Oświetlenie sufitowe jest bardzo popularne od wielu lat. W sklepach do wyboru mamy oprawy wpuszczane i natynkowe. Wybór pomiędzy nimi podyktowany powinien być estetyką i funkcjonalnością każdego rozwiązania. Dyskretnie czy nie?

Data dodania: 2014-07-28

Wyświetleń: 2228

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne oprawy sufitowe wpuszczane i natynkowe

Oprawy sufitowe podtynkowe montowane są wszędzie tam, gdzie wnętrze ma być możliwie najprostsze, dyskretne i gdzie aranżacja nie pozwala na użycie lamp natynkowych lub wiszących. Nieduże oczka sufitowe pozostają niemal niewidoczne, jeśli światło jest wyłączone, natomiast w tym przypadku może powstać problem odprowadzania ciepła. Lampy LED wydzielają go bardzo mało, ale nieprofesjonalny montaż oświetlenie może utrudnić jego wypromieniowanie, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do uszkodzenia lampy.

Jednym z najczęstszych wyborów są hiszpańskie oprawy sufitowe BPM: jedno lub wielopunktowe, w tym również te z regulowanym kierunkiem padania światła. Dostępne są w różnych kolorach, co pozwala na tworzenie spójnych estetycznie aranżacji.

Co ważne, lampy LED można wykorzystać w istniejącej instalacji, po prostu zastępując stare żarówki halogenowe i montując w ich miejsce oprawy sufitowe 12V, czyli dokładnie takie same, jakie były zainstalowane wcześniej. Zmiana źródła światła na wydajniejsze, trwalsze i bardziej energooszczędne jest zawsze doskonałym pomysłem.

Kiedy zastosować oprawy natynkowe?

Oprawy natynkowe pozwalają na szybką i łatwą instalację, a dzięki efektywnemu wyglądowi mogą bardzo wydajnie wzbogacać dekorację wnętrza. Stosuje się je jako klasyczne punkty świetlne, ale również do oświetlenia punktowego. Zastosowanie LED jako źródła światła pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, co jest poważnym argumentem nie tylko dla mieszkańców domów i mieszkań, ale również dla właścicieli powierzchni komercyjnych: sklepów, gabinetów lekarskich, teatrów itd.

Jednymi z najchętniej wybieranych opraw są oprawy sufitowe Aquaform, które wprawdzie zwykle nie otwierają nowej karty w estetyce lamp LED, ale za to wyróżniają się jakością i precyzją wykonania oraz klasą użytych materiałów. Do doskonały wybór dla osób stawiających przede wszystkim na świetny wygląd.

Większość zestawów natynkowych to oprawy sufitowe 230V, aczkolwiek nie jest to regułą. Oświetlenie sufitowe LED jest w dużym zakresie konfigurowalne i większość producentów wypuszcza na rynek różniące się między sobą serie produktów o podobnym wyglądzie, ale przeznaczone do pracy w instalacji o różnym napięciu.

Co je łączy?

Oprawy natynkowe i wpuszczane są najczęściej wykonywane z podobnych materiałów. Wynika to nie tylko z potrzeb i przesłanek estetycznych, ale także z faktu, że aluminium (bo właśnie ono jest najczęściej używane) jest lekkie, nie koroduje, daje się łatwo formować w proste kształty i nie sprawia problemów przy montażu. Lampy LED mają być bowiem lepszą alternatywą dla oświetlenia klasycznego, a ten postulat nie mógłby być zrealizowany, gdyby montaż tego rodzaju oświetlenia był trudniejszy.

Wszystkie lampy LED są oszczędnymi źródłami światła. Oczywiście wysokość oszczędności uzależniona jest od ilości użytych diod oraz ich jakości – opłaca się kupować droższe, ale lepsze jakościowo lampy, których eksploatacja jest tańsza od tych, które spełniają niższe normy.

Cechą wspólną wszystkich lamp LED jest ich uniwersalność – praktycznie nie ma ograniczeń w ich stosowaniu, bo wynikają one jedynie z rodzaju lub wielkości wybranej oprawy, a nie z samego rodzaju zastosowanego źródła światła (zamiany żarówki żarnikowej czy świetlówki na diody LED).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena