Każdy drewniany mebel zaczyna swoje życie w lesie. Najpierw następuje selekcja drzew przeznaczonych do wycinki. W samym procesie wycinania drzew specjalizują się tak zwane ZUL-e (Zakład Usług Leśnych).

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 1742

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak powstają meble - od drzewa do mebla

ZUL-e posiadają wykwalifikowanych drwali wyposażonych w piły motorowe lub harwestery i forwardery. Wycinka odbywać może się całorocznie (rzadziej) lub okresowo (ogranicza to rozwój grzybów, owadów itd.). Po wycince leśnicy selekcjonują drewno na odpowiednie klasy. Dostarczone drewno do zakładu, dzieli się na materiał przeznaczony dla aktualnego utrzymania pracy zakładu oraz na materiał zapasowy, który może być składowany różnymi metodami (metoda sucha, mokra, beztlenowa itd.).

Drewno zostaje kierowane do pierwiastkowego przerobu. Proces ten realizuje się poprzez zastosowanie traków (w Polsce głównie stosuje się traki ramowe i taśmowe, rzadziej tarczowe). Rozcieranie może odbywać się na dwa sposoby, przetarcie na ostro i z pryzmowaniem. Tarcica tarta na ostro kierowana jest do przyżynalni. Pilarkami wielopiłowymi dokonuje się odcięcia oflisu i podziału materiłu na odpowiednią szerokość. Proces ten może być realizowany po suszeniu wg. uznania technologa.

Materiał uzyskany podczas przecierania z pryzmowaniem może być bezpośrednio kierowany do suszenia lub może być rozcinany na odpowiednią szerokość na wielopiłach. Proces suszenia może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od wilgotności początkowej, wilgotności końcowej, grubości elementów, rodzaju drewna, anomalii anatomicznych itd. Jeżeli to możliwe można zastosować podsuszanie na wolnym powietrzu przed procesem właściwego suszenia. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów suszenia.

Po zakończeniu suszenia następuje odrzucenie braków i kalibracja tarcicy na strugarkach (w mniejszych zakładach stosuje się strugarkę, wyrówniarkę i grubościówkę, w większych strugarki wielostronne). Następnym krokiem jest naniesienie kleju ręcznie lub mechanicznie. Stosuje się pędzle, polewarki, walcowe nakładarki kleju, pistolety pneumatyczne i hydrauliczne. Klej sieciuje w prasach płaskich lub na tak zwanych karuzelach. Najczęściej stosuje się klej PVAC. Po zakończeniu procesu klejenia następuje usunięcie wypływek klejowych.

Gotowe formatki netto kierowane są do formatyzowania na wymiar brutto. Realizowane jest to przy pomocy pilarek formatyzujących. Następnie dokonuje się załamywania krawędzi i dodatkowych procesów frezowania pozwalających na uzyskanie dodatkowych walorów estetycznych. Proces ten najczęściej wykonuje się na frezarce górnowrzecionowej lub na centrum obróbczym. Przed procesem szlifowania dokonuje się wiercenia wszelkich otworów i gniazd.

Proces lakierowania odbywa się w komorach o podwyższonym ciśnieniu. Zapobiega to "wtargnięciu" zapylonego powietrza do środka komory. Czasami można zastosować dodatkowe metody uszlachetniania drewna (bejcowanie, malowanie, wytrawianie, garbnikowanie...). Do procesu uszlachetniania drewna także można stosować oleje i woski. Dają one bardzo elastyczną powłokę ochronną. Po nałożeniu kilku warstw ochronnych następuje całkowite wysuszenie powłoki.

Po złożeniu zestawu meblowego następuje proces budowania podzespołów (np. szuflady, skrzynie). W zależności od metody transportu (paczka lub gotowy mebel) łączniki mogą się różnic. Proces łączenia skrzyń w całość może odbywać się przy pomocy samego kleju i kołków ale także przy zastosowaniu komfirmatów, mimośrodów, infisów... Po zmontowaniu mebla następuje wyregulowanie wszystkich elementów i zapakowanie oraz wysyłka.

Cały proces produkcji kontrolowany jest przez technologów. Do każdego wyrobu tworzone są szczegółowe rysunki techniczne oraz budowany jest proces technologiczny oraz wyznaczane są normy czasowe. Obecnie dążąc do maksymalnego obniżenia kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wyrobu realizuje się politykę "just for time". System ten zapewnia maksymalne ograniczenie zapasów poprzez zmniejszenie magazynów i ustawianiu dostaw w taki sposób, aby występował jak najmniejszy zapas.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena