Od miesięcy słyszy się w mediach o tym, że władze naszego kraju planują wprowadzenie abolicji podatkowej dla osób, które pracując za granicą nie rozliczały się przed polskim fiskusem z osiągniętych dochodów. Z początkiem kwietnia rząd przedstawił nawet projekt ustawy abolicyjnej, jej założenia i cel...

Data dodania: 2008-05-22

Wyświetleń: 10967

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od miesięcy słyszy się w mediach o tym, że władze naszego kraju planują wprowadzenie abolicji podatkowej dla osób, które pracując za granicą nie rozliczały się przed polskim fiskusem z osiągniętych dochodów. Z początkiem kwietnia rząd przedstawił nawet projekt ustawy abolicyjnej, jej założenia i cele jakie zamierza z jej pomocą osiągnąć. Jednak już w dniu przedstwienia projektu pewne było, że ustawa nie wejdzie w życie przed końcem okresu składania rozliczeń za rok 2007, w związku z czym podatnicy osiągający dochody za granicami kraju a mający obowiązek składania rozliczeń podatkowych w Polsce, zobowiązani byli do dokonania rozliczeń na dotychczas panujących zasadach.

Obecnie w rozliczaniu dochodów osiąganych z pracy najemnej za granicą stosuje się dwie metody unikania podwójnego opodatkowania - metodę wyłączenia z progresją oraz metodę proporcjonalnego odliczenia. Z zapowiedzi wynika, że ustawa ma zrównać sytuację osób, które rozliczają się według metody proporcjonalnego obliczenia z sytuacją tych, którzy mają obowiązek rozliczać się metodą wyłączenia z progresją - różnica w kwocie podatku będzie podlegać umorzeniu. Abolicja sprawi, że umorzenie zaległego podatku oraz odsetek będą mogły uzyskać osoby, które nie dopełniły obowiązku złożenia rozliczenia podatkowego w Polsce. Osoby, które dokonały stosownych rozliczeń zgodnie z obowiązującym prawem będą mogły zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot zapłaconego podatku.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena