Każdy wie, że jest ono bardzo ważne. Jego poczucie daje spokój i wyciszenie. Może nam je zapewnić ukochana osoba, miejsce czy rzecz, np. przytulanka u dzieci. Czy zastanawiałeś się nad bezpieczeństwem w sieci? Czy można zapobiec zagrożeniom wynikającym z korzystania z Internetu? Jak przed nimi można się uchronić?

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 1471

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Już małego szkraba uczymy co ma robić, by nie stała mu się żadna krzywda. Dajemy listę zakazów i nakazów. Łudzimy się przy tym, że w 100% się do nich zastosuje i będzie je wiecznie przestrzegał. Przynajmniej do momentu aż zrozumie co jest złe, oraz że w okresie dzieciństwa chcieliśmy dla niego dobrze, dlatego też musiał stosować się do naszych wytycznych. Nie możemy jednak się oszukiwać: nie damy rady w pełni uchronić dziecka przed niechcianymi wydarzeniami, np.: stłuczeniem kolana czy pokłuciem się choinką (z własnego doświadczenia wiem, że te „nieszczęścia” występują w większości przypadków). Należy mądrze podejść do sprawy: „jak się nie przewróci, to się nie nauczy”. Takie wypadki sprawiają, że szkrab uczy się na własnych błędach i poznaje otoczenie.

Po okresie dzieciństwa przychodzi czas na zbuntowaną młodzież. Nie zwalnia to nikogo z obowiązku uważania na siebie. W tym momencie pojawia się dodatkowe zagrożenie: Internet. Być może i brzmi to śmiesznie, jednak jeśli coś się wydarzy, nikomu nie zbiera się wtedy na żarty. Wraz z jego postępem rozwinęły się programy, które pozwalają czuć się bezpiecznie. Oczywiście nie znaczy to, że wszystko powierzamy systemowi, a my możemy szaleć do woli. Należy mieć się na baczności, ponieważ system może zawieść.

Jeżeli chcemy ustrzec dziecko przed odwiedzaniem niewłaściwych stron, możemy za pośrednictwem programu antywirusowego zablokować niepożądane witryny. Wystarczy, że wpiszemy ich adres w odpowiednią rubrykę.

Hakerzy i inni rozsyłacze wirusów dwoją się i troją by przechytrzyć system i „przepuścić” przez łącze jak najwięcej zainfekowanych plików. Ostatnio zaczęli działać drogą mailową. Podszywając się np. pod Pocztę Polską, w załączniku do maila wysyłają zakażone dokumenty. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w dobry program AntySPAM-owy. Przechwyci bezsensowne wiadomości, które mogą przyczynić się do zainfekowania komputera, co sprawi, że będziemy musieli poświecić swój czas i pieniądze na jego naprawę.

Jednak życie nie opiera się tylko i wyłącznie na przeglądaniu stron internetowych. Coraz częściej zakładamy firmy, które prowadzą e-działalność. Jak poradzić sobie z chochlikami, które z chęcią wkradną się do bazy naszej firmy? Aby temu zapobiec, należy wybrać bezpieczny hosting stron WWW. Zapewni on ochronę przez atakami hakerskimi czy innymi niebezpiecznymi zdarzeniami czyhającymi w sieci. Dzięki temu e-biznes będzie bezpieczny. Nie chcielibyśmy doświadczyć na własnej skórze jak to jest, gdy ktoś wykradnie dane Klientów.

Aby czuć się bezpiecznie nie wystarczy tylko nosić gaz pieprzowy w torebce czy paralizator. O poczucie bezpieczeństwa należy zadbać w każdej dziedzinie życia. Nie warto kusić losu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena