Brudne, zaniedbane ulice to bez wątpienia największa zmora każdego miasta. Niezgrabne, często poprzewracane śmietniki, przegniłe ławki, zdewastowane przez wandali czy połamane barierki odstraszają nie tylko przyjezdnych, ale i mieszkańców. 

Data dodania: 2014-09-20

Wyświetleń: 2236

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W epoce blachy perforowanej

Urzędy prześcigają się w pomysłach na kolejne inwestycje, mające na celu uatrakcyjnienie placów, skwerów, parków oraz lasów. Nowoczesność powoli wypiera przyjęte wcześniej standardy, pozwalając na konieczne zmiany. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, zyskującym ostatnio coraz większą popularność, jest blacha perforowana.

Dlaczego perforowane znaczy lepsze?

Surowce, które dotychczas stosowano w budownictwie, dekoratorstwie, jak również przy projektowaniu przestrzeni miejskiej, mają pewien poważny mankament – są nietrwałe i podatne na działania czynników zewnętrznych. W przeciwieństwie do nich, blacha perforowana daje gwarancję wytrzymałości na długie lata. Wykonuje się ją z różnych materiałów – wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Można wybrać odpowiednią grubość blachy, a także zadecydować, czy ma być żaroodporna, kwasoodporna czy też nierdzewna. Właściwości te sprawią, że przykre incydenty, takie jak chociażby płonące kosze na śmieci na pewno szybko odejdą w niepamięć.

Niewątpliwie ogromną zaletę powierzchni perforowanych stanowi bardzo atrakcyjny, oryginalny wygląd. Ażurowy charakter dekoracji przypada do gustu zwłaszcza osobom młodym, które cenią sobie nowoczesność, funkcjonalność i minimalizm. Nie da się ukryć, że geometryczne formy przez ostatnie lata zdecydowanie umocniły swoją pozycję na rynku. Nie dziwi więc wzrastające zapotrzebowanie na wyroby proste, estetyczne, a przy tym po prostu praktyczne. Bogactwo gotowych motywów perforacji w znacznej mierze sprosta wymaganiom zainteresowanych osób. Jednak, oprócz standardowego rozmieszczenia otworów w blasze, naturalnie dopuszcza się możliwość stworzenia projektu autorskiego wzoru.

Recepta na nowy miejski design

Materiał, taki jak blacha perforowana, daje ogromne pole do popisu projektantom przestrzeni miejskiej. Kto powiedział, że należy poprzestać na realizacji uatrakcyjnionych ławek i koszy na śmieci? Idealnymi miejscami do wprowadzania elementów perforowanych okażą się zarówno place zabaw, parki, jak również skwery. Doskonały pomysł to chociażby zastąpienie nieeleganckich ogrodzeń z siatki ozdobną blachą. Kolejne urozmaicenie przestrzeni mogą stanowić nietypowe, ażurowe klosze ulicznych latarni oraz rozmaite tablice informacyjne (wycięte otwory układałyby się w poszczególne napisy).

Wykorzystanie blachy perforowanej bez wątpienia przypadnie też do gustu ekologom. Skoro za jej przyczyną zmniejszy się zapotrzebowanie na drewno, kolejne lasy zostaną ocalone przed wycinką. Tym sposobem naturalne środowisko zwierząt nie ulegnie zniszczeniu, ludzie zaś odetchną świeżym powietrzem.

Niedoceniony potencjał

Blacha perforowana jest tańsza od tradycyjnie stosowanych materiałów, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Wcześniej pełniła wyłącznie funkcję użytkową, służąc za materiał do wykonywania obudowy komputerów, bębnów pralek czy osłony kabli. Dopiero z czasem artyści odkryli jej plastyczny potencjał. Tak zaczęły powstawać  liczne rzeźby, meble i dekoracje. Projektanci tchnęli w stare, wyeksploatowane tworzywo nowe życie, a miasta stanęły przed szansą poprawy swojego wizerunku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena