To właśnie nowoczesne rozwiązania technologiczne pomagają firmie o tego typu specjalności wybić się na tle konkurencyjnych przedsiębiorstw o podobnym lub identycznym kierunku rozwoju i działalności. Zaawansowanie w tym zakresie pozwala na przewóz pojazdów o rożnych rozmiarach i charakterze, czyli nie tylko standardowych samochodów osobowych, ale też pojazdów charakteryzujących się bardzo niskim zawieszeniem, busów, samochodów dostawczych czy ciężarowych. Specjalne pojazdy wymagają przecież specjalnego traktowania, a w przypadku holowania czy lawetowania także specjalnego osprzętu. Odmienną technikę pomocy drogowej należy przyjąć podczas transportu samochodu osobowego, inną podczas przewożenia ciężarówki, a jeszcze inną w przypadku transportowania pojazdu zabytkowego o szczególnych walorach estetycznych, bo przecież i takie potrzeby miewają klienci.
Wśród wyposażenia większości firm świadczących usługi takie, jak auto holowanie, znaleźć można przede wszystkim lawety oraz autolawety. Chociaż ich nazewnictwo jest do siebie bardzo zbliżone, a wręcz przez większość przypadkowo zapytanych osób zostałyby zapewne uznane za określenie synonimiczne, to jednak oba te narzędzia wykazują zupełnie odmienne cechy. Różnią się one między sobą przede wszystkim budową, która w znacznym stopniu wpływa na takie aspekty holowania, jak bezpieczeństwo, wygoda, stabilność czy funkcjonalność. Chcąc zdefiniować te dwa pojęcia – laweta i autolaweta - w zasadzie nie byłoby błędem stwierdzić, iż autolaweta jest młodszą i udoskonaloną wersją swojej poprzedniczki, czyli tradycyjnej lawety.
Obecnie tradycyjna laweta cieszy się powodzeniem głównie wśród osób prywatnych, które w okresie wakacyjnym lub innym urlopowym oddają się sportom wymagającym przetransportowania większych przedmiotów do ich uprawiania. Zasada działania lawety opiera się bowiem na domontowaniu płaszczyzny przewozowej do istniejącego już i odrębnie funkcjonującego pojazdu, działającego niezależnie od samej lawety. Tak więc każdy pojazd, który tylko jest wyposażony w hak holowniczy może służyć pełnić usługi lawetowania. Takie rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę - utrudnia manewrowanie zespołem pojazdów tego typu.
Autolaweta z kolei również służy do przewozu samochodów, jednośladowców, łódek czy też większych przedmiotów, niemniej raczej nie jest wykorzystywana w użytku prywatnym. To właśnie z autolawet korzystają nowoczesne firmy oferujące swoim klientom usługi zakresu pomocy drogowej. A czym charakteryzuje się autolaweta? Jej płaszczyzna przewozowa jest nierozerwalnie scalona z kokpitem sterującym, co czyni ją stabilniejszą i łatwiejszą w manewrowaniu. Wpływa to także na poziom bezpieczeństwa w czasie transportu innego pojazdu. Minusem w porównaniu z tradycyjną lawetą jest to, że auto holujące w zasadzie trudno jest wykorzystać do innych celów.