Ostatnio przez część prawicowych mediów przetoczyła się ostra dyskusja na temat jogi. Konserwatywni publicyści odsądzali od czci i wiary uprawiających jogę oraz trenerów tajże, ze względu na jej rzekomo „pogański” charakter oraz nawiązania do okultyzmu.

Data dodania: 2014-08-26

Wyświetleń: 752

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Joga – prozdrowotne ćwiczenia czy okultystyczna praktyka?

Czy rzeczywiście istniejąca około trzech tysięcy lat filozofia i wywodzący się  z niej zestaw ćwiczeń są takie straszne? Czy może cała nagonka na jogę to jedynie histeria prawicowych mediów wynikająca z braku znajomości zagadnienia? By znaleźć odpowiedzi na te pytania, przyjrzyjmy się bliżej tematyce jogi.

Joga – ujęcie historyczne

Najogólniej rzecz ujmując joga jest jedną ze starożytnych indyjskich filozofii, zajmujących się związkiem pomiędzy ciałem i umysłem. Jest ona jednym z kilku systemów, który uznaje Wedy - święte księgi hinduizmu. Praktykowanie jogi miało dawać, poprzez odpowiednie ćwiczenia fizyczne, dyscyplinę umysłową oraz przestrzeganie odpowiednich zasad, drogę do poznania prawdziwej natury rzeczywistości. Oczywiście joga miała i ma w dalszym ciągu wymiar religijny, a także jej techniki zostały zaadaptowane przez liczne religie hinduistyczne. Jednakże praktykowanie wybranych technik z zakresu jogi nie czyni nas od razu wyznawcami takiej czy innej religii.

Co joga ma nam do zaoferowania dziś?

Obecnie bardzo wiele technik wywodzących się z jogi zostało zaadaptowanych przez świat zachodni jako doskonałe ćwiczenia prozdrowotne. Zwłaszcza spopularyzowały się ćwiczenia z zakresu tzw. Hathajogi. Polega ona na stosowaniu odpowiednich pozycji ciała zwanych asana oraz na ćwiczeniach oddechowych. Obecna w kulturze zachodniej joga została całkowicie odarta z wątków religijnych, a podkreślany jest jej prozdrowotny charakter. Liczne badania potwierdziły, że ćwiczenia Hathajogi wzmacniają stawy i mięśnie, pomagają zwalczyć bóle głowy oraz stawów a nawet przyczyniają się do zwalczania depresji.

Dobro czy zło?

Podsumowując, nie istnieją jakiekolwiek przesłanki każące przypuszczać, że joga jest czymś złym i szkodliwym. Wręcz przeciwnie! Można znaleźć wiele dowodów wskazujących na jej prozdrowotny, korzystny dla człowiek charakter. Skąd więc panika prawicowych mediów? Wynika to najpewniej z szukania taniej sensacji, kolejnego „wroga wiary” po Harrym Potterze, Pokemonach itp. Ćwiczenia jogi mogą być uprawiane przez osobę każdej wiary, ponieważ jest to zwykła forma ruchu, jak np. aerobik, czy zumba. Tak więc ćwiczcie dla zdrowia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena