Aranżacja wnętrza wymaga przede wszystkim ciekawej koncepcji, na którą składa się wiele elementów tworzących jedną, spójną całość. Dlatego w wystroju wnętrza nie tylko kolor ścian czy rodzaj mebli jest istotny, ale też elementy dekoracyjne podkreślające charakter aranżacji.

Data dodania: 2014-05-14

Wyświetleń: 1230

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tradycyjne dekoracje

Elementy dekoracyjne najczęściej kojarzą się z drobnymi przedmiotami, które zdobią ściany lub stawiane są na meblach – stołach bądź półkach szaf. Figurki, wazony, świeczniki, kwietniki to najpopularniejsze tego typu przedmioty stosowane we wnętrzach w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

Dekorację może stanowić również rodzaj oświetlenia zarówno głównego, jak i bocznego. Elegancki żyrandol, sufit podwieszany z lampkami punktowym, oryginalne kinkiety, a nawet lampa stojąca może mieć duże znaczenie dla atmosfery panującej we wnętrzu. Ponadto za pomocą światła skierowanego w określoną część pomieszczenia można stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalna atmosferę.

Jednak obok tych tradycyjnych rozwiązań, coraz częściej sięga się po bardziej oryginalne, czyniące aranżację wyjątkową, wręcz niepowtarzalną.

Sztuka nie tylko pędzlem malowana

Doskonałym elementem dekoracyjnym zdobiącym ściany pomieszczenia i podkreślającym aranżację wnętrza są obrazy, które pasują zarówno do stylu nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Obrazy olejne malowane na płótnie czy też małe akwarele mogą przedstawiać piękne krajobrazy lub martwą naturę, ale równie pomysłowym rozwiązaniem są portrety czy abstrakcje – wspaniale komponujące się ze stylem modernistycznym. O tym, jaki obraz znajdzie się w danym wnętrzu, decyduje przede wszystkim technika malarska i zastosowana kolorystyka. Elementem dekoracyjnym może być również dowolnie wybrane zdjęcie drukowane na płótnie, które pełni taką samą funkcję jak obraz. Płótno z wydrukiem naciągnięte jest na krosno, podobnie jak obraz, przy czym we wnętrzach tradycyjnych jako oprawę stosuje się zdobioną ramę, podczas gdy nowoczesne aranżacje w zasadzie jej nie wymagają.

Aranżacja tradycyjna a nowoczesna to z reguły również inne motywy malarskie. W pierwszym przypadku najczęściej sięga się po obrazy przedstawiające krajobrazy malowane farbami olejnymi lub serię akwarel nawiązujących do pór roku. Równie popularnym motywem są kwiaty często zestawiane z martwa naturą. W przypadku nowoczesnej aranżacji najlepiej sprawdzają się obrazy nawiązujące do motywów urbanistycznych lub będące w całości abstrakcją. Jednak w obu przypadkach doskonałym elementem dekoracyjnym są portrety – w stylu tradycyjnym preferowane są malowane, natomiast nowoczesnym w postaci zdjęcia.

Akcenty dekoracyjne

Elementem dekoracyjnym, nie tylko wykończeniowym, jest fototapeta, która poniekąd wywodzi się właśnie z malarstwa. Odpowiednio dobrana podkreśli charakter pomieszczenia, a nawet sprawi, że będzie się ono wydawać większe lub mniejsze – w zależności od potrzeb aranżacyjnych. Fototapeta daje duże możliwości, gdyż motywów nie brakuje – są nimi zdjęcia, obrazy, grafiki. Można zdecydować się na gotowy szablon lub zaproponować własny, jeśli tylko aranżacja tego wymaga. Podobnie jak obraz, idealnie dobrana fototapeta jest doskonałym uzupełnieniem zastosowanej we wnętrzu aranżacji.

Sztuka w każdym domu

Sztuka jest więc jednym z najpopularniejszych rozwiązań dekoracyjnych wykorzystywanym przy aranżacji wnętrz. Niewątpliwie znajduje się ona w każdym domu, a jej przejawem są nie tylko obrazy czy fototapeta jako współczesna ich odmiana, ale też rzeźba – w mniejszej lub większej postaci. Mogą to być figury ustawione w rogach pomieszczenia – jest tylko przestronnego, bądź płaskorzeźby zdobiące ściany. Ich charakter też będzie zróżnicowany ze względu na styl wnętrza – nowoczesnego bądź tradycyjnego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena