Wzmacniacz do samochodu, tak jak wiele innych urządzeń, musimy wybrać z rozwagą. Kierujmy się nie tylko ceną, ale również właściwościami, które nasz wzmacniacz ma posiadać. Przypomnijmy zatem na co zwrócić uwagę.

Data dodania: 2014-09-08

Wyświetleń: 1504

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wzmacniacze samochodowe są równie ważne dla megalomanów słuchania muzyki w samochodzie, co dobre głośniki. Od jednych i drugich zależy jakość dźwięku, jego barwa i ton. Aby dobrze odbierać muzykę w samochodzie należy kupić właściwe głośniki. Dla niewymagających mogą to być szerokopasmowe. Jednak dla tych, którzy szukają czegoś lepszego mogą to być wysokotonowe, średniotonowe i niskotonowe. Pamiętać należy przede wszystkim, aby w odpowiednim miejscu je zamontować. Oprócz tego należy najlepiej pomyśleć też np. o zwrotnicy i wygłuszeniu samochodu.

Jednak teraz skupmy się dobrym wzmacniaczu do samochodu. Oczywiście należy się kierować opiniami na ten temat, zwłaszcza specjalistów z tego zakresu. Jednak są takie informacje, dzięki którym sami pewne cechy dobrego wzmacniacza będziemy umieli zobaczyć czy usłyszeć, a przede wszystkim znaleźć w sklepie.

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że głośniki samochodowe powinny mieć moc co najmniej 1,5 razy większą niż nasz wzmacniacz. Należy jednak być świadomym, że wartość ta musi dotyczyć jednego kanału. Gdy mamy wzmacniacz 2x120W, głośniki powinni mieć moc RMS wynoszącą co najmniej 200W. Pamiętajmy jednakże, że nie zawsze taka moc, która jest w opisie na głośniku rzeczywiście takową jest. Zazwyczaj to tzw. moc szczytowa (muzyczna), która jest słyszalna tylko moment. Właściwym parametrem jest moc określona  jako RMS, która jest utrzymywana na stałym poziomie w sposób ciągły.

O dobrej jakości wzmacniacza mówi wielkość użytych bezpieczników. Prawdziwy wzmacniacz nie używa bezpieczników o wartości 10 A, ale np. 40 A lub wyższych. Przede wszystkim ważną cechą zarówno głośników, jak i wzmacniacza jest marka, a co za tym idzie jakość. Oczywiście za markę się płaci, ale jednocześnie mamy dzięki temu odpowiednią jakość i możemy „cieszyć ucho” muzyką w samochodzie.

Istotną rzeczą jest również Ilość kanałów, jaką można podłączyć do wzmacniacza w samochodzie. Na ogół, wzmacniacze mają moc od około 20 Wat na kanał do tysiąca watów na kanał. Wzmacniacz samochodowy może być mieć  jeden kanał, ale te mające bardziej profesjonalny dźwięk wzmacniacze są wyposażone w aż osiem kanałów. Najbardziej znane są wzmacniacze mocy dwu i czterokanałowe (dla przykładu - dwa kanały pozwalają na podpięcie jedynie dwóch głośników). Gdy zdecydujemy się na dobre jakościowo głośniki z przodu, szukajmy wzmacniaczy czterokanałowych.

Następnymi cechami charakterystycznymi dla wzmacniacza w samochodzie są m.in.: wbudowane aktywne zwrotnice, korektory dźwięku, przetwarzające sygnał i wejścia poziomu audio, a także mostkowanie, kanały, klasa, wtyczki, zwrotnica, zniekształcenia, wydajność, moc wyjściową, zasilacz, wejście i wyjście wzmacniacza oraz output mode.

Klasa, inaczej Class, jest to oznaczenie  odnoszące się do klasy działania wzmacniacza. Jest oczywiście dużo klas, ale do tych najlepszych zalicza się klasy A, A/B i D. Wiadomo, że wzmacniacze, które są w klasie A pobierają najmniej energii, przedłużając tym samym swój czas działania na wyłączonym silniku. Charakteryzują się też lepszą jakością dźwięku w porównaniu z wzmacniaczami A/B. Wzmacniacze samochodowe klasy A/B cechują się jednak wyższą skutecznością od klasy A i dlatego bardziej z nich korzystamy i są bardziej znane. Zresztą większość wzmacniaczy samochodowych w Polsce to właśnie klasa A/B. Klasa D jest dla bardzo mocnych wzmacniaczy, które cechują się  małymi rozmiarami. Jednocześnie są technologicznie lepsze i tworzą mniej ciepł, niż wzmacniacze innych klas.

Zwrotnica, inaczej zwana filtrem jest przydatna w systemie car audio, ale gdy mamy więcej głośników. Każdy z nich potrzebuje właściwej częstotliwości do pracy, a tylko zwrotnica, oddziałująca na jeden kanał, właściwie dzieli częstotliwość.

Kupując wzmacniacz samochodowy zainteresujmy się  jego wydajnością, czyli stosunkiem wejścia mocy do mocy wyjściowej. Jest to moc od baterii do głośników. I tak np.: wzmacniacz mający moc 100 wat i wydajność 50%, bierze 200 watów mocy od baterii, to przetwarza 100 watów mocy dla głośników. Reszta 100 watów mocy jest niewykorzystana i zostaje, jako ciepło wydzielające się podczas pracy wzmacniacza. Im jest wyższa wydajność wzmacniacza tym lepiej.

Pamiętajmy zatem o tych kilku wymienionych ważnych cechach wzmacniacza do samochodu. Jeśli chcemy, żeby dobrze funkcjonował zainwestujmy również w zestaw instalacyjny wzmacniacza. To również bardzo ważna rzecz.

Tak więc kierujmy się marką, właściwościami, rozsądkiem a ponad wszystko kupujmy tak, byśmy byli zadowoleni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena