Od kiedy cyfrówki wyparły tradycyjne aparaty fotograficzne, zdjęcia robią wszyscy. Być może i Ty masz na dysku ciekawe fotografie, którymi chciałbyś się podzielić z innymi? Jeżeli tak, koniecznie przygotuj własną galerię internetową. Nie musimy być fotografami, żeby zbudować stronę ze zdjęciami...

Data dodania: 2008-05-30

Wyświetleń: 2678

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od kiedy cyfrówki wyparły tradycyjne aparaty fotograficzne, zdjęcia robią wszyscy. Być może i Ty masz na dysku ciekawe fotografie, którymi chciałbyś się podzielić z innymi? Jeżeli tak, koniecznie przygotuj własną galerię internetową. Nie musimy być fotografami, żeby zbudować stronę ze zdjęciami. Wystarczy, że mamy coś ciekawego do pokazania w Sieci – równie dobrze mogą to być oryginalne ujęcia z ostatniej wycieczki do Tunezji, jak i „zwykłe” ujęcia z urodzin babci. Ważne jest jednak to, by zamieszczane w Internecie obrazy miały odpowiednią oprawę. W tym celu buduje się tzw. galerie internetowe. Są to
strony WWW napisane najczęściej z wykorzystaniem HTML-a, PHP lub Flasha.
Oczywiście przygotowanie takiej witryny od podstaw zajęłoby nam sporo czasu,
warto więc skorzystać z narzędzi, które wygenerują dla nas szablon strony wraz z miniaturami zdjęć. W Internecie znajdziemy dziesiątki tego typu narzędzi –
od prostych do bardzo rozbudowanych. W artykule omawiamy kilka darmowe galerie tego typu. Dobre galerie mają dwie cechy wspólne – atrakcyjny wygląd oraz intuicyjną nawigację. Ta ostatnia musi zapewniać łatwe przechodzenie między kolejnymi fotami. Zazwyczaj jest to realizowane za pomocą przycisków następny/poprzedni lub widoku miniaturek. Dzięki nim na jednym ekranie możliwe jest wyświetlenie kilku czy kilkunastu zdjęć. Obraz w pełnym rozmiarze jest ładowany do przeglądarki dopiero w momencie kliknięcia jego miniaturki.
Zanim zabierzemy się do budowania galerii, trzeba przygotować fotografie, które chcemy opublikować w Internecie. Jeżeli na co dzień korzystamy z programów do obróbki grafiki (Photoshop czy GIMP), wykadrujmy zdjęcie, usuńmy efekt „czerwonych oczu” i dopasujmy kontrast. Jednym słowem poprawmy fotę tak, aby wyglądała jak najlepiej – program do tworzenia galerii nie zrobi tego za nas.
Galleroo – prosto i za darmo
Godnym wyróżnienia programem do tworzenia galerii zdjęć jest Galleroo. Ta prosta aplikacja potrafi szybko wygenerować w pełni funkcjonalną stronę z fotkami. Zajmie nam to nie więcej niż kilka minut.
Wskazujemy folder ze zdjęciami oraz miejsce, w którym ma zostać zapisana
gotowa galeria zdjęć . Nadajemy jej tytuł, wybieramy motyw wyglądu (opcja Style) i klikamy Go!. Zaawansowani użytkownicy
mogą pokusić się o zmianę stylu, definiując m.in. kolory tła, czcionek czy
odnośników. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wskazać rozmiar obrazka
oraz jego miniatury. Co ciekawe, Galleroo potrafi wygenerować opisy do zdjęć,
wykorzystując informacje EXIF (dane dołączane do zdjęcia związane z ustawieniami aparatu podczas wykonywania fotografii), ale także plik przygotowany przez użytkownika. Niestety, program słabo radzi sobie z polskimi znakami. Lepiej nie używać ich zarówno w opisach zdjęć, jak i nazwach plików.
Porta – galeria we Flashu
Aplikacja Porta to bardziej rozbudowany program do tworzenia galerii niż Galleroo.
Pozwala na generowanie albumów zarówno w technologii HTML, jak i Flash.
W tym drugim wypadku wykorzystuje specjalny szablon do wyświetlania grafik
o nazwie SimpleViewer. Dzięki Porcie wprawny użytkownik może samodzielnie zdefiniować rozmiar i jakość fotki oraz jej miniaturki. Co ciekawe, Porta potrafi wygenerować także obrazy w jeszcze większym formacie, które wyświetlane są w nowym oknie po kliknięciu głównego zdjęcia. Funkcja Auto-rotate images according to Exif info automatycznie obraca fotografie do właściwej pozycji zgodnie z danymi zapisanymi w zbiorze EXIF. Jest to szczególnie przydatna opcja, jeżeli często robimy ujęcia w kadrze wertykalnym. Dodatkowo za pomocą kilku kliknięć do każdej fotki dodamy znak wodny – opcja Add watermarks to main (and large) image – i tym samym zabezpieczymy je przed kopiowaniem i nieuprawnionym rozpowszechnianiem. Do wyboru mamy sześć motywów wystroju o różnych kolorystykach, a wybór opcji Polish w sekcji Language sprawi też, że album zostanie wyposażony w polskie menu nawigacyjne.
Tutaj należy umieścić opis artykułu, który będzie widoczny na liście artykułów w danej kategorii. Jeśli nie załączysz opisu, system w jego miejsce wstawi 300 pierwszych znaków z treści samego artykułu.
Licencja: Creative Commons