Lawety nie kojarzą się kierowcom szczególnie przyjemnie. No chyba, że mowa o tych, które dostarczają nowiusieńkie auta do salonów sprzedaży. Najczęściej jednak wspomnienia bądź przewidywania związane z transportem lawetami połączone są z poważnymi usterkami samochodu czy jego awarią.

Data dodania: 2015-11-20

Wyświetleń: 1010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwracać uwagę przy przewozie pojazdów lawetą?

Niemniej jednak zdarzają się przecież i takie sytuacje na drodze, i na nie również powinniśmy być odpowiednio przygotowani – nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam przetransportowanie samochodu za pomocą lawety. Powinniśmy więc znać, chociaż podstawowe informacje na temat tego, jakie istnieją pojazdy do transportu i holowania oraz przyczepy do transportu pojazdów oraz, dodatkowo, powinniśmy wiedzieć, na co zwracać uwagę w sytuacjach, gdy już dochodzi do przewozu naszego pojazdu.

Przede wszystkim warto umieć rozróżnić między sobą lawetę i autolawetę. Dlaczego? Chociażby po to, żeby wiedzieć, za co płacimy. Laweta jest platformą doczepianą do oddzielnie funkcjonującego pojazdu, dzięki zamontowanemu w nim specjalnemu hakowi. W teorii może zostać czasowo zespolona z każdym wybranym pojazdem posiadającym hak. Autolaweta z kolei należy do innego rodzaju pojazdów. Nie ma tutaj mowy o wydzieleniu od siebie platformy i pojazdu, bowiem kokpit kierujący jest na stałe złączony z powierzchnia przewozową. Dzięki temu można mówić o wzmożonym stopniu jej stabilności, bezpieczeństwa, silniejszych i mocniejszych mocowaniach utrzymujących pojazd w bezruchu oraz o łatwiejszym manewrowaniu pojazdem transportującym.

Druga rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w kontekście przewozu naszego samochodu, jest doświadczenie kierowcy, który będzie zajmował się transportem naszego auta na lawecie. Nie można bowiem powiedzieć, że czynność ta wymaga takiego samego przygotowania, jak do jazdy zwykłym samochodem. Nie można przecież zapominać o utrudnionym sterowaniu pojazdem, zwłaszcza w chwili, gdy ulega on znacznemu obciążeniu przez uszkodzony samochód. Zanim zdecydujemy się komuś powierzyć pieczę nad naszym autem, warto dopytać się, czy ma on w tej kwestii już jakieś doświadczenie. Nie musimy zadawać takich pytań, jeżeli firmę oferującą usługi pomocy drogowej wybraliśmy po zapoznaniu się z wieloma informacjami, opiniami innych ludzi i gdy nie jest ona przypadkowym numerem z pierwszego lepszego ogłoszenia. Dlatego też dobrym krokiem dla osób przezornych jest poszukanie odpowiedniej firmy oferującej pomoc drogową, w tym lawetę, jeszcze przed wyruszeniem samochodem w drogę. Wówczas jest czas na to, by spokojnie zapoznać się z ofertami i możliwościami poszczególnych firm specjalizujących się w autopomocy, by wybrać taką, która najbardziej będzie spełniać nasze oczekiwania odnoście do oferowanych usług, zapewnianego poziomu bezpieczeństwa i, nie ukrywajmy, obowiązującego cennika. A jeśli zdecydujemy się na pomoc sąsiada czy znajomego, który może doczepić do swojego pojazdu lawetę, sprawdźmy przezornie, czy operuje on odpowiednią wiedzą z zakresu regulacji prawnych dotyczących holowania aut i ich transportu lawetami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena