Jeśli zastanawiasz się czy zamontować samemu alarm w swoim samochodzie, to pomyśl czy warto. Może i wydałeś już nieco pieniędzy na zakup urządzenia, ale żeby zamontować go trzeba posiadać większą wiedzę, niz tylko podstawy budowy samochodu.

Data dodania: 2014-07-27

Wyświetleń: 1003

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy umiemy podłączyć w swoim samochodzie alarm?  Oczywiście!  Zakładając, że znamy się na elektryce czy elektronice samochodowej, pomysł może okazać się prostym zadaniem. I tu będziemy szczęśliwi, bo zaoszczędzimy (i tak już ponieśliśmy koszt samego alarmu). Jednak nie zawsze to, co nam się wydaje łatwe na początku, jest takim np. po rozpakowaniu alarmu. Oczywiście w instrukcji dołączono nawet wzór, ale czy rzeczywiście rozumiemy co tam jest namalowane? Czy warto ryzykować rozbiórką niektórych części w samochodzie, a potem mieć problem z powrotnym ich złożeniem?

Wydaje nam się oczywiście, że to nie może być takie trudne. Przy naszych zdolnościach!

A jednak zanim się zdecydujemy zwróćmy uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Po pierwsze, gdy kupimy alarm samochodowy + centralny zamek, mając w ręku już instrukcję zastanówmy się czy rzeczywiście wszystko rozumiemy. Niestety trzeba nam wiedzieć, że nie znając się do końca na montażu, duża ilość kabli, która znajduje się pod kierownicą może nas przestraszyć. Kable zaś od alarmu samochodowego muszą być umieszczone we właściwym miejscu tak, aby wszystko idealnie działało. Nie możemy przecież oczekiwać, że alarm zadziała prawidłowo i skutecznie, jeśli nie będzie podłączony poprawnie.

Zdarza się również, że do montażu alarmu potrzebne będzie „rozmontowanie” tapicerki czy plastikowych elementów. Tu kłopotem może się okazać np. brak czasu albo czy będziemy umieli wszystko uporządkować do poprzedniego stanu.

Jeśli nawet poradzimy sobie z montażem samego alarmu, to należy zastanowić się czy poradzimy sobie z podłączeniem dodatkowych czujników, jakimi są m.in.: bardzo dobre i znane czujniki ciśnienia i zbicia szyby (jedna z ważniejszych części alarmu, informująca nas o próbie włamania do naszego samochodu) lub bardzo ważne czujniki ultradźwiękowe. Czujniki te wykrywają ruch wewnątrz pojazdu, ale są odporne np. na podmuchy.

Więc wniosek jest taki: zanim zdecydujemy się oszczędzać, pomyślmy czy warto?!  Pamiętajmy, że oprócz braku skuteczności przy nieodpowiednim zamontowaniu alarmu w samochodzie, to tracimy również gwarancję od sprzedawcy na dany alarm.

Bezpieczniej będzie, jeśli zlecimy montaż fachowcom w zakresie montażu alarmów samochodowych. Często mamy możliwość ustalenia ceny za montaż już w momencie zakupu samego alarmu do naszego samochodu. Sklepy mają często własnych montażystów bądź współpracują z warsztatami, które się tym zajmują.

I co, jaka decyzja?

Ceny montażu kształtują się różnie, w zależności od alarmu, dodatkowych czujników czy wreszcie samochodu, jednak w przybliżeniu cena montażu alarmu samochodowego waha się w granicach  200-400 zł.

Zanim więc sami zaczniemy obmyślać, z której strony zacząć podłączenie, jakie najpierw części w naszym samochodzie rozmontować, może zastanówmy się czy nie zlecić montażu firmie, fachowcom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena