Tapicerka w autach może być wykonana z różnych materiałów: skay, alcantara czy najbardziej ceniona skóra. Bez względu na to  z czego wykonana jest tapicerka, musimy o nią dbać. Zadbany materiał idealnie zachowuje swoje walory estetyczne i może slużyć przez wiele lat.

Data dodania: 2014-09-02

Wyświetleń: 2658

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czyszczenie parą – pranie tapicerki

Bez wątpienia najlepszym sposobem, aby utrzymać tapicerkę auta w czystości jest regularne czyszczenie parą.

Na czym polega mycie parowe?

Mycie parowe, bez względu na to co myjemy, polega na natrysku chłodnej pary pod wysokim ciśnieniem. Przy wyborze myjni musimy zwrócić szczególną uwagę, aby para była zimna. Wysokie ciśnienie i właściwości pary wodnej sprawiają, że ta metoda jest bardzo skuteczna w działaniu. Na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących usługi tego typu. Często połączone są z autodetailingiem. Mycie parowe nie jest drogie i w połączeniu z ogromem zalet jakie oferuje, jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku dużego zabrudzenia.

Dlaczego para?

Czyszczenie parą ma wiele zalet. Są to na między innymi:

  • sterylna powierzchnia po praniu,
  • możliwość użycia czyszczonego przedmiotu od razu po zakończeniu prac.

Ponadto para wnika w najgłębsze szczeliny, w których najczęściej zbierają się roztocza, grzyby i inne drobnoustroje. Dzięki temu pozbywamy się skutecznie ich obecności i możemy cieszyć się sterylną czystością tapicerki w naszym aucie.

Para nie zostawia plam. Mimo iż często parująca woda skrapla się na powierzchniach na swojej drodze, przy czyszczeniu parowym nie zachodzi takie zjawisko. Dzieje się tak, dlatego, że para czyszcząca ma niższą temperaturę i dzięki temu ma idealne właściwości czyszczące.

Jakie są różnice między myciem parowym a tradycyjnym?

  1. Pierwszą zasadniczą różnicą jest brak ścieków przy myciu parowym. Do tego rodzaju mycia wykorzystujemy jedynie parę wodną, nie ma żadnych detergentów, żadnej chemii, a co za tym idzie – nie ma także ścieków. Natomiast mycie tradycyjne nie ma sensu bez najmniejszej ilości różnego rodzaju wspomagaczy.
  2. Mycie parowe jest bardziej ekologiczne. Ten punkt łączy się bezpośrednio z poprzednim. Nie ma detergentów – nie ma ścieków – jest ekologicznie! Ponadto zużywamy mniej wody, czasu i prądu. Do umycia średniej wielkości samochodu potrzebujemy około 4-5 litrów wody i 10-15 minut.
  3. Po myciu parą możemy od razu wsiąść do auta. Para nie pozostawia wilgoci, która jest wszechobecna po myciu tradycyjnym. Nawet po bardzo dokłanym czyszczeniu możemy bez obaw od razu wsiąść do auta i odjechać.
  4. Miejsce wykonywania czyszczenia. W przypadku mycia parowego nie jesteśmy zmuszeni przyjechać autem w konkretne miejsce, o ile myjka jest mobilna. Możemy wyczyścić tapicerkę nawet na naszym podwórku czy na placu przed blokiem. Inaczej dzieje się w przypadku mycia tradycyjnego. Najczęściej jest tak, że musimy pojechać autem w konkretne, odpowiednio wyposażone miejsce. Jeżeli decydujemy się na mycie tradycyjne poza myjnią, musimy zadbać o odpowiedni odpływ wody i ścieków.

Różnice znacznie przemawiają na korzyść mycia parowego. Metoda ta jest bardzo ekologiczna, ekonomiczna i skuteczna. Pozwala zaoszczędzić masę wody i czasu, a także nerwów. Możliwość natychmiastowego użytkowania pojazdu jest szczególnie doceniana w momencie, kiedy musimy pilnie wyruszyć.

Mycie tradycyjne jest coraz częściej wypierane przez parę wodną. Mycie parą jest zdecydowanie wygodniejsze dla dwóch stron: pracownika myjni i klienta. Sam proces jest szybki i łatwy, ale trzeba posiadać minimum niezbędnej wiedzy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena