Zalety „zielonych szkół” znamy już od dawna. To okazja do przyswojenia wiedzy innego rodzaju niż ta, której uczymy się w szkole. 

Data dodania: 2015-07-14

Wyświetleń: 842

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Taki wyjazd dostarcza odpowiednich bodźców wychowawczych, zaprasza do pracy grupowej, wpływa na kształtowanie pożądanych cech charakteru jak koleżeńskość, zaradność, wytrwałość. „Zielone szkoły” uczą także szacunku dla cudzej autonomii, demokracji i tolerancji. Dodatkowo, na tego rodzaju wyjazdach kształtuje się wrażliwość estetyczna uczniów, którzy uczą się, że tworzą z środowiskiem naturalnym integralną całość. Oczywiście, sukces „zielonej szkoły” w dużym stopniu zależy od stopnia jej przygotowania i wcześniejszego zdefiniowania realizowanych celów. Jeszcze przed wyjazdem dzieci powinny być zapoznane z programem wyjazdu i dowiedzieć się co zobaczą, czego się dowiedzą i w jakich aktywnościach wezmą udział.

Ekologiczne „zielone szkoły”
Coraz większe zainteresowanie i troska dotycząca kwestii ochrony środowiska naturalnego sprawiły, że „zielone szkoły” o profilu ekologicznym zyskują na popularności. Dzieci bardzo chętnie podejmują i wykonują różne zadania związane z poznawaniem otaczającego je ekosystemu. To pomaga również wyrobić w nich odpowiednie postawy i zachowania proekologiczne. Pozwala również uświadomić i uczulić na skutki bezmyślnych działań ze strony człowieka, które mają na środowisko negatywny wpływ. „Zielone szkoły” stanowią swego rodzaju warsztaty wyzwalające aktywność twórczą dziecka, w połączeniu z fizycznym relaksem. Kolejnym plusem takiego wyjazdu jest fakt, że podczas tych kilku dni dzieci – zmuszone troszczyć się o siebie, stają się bardziej samodzielne i odpowiedzialne.

„Zielone szkoły” a historia regionu
Organizatorzy ciekawych wyjazdów dla dzieci i młodzieży stawiają również na propagowanie lokalnej historii danego regionu, a wiosenne i letnie wyjazdy są ściśle związane z miejscem, w którym się odbywają. Zajęcia prowadzą doświadczeni instruktorzy i pedagodzy, a dotyczą one dziedzin tak intrygujących jak np. geologia, sztuka, fotografia, ceramika a nawet kurs wypiekania chleba. Uczestnicy „zielonych szkół” mają też nierzadko okazję do zapoznania się z dyscyplinami sportu, których nie mieli szans spróbować na cotygodniowych zajęciach wychowania fizycznego: kajakarstwo, łucznictwo czy wspinaczka. Żelaznym i obowiązkowym punktem każdej „zielonej szkoły”, bez względu na program wycieczki, jest jednak bezpieczeństwo. Dlatego o młodzież dba wykwalifikowana kadra, a młodzi uczestnicy wyjazdu są przez cały czas edukowani w kwestii dbania o własne zdrowie i znajomości BHP.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena