W obecnych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na zagrożenia środowiska naturalnego. Bycie eko to już nie moda, ale konieczność.  W tej dziedzinie ściśle konkurują ze sobą producenci  papieru i foli. Każdy z nich zachwala biodegradowalność swojego produktu. Jak to jednak jest z tą zdolnością do samoczynnej utylizacji?

Data dodania: 2014-10-07

Wyświetleń: 1095

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy torby papierowe to konieczność?

W branży spożywczej, odzieżowej, w różnego rodzaju sklepach niezbędne do funkcjonowania są różnego rodzaju opakowania, w tym najbardziej dominującą część zajmują torby. Wielki problem stanowi surowiec, z którego wytwarzane są takie torby. Folia, nawet ta biodegradowalna w rzeczywistości na razie taka nie jest. Jedyne co z nią się dzieje w procesie rozpadu to zmiana stanu skupienia surowca. Polietylen główny składnik zostaje sproszkowany i w taki sposób znajduje jeśli lepszą drogę, żeby dostać się do gleby, a przez to żywności i wody, którą codziennie spożywamy. Postać proszku, zabiera możliwość prostego sposobu na usunięcie go ze środowiska.

Kolejną propozycja są spalarnie, jednak koszt spalania jest równy kosztom wytwarzania. Ilość spalarni w naszym kraju ciągle jest bardzo mała, w związku z wysokimi kosztami budowy. Co roku 80 procent odpadów sztucznych ląduje na wysypisku, z tego tylko 15 procent jest ponownie przetwarzana, bądź utylizowana. Co dzieje się zresztą? Prawdopodobnie przez setki lat będzie ulegać rozkładowi lub trafi do żołądka jakiegoś zwierzęcia powodując jego śmierć. W przyszłości pewnie będą produkowane w pełni bio torby oparte na bioplastikach lub innych bio materiałach nadających się do produkcji opakowań, pochodzących ze środowiska naturalnego i poddających się w pełni degradacji.

Jedynym wyjściem z obecnej sytuacji jest wybór toreb papierowych, oczywiście produkowanych z papieru z recyklingu; bądź wyprodukowanego w oparciu o różnego rodzaju certyfikaty m.in. FSC ® oraz Rainforest Alliance. Taka certyfikacja gwarantuje legalność takich surowców. Papier idealnie nadaje się do recyklingu, jeśli nawet nie zostanie niemu poddany w ciągu roku ulega pełnej biodegradacji. Producenci papieru, także coraz częściej naciskają, żeby produkcja skupiała się na coraz większym ograniczeniu surowca.

W przyszłości możliwe, że stanie się produkowanie z surowców w pełni odnawialnych, takie też są naciski Unii Europejskiej. Prawdopodobnie za niedługo utylizacja nie będzie już całkowicie opłacalna. Przymusy prawne zwykle powodują powstawanie innowacyjnych rozwiązań, które bez takiego nacisku prawdopodobnie by nie powstały.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena