Pozornie mało znaczący gadżet - może jednak znacząco ułatwić życie osób, które prowadzą blogi internetowe, zwłaszcza kiedy tych blogów prowadzą kilka.

Data dodania: 2007-09-01

Wyświetleń: 5140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przeglądając któregoś dnia dodatki Firefoxa natknąłem się na dodatek o nazwie ScribeFire. W pierwszym momencie pominąłem go jednak po przeczytaniu skrótowej informacji na jego temat zdecydowałem się go zainstalować. Jak się okazało to była dobra decyzja.
Pozornie mało znaczący gadżet - może jednak znacząco ułatwić życie osób, które prowadzą blogi internetowe, zwłaszcza kiedy tych blogów prowadzą kilka.
Ponieważ bardzo często używam tego dodatku i jestem z niego zadowolony postanowiłem podzielić się uwagami na jego temat.

Idea Scribefire i wygląd interfejsu

Główną ideą ScribeFire na pierwszy rzut oka jest edycja tekstu wraz z formatowaniem html i publikowanie tego tekstu na blogu na co wskazuje istnienie klawisza „Publish”
Okno scribefire pojawia się w dolnej połowie otwartej akurat karty Firefoxa po kliknięciu ikonki pomarańczowej karteczki w pasku stanu przeglądarki.
W prawej części okna ScribeFire znajduje się wydzielone pole z zakładkami służącymi do wyboru bloga, artykułu, strony, tagu oraz zakładką notatek, która służy do przechowywania tekstu, który zamierzamy publikować w późniejszym terminie.
Lewa szersza część okna to okno edycji tekstu z przełącznikiem trybu między widokiem z edycją tekstu (taki WYSIWYG), edycją HTML, i podglądem artykułu.
Częściami typowego systemu blogowania są artykuły (post), strony oraz tagi czyli znaczniki według których artykuły są grupowane. Osobiście używam dwóch systemów blogowania, które są wspierane przez scribefire są to blogger i Wordpress. Jeśli chodzi o blogger to zakładka tagi jest nieczynna ze względu na brak opcji przypisywania wpisów do określonych kategorii. Oprócz bloggera i Wordpressa obsługiwane są także TypePad.com, LiveJournal, Windows Live Spaces, Performancing, Jeeran oraz typ bloga definiowany przez użytkownika.

Sposób dodawania bloga

Bezpośrednio po zainstalowaniu ScribeFire po prawej stronie u dołu jest widoczny przycisk kreatora dodawania bloga po pojawieniu się pierwszego bloga na liście nazwa „Launch account wizard” czyli uruchom kreatora kont zmienia się po prostu add czyli dodaj. Dodawanie bloga składa się z trzech etapów.
1. Podanie adresu bloga (scribefire sprawdza czy jest to jeden z obsługiwanych systemów blogów)
W przypadku Wordpresa szukany jest plik xmlrpc.php w katalogu głównym bloga. Jeśli zostanie on znaleziony wówczas możemy przejść do kolejnego etapu. W przypadku bloggera poszukiwany jest katalog /feeds/posts/default i podobnie jak wyżej po jego znalezieniu następuje przejście do kolejnego etapu. Jest to jedyna różnica widoczna przy dodawaniu obu rodzajów blogów.
2. Podanie loginu i hasła
Jeżeli podane zostaną prawidłowe dane Scribefire próbuje użyć tych danych do logowania i po udanej próbie wyświetla komunikat: „You have succesfully logged to your account. Please confirm the information below and continue” Prawidłowo zalogowałeś się do swojego konta. Potwierdź proszę informację poniżej i kontynuuj. Poniżej pojawia się tabelka z informacją jaki blog będzie dodany: informacja ta zawiera nazwę bloga i jego adres URL
2. Następuje jedynie potwierdzenie dodania bloga i możemy kliknąć klawisz Zakończ w celu sfinalizowania dodawania bloga.

Sposób dodawania nowego wpisu


Sposób dodawania nowego wpisu sprowadza się do napisania tytułu i treści wraz z użyciem odpowiedniego formatowania tekstu następnie wybrania odpowiedniego blogu z listy po prawej stronie interfejsu i naciśnięcia przycisku Publish. Podczas edycji możemy się posługiwać trzema typami podglądu tekstu.

Pierwszy to podgląd WYSIWYG (what you see is what you get) czyli tryb edycji z jednoczesnym widokiem efektu końcowego (linki do innych stron są nieaktywne).
Drugi to tryb edycji kodu html, możemy tam stosować praktycznie dowolną składnię html pod warunkiem że system bloga w trybie dodawania wpisu ją akceptuje.
Trzeci widok to właściwie widok bez możliwości edycji. Widzimy to co w docelowej stronie w przeglądarce z aktywnymi linkami.
Jeśli chwilowo nie chcemy publikować wpisu możemy zrobić jego kopię roboczą klikając przycisk „Save as note”. W celu edycji kolejnego nowego wpisu klikamy przycisk „Clear Content”. Funkcja ta czyści okno edycji i pole tytułu. Cechą funkcji „Save as note” jest zapisanie kopii tylko na komputerze na którym edytujemy wpis. Innym wyjściem jest zapisanie wersji roboczej na serwerze bloga uzyskuje się to przez zaznaczenie opcji „Post as draft”. Opcja ta znajduje się w menu publishing options po prawej stronie paska tytułu wpisu.


Edycja istniejącego wpisu

Edycja istniejącego wpisu dotyczy sytuacji gdy publikowany już tekst chcemy poprawić. Sposób postępowania w takiej sytuacji polega na wybraniu właściwego bloga po prawej stronie w panelu, następnie przełączamy się do karty Posts (również w panelu po prawej stronie) Odczekujemy aż aktualizuje się lista wpisów (co może trwać od 1 do 10 sekund zależnie od komputera, przepustowości łącza i obciążenia docelowego serwera bloga) wybieramy wpis który chcemy edytować. Po kliknięciu na niego pojawia się w oknie edycji jego zawartość, którą możemy edytować podobnie jak wyżej opisałem z tą jednak różnicą że w celu jego zapisanika klikamy przycisk „Publish as edit”. Kliknięcie w przycisk publish spowodowałoby zdublowanie wpisu.

Wady i zalety
Zalety tego dodatku są zdecydowanie duże. Spełnia on doskonale rolę interfejsu do zarządzania publikacją na blogach. Możliwości edytowania są bardzo duże.
Do wad należy zaliczyć zablokowanie Scribefire w przypadku gdy z menu podręcznego w przeglądarce wybierzemy Scribefire->Pagetools. To samo okno można bezpiecznie wykorzystać klikając w strzałki w górnym lewym rogu okna scribefire obok trybu podglądu i edycji oznaczonego symbolem „A”
Do cech których tu nie omówiłem należy zaliczyć umieszczanie tagów w del.ICIO i technorati (w del.ICIO trzeba mieć konto i można je wówczas na scribefire skonfigurować). Dla osób nieznających del.ICIO powiem tylko że jest to w przybliżeniu odpowiednik poskiego „wykop” czyli miejsce do dzielenia się adresami ciekawych miejsc w internecie.

Dodatek scribefire można zainstalować ze strony: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1730
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1730
Licencja: Creative Commons
1 Ocena