Z poprzedniego artykułu Jak otrzymać wizę do Rosji? (cz. 1) dowiedziałeś się dokąd udać się samodzielnie po wizę i mogłeś określić jakie masz możliwości – teraz czas na dokumenty i procedurę konsularną. Dzisiaj dowiesz się dokładnie jak przygotować kompletną dokumentację, którą złożysz w konsulacie lub centrum wizowym.

Data dodania: 2014-07-31

Wyświetleń: 1536

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak otrzymać wizę do Rosji? (cz. 2)

Zaznaczam, że nie zjadłem wszystkich rozumów i jeśli coś nie jest jasne lub masz dodatkowe spostrzeżenia napisz do mnie lub pozostaw komentarz :)

Wizy dzielą się na różne grupy, tutaj dowiesz się jak uzyskać wizę naukową (wizę na kurs językowy) na okres nie dłuższy niż 90 dni. Może jednak zdarzyć się (np. jadąc na kurs do szkoły, która nie wystawia zaproszeń na wizę naukową), że będziesz potrzebować wizy turystycznej, dlatego również odpowiemy na pytanie jak otrzymać wizę turystyczną.

Poniżej przedstawiam kompletny wykaz dokumentów, które mam nadzieję już niebawem złożysz i otrzymasz wizę rosyjską :)

Aby ułatwić nawigację, punkty, przy których informacji jest dużo otworzą się w nowej podstronie:

1. Zaproszenie do wizy rosyjskiej 

Najtaniej, a w zasadzie zupełnie za darmo jest zawnioskować o jego wydanie samodzielnie, wypełniając ankietę zgłoszeniową na stronie wybranej uczelni. Jak wypełnić samodzielnie taką ankietę? Przedstawię to na wariancie najczęściej wybieranym przez Polaków, czyli w Instytucie Puszkina. Kilka linijek poniżej znajdziesz bezpośrednie linki do stron, dzięki którym uzyskasz bezpłatnie zaproszenie. Jeśli decydujesz się na samodzielne działania pod filmem znajdziesz informacje o tym, na co uważać, aby zaproszenie było poprawne.

Droższą opcją jest zapłacenie za zdobycie zaproszenia. Tutaj pozwolę sobie na całkowitą prywatę i zareklamuję własną usługę, kompleksowego pośrednictwa wizowego (Szczegóły znajdziesz na blogu - jezykipodroze.pl) Są plusy dopłacenia za zaproszenie – otrzymasz uproszczony formularz na maila w języku polskim, nie musisz martwić się, że się pomylisz, a jeśli się pomylisz, wyłapiemy to i skorygujemy jeszcze zanim powstaną błędy. Działamy na podstawie umów z uczelniami, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawniej i szybciej działać, wiemy gdzie najczęściej są pomyłki. Poza tym są pewne niuanse związane z dostępnością kursów (na pewno jeszcze o tym napiszę!) i w zasadzie każda nasza ankieta jest poprzedzona serią telefonów i ustaleń, bo nic nie jest pewne, nawet to, co uczelnia podaje na stronie, więc element konsultacyjny pojawia się już na etapie zaproszenia. Twoja sprawa jest dla nas ważna, pracujemy tak, abyś Ty spał spokojnie i niczym się nie martwił. Dosyć przechwalania się i reklamowania :) Najważniejsze, abyś spełnił(a) swoje marzenie i przeżył(a) fajną przygodę :)

Załatwiasz zaproszenie samodzielnie? Uważaj! Trzeba pamiętać, aby pilnować swojej sprawy.

Sprawdź czy nie ma „głupich błędów” – zdarzało się, że błędnie wypełnione przez stronę www zgłoszenia przepadają i nikt z uczelni (mam tutaj raczej na myśli jednostki państwowe) nie pofatyguje się, aby się z Tobą skontaktować i zapytać czy nie wpisałeś adresu miejsca obecnej nauki tylko dlatego, że już nie jesteś studentem i pracujesz – nie wpisałeś, a pole było wymagane więc zgłoszenie jest nieważne, dlatego uważnie wypełnij swoje zgłoszenie.

Błędy w danych – pamiętaj o absolutnej poprawności oraz o tym, aby dopilnować, aby na zaproszeniu było napisane do jakiego konsulatu uczelnia kieruje prośbę o wydanie wizy (pisząc o prośbie na wydanie wizy mam na myśli zaproszenie). Przyznam, że czasami przechodzą zaproszenia bez podanego miasta, ale po co ryzykować? Jeśli czekasz ponad 20 dni na odpowiedź od uczelni/szkoły i nie otrzymałeś jeszcze zaproszenia najlepiej skontaktuj się (pamiętaj o różnicy czasu moskiewskiego i bądź wytrwały, dzwoń, aż odbiorą) i zapytaj, być może nie zapomnieli o Twoim zaproszeniu bądź czegoś im brakuje. Podejdź więc do sprawy poważnie i nie odkładaj pozyskania zaproszenia na ostatnią chwilę, bo od jego otrzymania czeka Cię jeszcze kilka lub nawet kilkanaście dni nim ujrzysz w swoich dłoniach upragnioną wizę w paszporcie.

