarmarki bożonarodzeniowe w innych krajach europejskich. Na największą uwagę zasługują:
- Wiedeń - odwiedzany co roku prawie przez 3 miliony turystów
- Drezno
- Bruksela
- Praga
- Budapeszt