Dzisiejsze dyski są duże i tanie, warto jednak pomyśleć o kompresowaniu swoich plików. Robienie backupów na płytę CD lub DVD to jedno z zastosowań archiwizerów. W artykule chciałem omówić darmowy program 7Zip, który bardzo dobrze radzi sobie z pakowaniem plików.

Data dodania: 2008-06-21

Wyświetleń: 7964

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli mamy dużo plików, które rzadko używamy warto zrobić z nimi od czasu do czasu porządek. Wprawdzie obecnie ceny dysków twardych są niskie ale w bałaganie ciężko coś znaleźć tym bardziej jeśli dysk jest duży. Jest dużo typów plików które nie bardzo chcą się kompresować (jpg, png, gif, większość pdf) ale trzymanie ich w jednym spójnym pliku samorozpakowującym (archiwum SFX od SelfF eXtractor) jest całkiem dobrym pomysłem jeśli nawet zysk miejsca na dysku jest niewielki. Warto przy tym takie archiwa oznaczać datą wykonania i ogólnym tematem lub typem plików jaki zawierają
Kiedy przeglądałem internet w celu znalezienia programów typu portable natrafiłem między innymi na archiwizer 7-zip (występuje on też w wersji instalowanej). Wówczas jednak nie przywiązywałem zbytniej uwagi do niego. Niedawno jednak czytałem recenzje na temat programów archiwizujących w czasopiśmie (chyba “Komputer Świat”). 7-zip wypada zdecydowanie najlepiej pod względem stopnia kompresowania plików, szybkości, rozmiaru samego archiwizera. Nie dorównuje może innym pod względem interfejsu jednak wydaje mi się że jest wystarczająco intuicyjny.
7-zip jest w odróżnieniu od WinRAR-a i WinZip-a całkowicie darmowym programem. Posiada możliwość archiwizowania w formatach ZIP, TAR, BZIP2, GZIP i autorski 7z oraz na sześciu poziomach kompresji: bez kompresji, najszybsza szybka, normalna, najlepsza, ultra

Program ma możliwość tworzenia archiwów samorozpakowujących SFX co pozwala na łatwiejszą dystrybucję pliku oraz uniezależnia od konkretnego archiwizera. Archiwum SFX wprowadza około 80kB narzutu z racji dołączonego kodu dekompresora z reguły nie ma to jednak znaczenia. Jeśli archiwum jest większe niż rozmiar nośnika to można podzielić na pliki składowe o rozmiarze właściwym dla dyskietki 1,4″ płyty CD 650MB lub 700MB albo płyty DVD. Jeśli chcemy utrudnić dostęp do danych osobom niepowołanym możemy takie archiwum zabezpieczyć hasłem (metoda szyfrowania AES-256). Program 7Zip w wersji portable zajmuje około 2MB wraz z towarzyszącymi mu katalogami. Doświadczenia nad pakowaniem różnych rodzajów plików skłoniły mnie do wniosku że program rzeczywiście nieźle sobie radzi z różnego plikami tekstowymi (mam na myśli także xls, doc, html, php i podobne).
Dla przykładu plik excela (niezawierający żadnej grafiki osadzonej) o rozmiarze 3MB został spakowany za pomocą programu WinZip (wersja 8.1) do rozmiaru 477kB z użyciem formatu Zip i najlepszej metody kompresji.
Ten sam plik spakowany archiwizerem 7zip z użyciem tego samego formatu zip i również najlepszej metody kompresji bez tworzenia SFX daje plik wynikowy o rozmiarze 381kB a przy zastosowaniu formatu 7z i SFX (+80kBajtów) daje plik 247kB czyli 8% objętości pliku nieskompresowanego.
7-Zip można pobrać ze strony
Portable Apps
Licencja: Creative Commons
0 Ocena