Błędy ze strony zapraszającej – bądź również ekstremalnie czujny jeśli chodzi o dane po otrzymaniu zaproszenia, nie ma bowiem większego sensu iść po wizę z błędnym zaproszeniem (chyba, że i tak nie ma żadnej możliwości czasowej na czekanie na nowe, wtedy warto zaryzykować – może nikt nie zauważy). Kiedy otrzymasz zaproszenie sprawdź dokładnie czy zgadzają się:

  • data twojego urodzenia
  • nr paszportu
  • data przyjazdu i wyjazdu
  • data ważności paszportu
  • inne dane osobowe zawarte w zaproszeniu

Zaproszenie otrzymasz zazwyczaj faksem. Na szczęście w większości przypadków oryginał zaproszenia nie jest potrzebny (kurier kosztuje fortunę).

Szkoła językowa w Rosji nie wydaje zaproszeń naukowych – co wtedy?

Wtedy najpewniej szkoła współpracuje z agencją turystyczną, która wystawia zaproszenia turystyczne i przyślą Ci za odpowiednią opłatą zaproszenie turystyczne. Zaproszenia turystyczne lub inaczej vouchery możesz nabyć również u polskich pośredników (ok 60 – 100zł). W ogóle możesz jechać turystycznie, samemu ogarnąć zakwaterowanie, a kurs językowy wykupić oddzielnie i zrobić go przy okazji pobytu turystycznego.

Jak to działa?  Wystawiając voucher dla Ciebie dana firma turystyczna czy hotel z Rosji deklarują, że jedziesz do nich i gotowi są Cię przyjąć, ale tak naprawdę wszystko jest jedynie na papierze. Możesz nie jechać do żadnego hotelu tylko korzystać z couchsurfingu, zatrzymać się u znajomych, w hostelu itd. Natomiast bez wizy nie pojedziesz, a wizy bez voucheru nie dostaniesz, siłą rzeczy go kupujesz, bo samemu go nie wyprodukujesz ;)

Meldunek lub tzw. registracja (РЕГИСТРАЦИЯ В РОССИИ)

1. Wariant idealny bez kombinowania

Przy okazji wizy poruszę sprawę obowiązku meldunkowego w Rosji. I tutaj zaskoczę Cię dobrą wiadomością – przy zaproszeniu naukowym z uczelni nie ma wiele problemów, gdyż to, co będzie wpisane w wizie na Twoim paszporcie będzie tożsame ze stanem faktycznym. Czyli będziesz zameldowany (tzw. registracja) w akademiku czyli dokładnie tam, gdzie faktycznie będziesz przebywać.

2. Warianty kombinacyjne :)

Jeśli będziesz będziesz kombinować z noclegami, raczej na wszelki wypadek warto załatwić sobie zameldowanie (znów tylko na papierze). Od pośrednika w Polsce (my również jesteśmy pośrednikami) dostaniesz namiary na biura turystyczne (w mieście do którego jedziesz), zajmujące się „sprzedażą meldunków”. Czyli reasumując będziesz mieć napisane, że mieszkasz tymczasowo w miejscu, którego w życiu nie widziałeś(aś) i nie zobaczysz na oczy. W przypadku ewentualnej kontroli nie będziesz ryzykować.

3. Wariant na żywioł

Przyznam, że słyszę coraz więcej głosów mówiących o tym, że meldunek nie jest wymagany i nie raz przebywałem bez takowego… ale kiedy mijasz policjantów pod metrem i widzisz jak trzepią biednego Kazacha lub nic nie panimającego Chińczyka sprawdzając czy czasem przypadkiem może nie ma meldunku (zazwyczaj ofiarami są osoby z bardziej południowymi rysami twarzy i kolorem skóry, więc raczej nie będą Cię trzepać, jeśli wyglądasz na Polaka lub jeszcze lepiej Rosjanina :) możesz wystawić się na pewien stres – fakt, że 500 rubli po negocjacjach powinno rozwiązać problem i generalnie mając głowę na karku i oczy da się minąć partol, ale nie jest to 100% recepta. Jeśli wolisz spać spokojnie (ale po co spać w Moskwie???) po przyjeździe na miejsce załatw sobie registrację.

Przy okazji spotkania z policjantami poruszę kwestię alkoholową. W Rosji można pić alkohol w miejscu publicznym - fakt czy mit? Aktualnie coraz częściej policja (tak, już nie ma milicji od 2012 roku) zwraca uwagę na spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu. Jeszcze kilka lat temu można było kupić setkę wódki w opakowaniu podobnym do jogurtu, a dziś z wielu miejsc zniknęły kioski alkoholowe, znajdujące się przy wyjściu z metra. W Parku Caricyno Pani i Pan policjanci zwrócili uwagę na moją niewinną Baltikę (marka piwa popularna w Rosji) - to właśnie wtedy nie miałem meldunku, na szczęście policjanci byli przyjaźni i o to nie pytali, w ogóle reprezentatywnie wyglądali, możliwe, że zajmowali się jedynie spacerami po Caricynie i wzjatki (ros. взятка-łapówka) im nie w głowie :)

Jestem bardzo ciekawy Twojej opinii o meldunkach, może przeżyłeś ciekawą przygodę w Rosji ? Napisz do mnie :)

Podsumowując – wiesz już jak zdobyć zaproszenie. Idziemy dalej :)

2. Ubezpieczenie turystyczne na Rosję

Polisa ubezpieczenia medycznego musi posiadać termin ważności całkowicie pokrywający się z terminem ważności wizy. Termin ważności wizy jest tym, co wpiszemy we wniosku jako data wjazdu-wyjazdu, najczęściej będzie to data jaka widnieje na naszym zaproszeniu. Należy pamiętać jedynie, że musimy ogarniać całościowo: musimy mieć ubezpieczenie, które obejmuje termin wjazdu-wyjazdu wpisany we wniosku wizowym. Ubezpieczenie może być na okres dłuższy niż termin wyjazdu, jeśli będzie krótsze, w najlepszym wypadku dostaniemy wizę na krótszy termin, ale bardziej prawdopodobne, że nasz wniosek o wizę zostanie odrzucony.

Jakie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie powinno pokrywać KL (Koszty leczenia) na kwotę 30.000 EURO. Pozostałe opcje ubezpieczenia są dobrowolne i zależą tylko od Ciebie.

Z ubezpieczeniami i ich akceptowaniem przez konsulaty bywa różnie. Chodzi o to, że na polisie ubezpieczeniowej powinny znaleźć się następujące dane: Twoje imię i nazwisko, Twój adres, data urodzenia, czas na jaki zawierasz ubezpieczenie, zakres terytorialny Rosja (lub cały świat), kwota ubezpieczenia KL (koszty leczenia) podana w EURO (min. 30 000 euro).

Wyżej wymienione wymagania spełnia kilka polis, w pierwszej kolejności polecam polisę TU EUROPA – nigdy nie zdarzyło mi się, aby to ubezpieczenie zostało odrzucone przez konsulat. Najszybciej kupić ją on-line.

Jak najtaniej?

Na pewno ciekawą opcją są Karty. Przyznam, że kilkukrotnie korzystałem z Karty Planeta Młodych (jeśli nie masz ukończonych 39 lat też możesz to rozważyć) i Karty Euro 26 (do 30 roku życia).

Jak to działa? Wraz z zawarciem umowy o kartę przysługuje nam umowa na ubezpieczenie, która zazwyczaj posiada w zasięgu cały świat i jest ważna cały rok, więc oszczędność jest naprawdę ogromna,  jeśli planujesz podróżować kilkukrotnie. Np. Karta Planeta Młodych Travel TA kosztuje nas 60 zł, jesteśmy ubezpieczeni na KL (koszty leczenia) na 60.000 EURO (czyli dwukrotnie więcej niż wymaga konsulat RF) dodatkowo mamy ubezpieczenie NNW na 7000PLN i OC na 50.000 EURO.  Karta Euro 26 jest kilka złotych droższa, kosztuje 73zł (wariant World) - sumy gwarancyjne ubezpiecznia zbliżone są do Planety Młodych.

UWAGA: Nasza polisa, którą składamy w konsulacie składa wówczas się z dwóch dokumentów: Karty (której robimy ksero) oraz Certyfikatu Ubezpieczenia (który w Przypadku Karty Planeta Młodych możesz pobrać ze strony a w przypadku Euro26 należy wysłać maila z prośbą o przesłanie certyfikatu podając swoje dane. Na certyfikacie jest jasno napisane, że takie warunki posiadają wszystkie osoby posiadające Karty, ale wszystko zależy od konsulatu, albo im się spodoba albo nie, mogą zakwestionować np. że nie da się stwierdzić czy przedłożona Karta jest Kartą do tego certyfikatu itd. więc jest to pewne ryzyko

Czy mogę coś zrobić jeśli konsulat nie zaakceptuje ubezpieczenia zawartego na karcie EURO26 lub PLANETA MŁODYCH? Tak, ale uważaj: opisane poniżej techniki mogą powodować poważne konsekwencje, za które nie odpowiadam. Robisz to na własne ryzyko. 

Każde ubezpieczenie można zwrócić jeśli nie zacznie się okres jego ważności, możemy zatem wykombinować następująco:

1. Kupujemy kartę Euro26/PlanetaMłodych, ale konsulat nie akceptuje ubezpieczenia które ona zawiera
2. kupujemy ubezpieczenie zwykłe dla przykładu TU Europa
3. składamy do konsulatu dokumenty z polisą TU Europa
3. dostajemy wizę
4. po otrzymaniu wizy zwracamy ubezpieczenie i otrzymujemy zwrot kosztów

W rezultacie mamy wizę jakby bez ubezpieczenia, tzn mamy wciąż ubezpieczenie z Karty Planeta Młodych/Euro26, która ta ubezpieczenie zapewnia.

Pozostawiam to Twojemu wyborowi, jeśli nie chcesz kombinować i wolisz spać spokojnie kup "normalne ubezpieczenie" :)

Użyteczne linki i wyszukiwarki znajdziesz na naszym blogu :)

3. Wniosek wizowy

Aktualnie wnioski wizowe wypełnia się jedynie przez specjalnie do tego przeznaczony serwis on-line . Porady jak skutecznie wypełnić wniosek znajdziesz w kolejnym wpisie :)
UWAGA:Wypełniając wniosek natrafisz na pytanie o ubezpieczenie, więc wykup je zanim przystąpisz do wypełniania

4. Zdjęcie, które wklejamy do wniosku

Tutaj polecam zastosowanie się do wymagań konsulatu, nie opłaca się ryzykować odrzucenie wniosku. Najlepiej po prostu wykonać nowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 (wyłącznie kolorowe) z wyraźnym wizerunkiem twarzy, zrobione na wprost, na białym tle, bez okularów. Zdarzało się, że konsulat odrzucał wniosek jeśli zdjęcie było takie samo jak to w paszporcie. Jeśli paszport ma ponad pół roku, to jest prosty dowód na to, że zdjęcie jest nieaktualne wg wymagań konsulatu, pomimo tego, że w rzeczywistości jest aktualne. Nie będę komentował ani podejścia konsulatu do zdjęć ani do innych dokumentów, piszę to, co wiem – daję takie wskazówki, które są pewne i oszczędzą Twój czas.

Poniżej wklejam dokładne wymagania konsulatu, jeśli chodzi o zdjęcie:

Fotografia powinna spełniać następujące kryteria: Zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm (wyłącznie kolorowe!) Zdjęcie powinno być wykonane na jasnym tle z wyraźnym wizerunkiem twarzy, zrobione na wprost, bez okularów z ciemnymi szkłami i bez nakrycia głowy (za wyjątkiem cudzoziemców, dla których noszenie nakrycia głowy jest obowiązkowym atrybutem przynależności narodowej lub religijnej, pod warunkiem, że cudzoziemiec w takim nakryciu głowy widnieje na zdjęciu w paszporcie). Zdjęcie powinno być zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku i odzwierciedlać wiek wnioskodawcy. Zdjęcie należy wkleić dokładnie w ramce pola kwestionariusza wizowego przeznaczonego na zdjęcie (miejsce na zdjęcie).

5. Paszport

Paszport musi być ważny – co to znaczy?

Termin ważności paszportu nie może upłynąć wcześniej niż 1,5 roku od daty upłynięcia ważności wizy. Czyli np. jeśli planujemy wrócić z naszych wojaży 1 sierpnia 2014 roku, to nasz paszport powinien być ważny do 1 lutego 2016 roku. Najlepiej po prostu aby był ważny 3 lata naprzód czyli jeśli mamy 2014 to paszport do 2017 na pewno wystarczy i nie musimy liczyć miesięcy.

W paszporcie muszą być co najmniej 2 czyste strony przeznaczone na wizy.

Plan działania:

1. Kompletujesz 5 opisanych wyżej dokumentów

2. Umawiasz się na wizytę w Centrum Wizowym lub Konsulacie (adresy w części pierwszej artykułu), wnosisz wymagane opłaty (o opłatach pisałem w pierwszej części artykułu, w kolejnym poście porównam dokładniej ceny i koszty)

3. Zakładając, że wszystko jest w porządku otrzymujesz wizę po 7-10 dniach (w okienku otrzymasz potwierdzenie z informacją, kiedy masz przyjść po odbiór wizy i w jakich godzinach).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena