Zielone szkoły: pod tym wesołym związkiem frazeologicznym kryje się po prostu zorganizowany przez szkołę wyjazd dla młodzieży, zazwyczaj poza miasto.  

Data dodania: 2014-06-13

Wyświetleń: 1050

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cała wyprawa odbywa się pod okiem opiekunów, w tym wypadku nauczycieli, i jest od wielu lat bardzo popularną formą letniego wypoczynku dla uczniów, tym bardziej, że ma miejsce zazwyczaj tuż przed wakacjami. Według niepisanej umowy, propozycja wyjazdu wychodzi ze strony nauczycieli, ponieważ to oni biorą na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie satysfakcjonującego, a przede wszystkim, bezpiecznego wyjazdu.

Chociaż nazwa może wprowadzać w błąd, zielone szkoły to jednak nie tylko atrakcje, zakwaterowanie w miłym miejscu i smaczne posiłki, ale przede wszystkim urozmaicony program integrujący.

Kto ma uprawnienia

Z biegiem czasu okazało się, że nauczyciele podczas wyjazdów chętnie podzieliliby się opieką nad wychowankami, po to, by skorzystać z wypoczynku na równi z młodzieżą. Dlatego coraz częściej spotykaną praktyką jest wynajmowanie przez szkoły specjalnych firm, które są przeszkolone w organizowaniu tego typu przedsięwzięć. Zielone szkoły organizowane przez zewnętrzną firmę, nie tylko zapewniają przemyślaną rozrywkę dla dzieci, ale również biorą pod uwagę wypoczynek dla nauczycieli. Każda grupa ma swojego opiekuna-pilota podczas całej trasy, a nauczycielom wręcza się plan ramowy całego programu, razem z rozpiską zajęć przewidzianych na wszystkie dni wyjazdu. Nie można tu mówić o przypadku, jakichś opóźnieniach czy zwiedzaniu niesprawdzonych bądź zamkniętych obiektów. Podczas takiego wyjazdu, co zrozumiałe, obowiązują najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Pomimo faktu, że znalezienie sprawdzonych i zarekomendowanych firm, które utrzymują się z organizowania zielonych szkół, może nastręczać trochę trudności, warto włożyć trochę wysiłku, by takie odnaleźć. Firmy – organizatorzy prześcigają się w ofertach, ponieważ zdają sobie sprawę, że rynek jest wymagający i za każdym razem trzeba będzie zaprezentować inną ofertę, uwzględniając przy tym życzenia grupy i oczekiwania nauczycieli. Należy ze smutkiem odnotować fakt, że nadal wiele wycieczek odbywa się na zasadach kolidujących z literą prawa, a jedynymi organizatorami są - jak kiedyś - nauczyciele. Pomimo, że zgodnie z założeniem organizatorem wycieczki szkolnej może być szkoła, to jednak powyższa zasada obowiązuje wyłącznie w trakcie trwania roku szkolnego. Każdy organizator jest również zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia turystycznego, a także posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych – adekwatne upoważnienia można bez trudu zweryfikować w Urzędzie Marszałkowskim, w danym województwie.

Zabawa i nauka

Zielone szkoły do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z nauką poza szkołą, natomiast najnowsze trendy stawiają na integrację, połączoną z poznawaniem świata (zwiedzanie zabytków, interesujące warsztaty). Z łask już dawno wypadły tak popularne niegdyś wykłady z ekologii czy historii. Teraz popularne jest dynamiczne przyswajanie wiedzy, czyli na przykład rajdy terenowe o tematyce historycznej czy warsztaty twórcze (ceramika, jazda konna lub wspinaczka). Statystyki są nieubłagane: na zielone szkoły najczęściej wyjeżdżają uczniowie z dużych miast. W małych miejscowościach zwyczaj ten nie jest zwykle praktykowany – największą przeszkodą jest brak funduszy. Zazwyczaj wyjeżdżają dwie równoległe klasy z danej szkoły, a wycieczka może trwać od 3 do 5 dni. Tego rodzaju wypoczynek planuje się i rezerwuje już jesienią, natomiast wyjazd ma miejsce w maju i czerwcu, kiedy starsze roczniki zdają egzaminy maturalne i szkoła jest zamknięta dla innych uczniów. Obok zielonych szkół, coraz popularniejsze stają się ostatnio „błękitne szkoły” – czyli wypoczynek pod żaglami i „białe szkoły” – na nartach czy łyżwach.

Licencja: Creative Commons