Do budowy zewnętrznego otoczenia domu doskonale nadaje się kostka brukowa, odporna na zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym umożliwiająca realizację różnych kompozycji barw i kształtów. Zanim rozpoczniemy układanie kostki brukowej, warto zastanowić się, jaki materiał będzie optymalny w danym przypadku.

Data dodania: 2014-09-23

Wyświetleń: 1037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Materiały polecane do budowy chodników, ścieżek i parkingów

Kostki brukowe to powierzchnie utwardzone, budowane z pojedynczych elementów układanych z zachowaniem niewielkich odstępów wypełnianych fugami. Istnieją dwa główne rodzaje kostki: betonowe i kamienne.

Zaletą kostki betonowej niewątpliwie jest niska cena, ale ten rodzaj materiału łatwo chłonie zabrudzenia i wykazuje małą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz nacisk ciężarów. Z biegiem czasu traci barwę, kruszy się, mogą pojawiać się pęknięcia. Kostka betonowa jest wykorzystywana głównie w miejscach przeznaczonych dla ruchu pieszego, na przykład do budowy ścieżek prowadzących do domu lub ogrodu, a także chodników, tarasów i placów. Najmniejszą elastyczność i wytrzymałość wykazuje kostka betonowa jednowarstwowa, wytworzona w całości z tego samego rodzaju betonu. Warto zainwestować w nieco droższą, lecz wytrzymalszą kostkę betonową dwuwarstwową. Produkt ten, oprócz warstwy konstrukcyjnej, betonowej z domieszką żwiru, ma również cienką warstwę wykończeniową, z dodatkiem kruszywa.

Znacznie większą wytrzymałość od kostki betonowej, ale także wysoką cenę, ma kostka kamienna, szczególnie kostka granitowa. Ten rodzaj nawierzchni stosuje się głównie do budowy parkingów oraz miejsc przeznaczonych do ruchu pojazdów i przechowywania ciężkich ładunków. Nieco mniejszą wytrzymałością charakteryzują się kostki kamienne z piaskowca i wapienia. Alternatywą dla kostki będzie zastosowanie kamienia polnego, tzw. kocich łbów, obecnie zazwyczaj jako elementu dekoracyjnego lub do rekonstrukcji zabytkowych ulic. Szczegółowych informacji dotyczących właściwości danego produktu należy szukać w punktach, gdzie realizowana jest sprzedaż kostki brukowej.

Przy wyborze rodzaju kostki, poza materiałem, koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na grubość płyt. Do ścieżek przeznaczonych wyłącznie dla pieszych wystarczą płyty o grubości 4-6 cm. Jeżeli drogą będą jeździły tylko samochody osobowe, wybieramy kostkę grubości 6-8 cm. Gdy przewidujemy ruch pojazdów ciężkich, droga powinna być wyłożona płytami o grubości 8-14 cm.

Brukarstwo nie jest dziedziną zarezerwowaną wyłącznie dla specjalistów, ale wybór odpowiedniego materiału ma znaczący wpływ na komfort użytkowania oraz koszty budowy i utrzymania nawierzchni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena