Kostka granitowa jest obecnie często stosowana przy budowie ścieżek, alejek, chodników czy podjazdów. Brukarstwo chętnie korzysta z tego materiału, co wynika z właściwości granitu, a także efektów wizualnych.

Data dodania: 2014-10-16

Wyświetleń: 2208

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czyszczenie kostki granitowej metodami naturalnymi oraz chemicznymi

Kostka typu granitowego charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, odpornością na zabrudzenia oraz elegancją. Można ją czyścić różnymi metodami: zarówno w sposób naturalny, jak i z użyciem substancji chemicznych. W porównaniu z kostkami betonowymi, granit znacznie łatwiej utrzymać w dobrym stanie, ale nie oznacza to, że można zupełnie zrezygnować z konserwacji tego typu powierzchni.

Każda kostka brukowa wymaga pielęgnacji, aby prezentowała się efektownie. Powinna być regularnie zamiatana i myta, należy też usuwać liście i nadmiar piasku z podłoża. Bardziej radykalne czyszczenie zaleca się przynajmniej raz do roku, najlepiej na wiosnę. Nawierzchnia z kostki często odzyskuje dawny blask po myciu za pomocą silnego strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Ponadto granitowe alejki dobrze poddają się czyszczeniu piaskiem, dotyczy to zwłaszcza tłustych plam, usuwanych świeżo po ich powstaniu. Natomiast mchy i chwasty powinno usuwać się w sposób mechaniczny, pamiętając, by ubytki między elementami uzupełniać piaskiem. Biały nalot nagle pojawiający się na kostce to tzw. wykwity wapienne. Nie wymagają żadnych zabiegów, zwykle samoistnie zanikają na mrozie.

Na rynku znajduje się bardzo wiele preparatów chemicznych do czyszczenia granitowych nawierzchni. Przy niewielkich zabrudzeniach często wystarczy zastosowanie zwykłego płynu do mycia naczyń w połączeniu z myjką wysokociśnieniową. Specjalne odplamiacze do kostki brukowej pomagają w wywabieniu tłustych plam po smarach i oleju silnikowym. Środki chwastobójcze ułatwiają pozbycie się traw rosnących między płytami oraz mchów, ale trzeba uważać, żeby przy okazji nie wytruć roślin z pobliskiego ogródka. Istnieją też specyfiki na odbarwienia płytek. Przed zastosowaniem preparatów chemicznych zaleca się konsultację ze specjalistą, żeby nie pogorszyć wyglądu kostki.

Układanie kostki brukowej przebiega podobnie, niezależnie od tego, czy materiał jest impregnowany, czy nie. Ta właściwość ma jednak kluczowe znaczenie przy powstawaniu zabrudzeń. Impregnowana kostka jest znacznie odporniejsza na brud, a przez to łatwiejsza w utrzymaniu i czyszczeniu. Dlatego warto dokładnie dowiedzieć się o właściwości danego budulca w miejscu, gdzie realizowana jest sprzedaż kostki brukowej. Impregnowanie można również wykonać samemu, pamiętając, by wcześniej oczyścić podłoże.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena