Jeśli miałeś ostatnio okazję do przeglądania jakich katalogów wnętrz dla kuchni, to na pewno zauważyłeś, że dosyć popularne jest łączenie klasycznych motywów z nowymi materiałami. Modnym rozwiązaniem są na przykład mozaiki.

Data dodania: 2014-07-01

Wyświetleń: 893

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaczęło się od granitu

Jakieś dziesięć lat temu prawdziwy szał rozpętał się wokół marmurowych i granitowych elementów wyposażenia. Naturalny kamień jest jednym z najbardziej klasycznych materiałów, jakie można sobie wyobrazić, a do tego ma kilka przydatnych cech, które sprawiają, że w kuchniach może być stosowany na dość szeroką skalę. W elementach aranżacji pojawiły się też wyraźne łuki, a do mody wróciły duże, ciężkie, drewniane stoły. Jeśli jednak chodzi o to, co na ścianach, to zmiany nie były wielkie – mimo dostępności między innymi tapet zmywalnych, największą popularnością cieszyły się płytki ceramiczne.

Mozaika tradycyjna

Tradycyjne mozaiki układało się z pojedynczych kostek, często o nieregularnej krawędzi. Oczywiście to oznaczało bardzo dużo pracy przy pasowaniu poszczególnych elementów i umieszczaniu ich we właściwym miejscu. Mozaiki takie przygotowywane były albo z drobnych kamieni, albo z ceramiki. Ponieważ były dość ciężkie, do ich przyklejania trzeba było używać nieco innego kleju. Efekt często był gorszy niż w projekcie, ponieważ nierówne szczeliny pomiędzy poszczególnymi kostkami psuły koncepcję całości.

Mozaika nowoczesna

Dziś większość mozaik jest układana z niedużych elementów o kwadratowym obrysie, sprzedawanych w formie wygodnych „listków”. Bardzo duża jest różnorodność, jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do produkcji takich płytek. Mogą być one zrobione nie tylko z klasycznej ceramiki, ale także szkła, drewna lub metalu. Różne są także wykończenia: rodzaj krawędzi, wielkość kafelków, wykończenie powierzchni (matowe lub połyskliwe).

Nowoczesna mozaika do kuchni najczęściej może być montowana na zwyczajny klej do płytek. Podstawową jej zaletą jest możliwość szybszego ułożenia – wystarczy tylko odciąć z płatu odpowiedni fragment i przykleić go w całości. Ponieważ poszczególne kostki są identycznej wielkości i połączone są tylko subtelnymi łącznikami, odstępy między nimi są zawsze równe i nie powstaje niezbyt ciekawy estetycznie efekt zwiększonej przerwy.

Gdzie można stosować mozaikę?

Kuchenne mozaiki są bardzo uniwersalne. Te ceramiczne można układać jak zwykłe płytki, a więc praktycznie wszędzie. Z drewnianymi i metalowymi bywa różnie i wiele zależy od wykończenia, ale najczęściej możliwości też są szerokie.

Ponieważ mozaika nie wymaga szczególnie odmiennej techniki montażu, również i to nie jest ograniczeniem. Praktyka pokazuje, że najczęściej ten rodzaj dekoracji stosuje się do wypełnienia niewielkich przestrzeni i jako element dekoracyjny przy zwykłych płytkach ceramicznych, choć nie brak i projektów, w których producent mozaiki przewidział ułożenie z niej całej podłogi lub kompletne pokrycie ścian. To już kwestia gustu

Podstawowym ograniczeniem w wielu projektach jest koszt – nawet tania mozaika jest nieco droższa od przeciętnych płytek, natomiast te najbardziej luksusowe modele mogą swoja ceną nawet przerażać. Warto poszukać taniej mozaiki, ponieważ w wielu przypadkach cena jest podyktowana jedynie znaną marką, natomiast są też producenci mozaiki tańszej, którzy także wypuszczają na rynek produktu przyzwoitej jakości. Warto też dodać, że akurat w tym przypadku efekt będzie zależał nie tylko od jakości stosowanych materiałów, ale także od kunsztu osoby, która będzie realizowała dany projekt.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena