Wiosna tuż, tuż a wraz z nową energią do działania, przyszła pora na generalne porządki, w długo zamkniętym przez zimowe miesiące mieszkaniu.Ekologia, produkty eko, eko macierzyństwo to hasła popularne od jakiegoś czasu i choć niektórym może wydawać się, że to chwyt marketingowy, w całym tym ekologicznym szumie warto znaleźć coś dla siebie.

Data dodania: 2014-02-25

Wyświetleń: 1691

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 sposobów na ekologiczne sprzątanie

Warto to zrobić nie dlatego, że to modne ale naturalne, a często po prostu tańsze i bardziej wydajne.
Powszechnie dostępne środki czyszczące, sprzedawane w większości sklepów, zawierają szereg toksycznych substancji chemicznych, takich jak fosforany, amoniak czy kwas solny.
Czyszczą dokładnie, równocześnie zanieczyszczając środowisko naturalne.
Nadmierne zużycie środków chemicznych w gospodarstwach domowych skutkuje coraz większą ilością osób skarżących się na alergie, nasilenie objawów astmy i podrażnienia skóry.


Istnieje alternatywa dla produktów, które stoją rzędami na półkach w supermarketach, a bardziej naturalne zamienniki znaleźć można w lodówce czy kuchennej szafce.
Do najpopularniejszych z nich, wykorzystywanych od dawna, także przez nasze babcie należą: ocet, soda oczyszczona, oliwa z oliwek, boraks, kastylijskie mydło w płynie, olejki eteryczne, stare gazety, bawełniane ściereczki wielokrotnego użytku.

Oto 5 najbardziej przydatnych, naturalnych środków czystości:

Płyn do mycia podłóg – wystarczy wymieszać 4 szklanki octu z 4,5 litra wody. By nadać mieszaninie przyjemny zapach, użyć kilku kropel olejku eterycznego o zapachu cytrusowym. Ocet ma właściwości bakteriobójcze, pomimo silnego zapachu, nie jest toksyczny dla organizmu.

Płyn do mycia okien – skład jest podobny, co w przypadku płynu do podłogi. Wykorzystujemy ćwierć szklanki octu na litr wody, mieszaninę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Po spryskaniu okien wodą z octem, warto wytrzeć je pogniecionymi gazetami, szybko wchłaniają wilgoć, a ich użycie eliminuje powstawanie smug.

Mieszaniny do mycia łazienki, blatów, kafelków – do zacieków i odbarwień w okolicach wanny świetnie sprawdza się soda oczyszczona. Można posypać nią brudne powierzchnie i pozostawić na kilkanaście minut. Jeżeli są bardzo zanieczyszczone, po kilku minutach, dodatkowo polać octem, następnie czyścić za pomocą gąbki, na końcu spłukać gorącą wodą.
Ocet świetnie sprawdza się do mycia kranów, pryszniców i wszelkich elementów metalowych. Jeżeli kran jest mocno zakamieniony, można użyć nierozcieńczonego octu i pozostawić go na jakiś czas, następnie przetrzeć szmatką.
Uniwersalny płyn do czyszczenia tego typu powierzchni można przygotować, mieszając wodę, ocet i sodę oczyszczoną w następujących proporcjach: 2 części octu, 1 sody oczyszczonej, 4 wody.

Płyn do czyszczenia drewna – wystarczy wymieszać tą samą ilość soku z cytryny i oliwy z oliwek i czyścić meble za pomocą bawełnianej szmatki.

Dezynfekcja i czyszczenia toalety – wystarczy regularnie stosować sodę oczyszczoną, a co jakiś czas zamiast niej wykorzystywać boraks lub ocet. Te substancje bardzo dobrze dezynfekują bez toksycznego wpływu na otoczenie domowe.

Sprzątanie nie musi być męczące i oznaczać długotrwałego noszenia gumowych rękawiczek, w obawie o zniszczenie dłoni chemikaliami. Można to robić skutecznie, równocześnie chroniąc swoją skórę, otoczenie, a dodatkowo środowisko naturalne i zawartość portfela.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena