W dzisiejszym zabieganym świecie mamy coraz mniej czasu na odpoczynek i relaks. Często jesteśmy przemęczeni pracą i naszym najskrytszym marzeniem jest oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Nierzadko jednak w sytuacji, kiedy mamy odrobinę czasu wolnego, nie wiemy tak naprawdę jak najlepiej go spożytkować.

Data dodania: 2014-08-16

Wyświetleń: 1364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pomysł na spędzenie wolnego czasu

Możliwości spędzenia wolnego czasu

A.    Sport i rekreacja

Pomysłów jest tu bardzo wiele. Zaczynając od fitnessu w domu, kończąc na jeździe konno i sportach ekstremalnych. Poniżej znajdziesz listę dyscyplin sportowych, które mogą Cię zainspirować do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

- Gry zespołowe (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna) – dla towarzyskich.

- Szachy, poker, bilard, snooker – dla spokojnych i zrównoważonych.

- Golf – dla mniej aktywnych i bardzo skupionych.

- Boks, ju-jitsu, karate, zapasy, judo – dla przepełnionych energią.

- Kajakarstwo, żeglarstwo, wioślarstwo – dla kochających wiatr we włosach i wodę w oczach.

- Szermierka – dla wiecznie walczących (moim zdaniem najlepszy sport dla polityków;).

- Bungee jumping, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, base jumping – dla ryzykantów.

- Joga, pilates, ćwiczenia rozciągające, gimnastyka artystyczna – dla dbających o giętkość ciała i duszę.

- Downhill, 4cross, dirt, wakeboarding – dla szaleńców z wyobraźnią.

- Tenis ziemny, tenis stołowy – dla lubiących konfrontacje i rywalizację.

- Kolarstwo, bieganie, pływanie – dla chcących sprawdzać swoją wytrzymałość.

- Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo, hokej – dla entuzjastów zimy i minusowych temperatur.

 

B.   Podróże i wycieczki

Jeżeli znajdziesz klika dni wolnych, warto wybrać się z całą rodziną lub ze znajomymi w jakąś ciekawą podróż. W Polsce jest cała masa interesujących miejsc, gdzie w doborowym towarzystwie możesz spędzić wolny weekend. Temat ten jest na tyle obszerny, że postanowiłem w przyszłości napisać odrębny artykuł. W tym pości ograniczyłem się jedynie do podania listy miejsc, które warto odwiedzić:

- Kopalnia soli w Wieliczce,

- Przewrócony dom w Szymbarku,

- Jasna Góra,

- Pałac w Nieborowie,

- Wodospad Kamieńczyka,

- Sokolica,

- Góry Stołowe,

- Pałac w Nieborowie,

- Pałac w Kozłówce.

 

C.  Samodoskonalenie i rozwój

  • ​Czytanie książek ​​​

Książki to skarbnica wiedzy. Możesz z nich zdobywać wiedzę na każdy temat, np. jak być dobrym mężem/żoną, jak tworzyć długotrwały związek, jak być dobrym sprzedawcą, który nie zrazi do siebie ludzi, jak szybciej nabywać i zapamiętywać wiedzę. Dzięki czytaniu i nabywaniu nowej wiedzy w wolnych chwilach podniesiesz nie tylko swoją wartość rynkową, ale wzrośnie również Twoja samoocena.·        

  • Kursy online

Może warto wykorzystać wolny czas w sposób efektywny i zacząć uczyć się nowego języka obcego, obsługi programu graficznego czy nauki szybkiego czytania. Internet daje dzisiaj multum możliwości, darmowych, jak i płatnych. Nie ruszając się z domu możesz poszerzać swoje horyzonty i zadbać o własny rozwój.

  • Szkolenia i kursy stacjonarne

Dla osób, które są otwarte i uwielbiają poznawać nowych ludzi, nie ma nic lepszego jak szkolenia i kursy stacjonarne. Oprócz tego, że poznajesz nowe osoby, możesz również zwiększać swoje kompetencje, czyli łączenie przyjemnego z pożytecznym.

  • Edukacyjne gry planszowe i karciane

Pomyśl nad tym, czy w czasie wolnym nie warto byłoby poszerzyć swojej inteligencji finansowej poprzez gry planszowe i karciane. Na takie rozgrywki możesz zaprosić swoich znajomych. Często finanse kojarzą się nam z czymś nudnym i topornym. Na rynku powstało wiele gier edukacyjny w tym temacie, z których możesz skorzystać.

 

D.  Gotowanie

Jeżeli razem z partnerką/partnerem znaleźliście chwilę wolnego czasu, może warto go wykorzystać na poeksperymentowanie w kuchni. Możliwe, że nie należycie do asów kulinarnych i przyrządzona przez Was zupa będzie za słona, a karkówka ze śliwką, o której śniło się Wam po nocach przeobrazi się w czarny węgiel. Nic nie szkodzi, liczy się czas spędzony z bliską osobą oraz oderwanie się od codziennych obowiązków.

 

E.   Tworzenie i kreowanie nowych rzeczy

Jeżeli w Twoim domu zebrało się dość spore archiwum kolorowych gazet, Twoje dzieci właśnie mają wakacje, ale po roku szkolnym zostały im wycinaki, mazaki, modelina, plastelina. Pomyśl nad wykorzystaniem tych zasobów i popracuj nad stworzeniem nietypowych kartek okolicznościowych.

W przypadku Pań, które mają zacięcie artystyczne, interesują się modą, może warto pobawić się w projektanta i zacząć tworzyć szkic własnej kolekcji. Innym kreatywnym sposobem spędzania wolnego czasu dla Pań może być tworzenie własnej biżuterii.

Kto wie czy takie kreatywne eksperymenty nie przyczynią się w przyszłości do stworzenia przez Ciebie jakiegoś biznesu.  

 

F.   Drobne porządki

„Może się jeszcze przyda. Kiedyś jeszcze ubiore te koszule”. Często mamy sentyment do naszych rzecz osobistych. Nasze szafki, piwnice, komody często zawalone są rzeczami, które jak to się mówi „mogą kiedyś się przydać”. Jak to w życiu bywa, ten czas zazwyczaj nigdy nie nadchodzi. Dlatego, jeżeli nie masz pomysłu na spędzenie wolnego czasu, zrób porządek w swoim mieszkaniu. Niepotrzebne rzeczy możesz wystawić na allegro, a pieniądze, które zarobisz ze sprzedaży przeznaczyć na wyjście do kina z przyjaciółmi.

 

G.  Standardowe sposoby na spędzanie wolnego czasu

Oprócz wyżej wymienionych wolny czas możemy spędzić w standardowy sposób jak wyjście do kina, pub ‘u, restauracji, teatru, udział w masowych imprezach, koncertach lub po prostu na sen, leżenie i nic nierobienie. 

.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena