Jeszcze kilka lat temu nie do wyobrażenia było, że będziemy mieli taką łatwą dostępność jednośladów. Co więcej, posiadaczom jednośladów sprzyja także prawo, które co kilka lat jest modyfikowane tak, aby motocyklistom zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo na drodze.

Data dodania: 2014-07-02

Wyświetleń: 1508

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na polskich drogach od kilku dobrych lat królują skutery zipp. Są one synonimem błyskawicznego przemieszczania się po mieście. Te pojazdy w przeciwieństwie do samochodów świetnie radzą sobie w korkach, są dynamiczniejsze, a co najważniejsze łatwo się je parkuje. Koszty eksploatacji skuterów są tak niewielkie, że na ich zakup decydują się już 16-latkowie. Sprzyja temu także rozwój Internetu.

W sieci znajdziemy bowiem wiele serwisów, które poświęcone są tak zwanym "skuterowcom". Na takich portalach znajdą oni nie tylko interesujące oferty zakupu części do skuterów, ale także fachowe porady mechaników, dzięki czemu drobne naprawy możemy wykonać sami. W sieci co rusz publikowane są nowe filmy instruktażowe z reperacji różnych usterek. Dzięki temu istnieje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, których nie musimy już wydawać na pracę mechanika. Do kierowania tego rodzaju skuterami uprawnione są osoby, które ukończyły 16 lat i posiadają prawo jazdy kategorii AM. Do 2013 roku takie same uprawnienia dawała karta motorowerowa. Oczywiście należy pamiętać, że skuter musi spełniać pewne kryteria. Jednym z nich jest pojemność silnika nie większa niż 50 cm3. Motorower nie powinien także przekraczać 45 km/h.

Nieco starsi chłopcy kupują sobie quady, dzięki którym znów mogą poczuć się młodo. Nie da się ukryć, że to hobby nie należy do najtańszych. W tym przypadku odstraszające okazują się koszty, jakie trzeba ponieść, kupując części do quadów. Zapobiec temu można jedynie poprzez regularne przeglądy w profesjonalnych zakładach mechanicznych.

Równie dobrym pomysłem jest serwisowanie czterokołowca u autoryzowanego dealera. Mamy wówczas pewność (dostajemy gwarancję), że wykonywane naprawy są zgodne z zaleceniami producenta, a wymieniane części są oryginalne co jest niezwykle ważne, bowiem bardzo często dochodzi do sytuacji, w których mechanicy montują zużyte części, opisując je jako nowe. Niejednokrotne takie działania przyczyniły się do powstania dużych awarii, które w następstwie doprowadziły do poważnych usterek quadów.

Dlatego jeżeli mamy zamiar kupić taką maszynę, musimy liczyć się również z kosztami jej eksploatacji. Żałując pieniędzy na konserwacje i różnego rodzaju przeglądy i naprawy, szkodzimy tylko i wyłącznie sobie samym.

Licencja: Creative Commons