Jak wiadomo przeziębienie dopada nas zwykle 2-3 razy w roku. Niestety, ból gardła, katar oraz ogólne złe samopoczucie może trwać do 4 dni, czasem tydzień, w gorszych przypadkach także 3 tygodnie. Chociaż dolegliwość nie zawsze jest duża - może uprzykrzyć nam nasze życie oraz zmusić do pozostania w naszym łóżku. Faktem jest, że dużo częściej przeziębiają się dzieci oraz dorośli mający częsty kontakt z dziećmi. W miarę dorastania, a później starzenia się, nasz system immunologiczny uczy się radzić sobie z coraz większą liczbą wirusów powodujących przeziębienie, i dlatego u ludzi w starszym wieku dolegliwość pojawia się najrzadziej.
Skoro dopadnie nas przeziębienie, nie mamy nadto dużego pola manewru, ale musimy je przejść z cierpliwością, mogąc jedynie zmniejszyć jego objawy. No i dobrze, skoro pozwalamy sobie na komfort pozostania w domu, chociaż na 1-2 dni, by najsilniejszy atak przeziębienia przeżyć pod kołdrą i pościelą w łóżku, z gorącym napojem. Pamiętajmy o tym, że większość przypadków choroby przeziębienia wywołują rynowirusy. Zaledwie w pięciu procent potwierdzonych przypadków przeziębienia pojawia się dodatkowo infekcja bakteryjna. Częstość przeziębienia różni się w zależności od sezonu oraz może być ponadto zmienna osobniczo. Dokładne dane epidemiologiczne pochodzą głównie z (zgadnijcie skąd?) - z Ameryki Północnej. W Stanach Zjednoczonych co roku rejestruje się aż 65 milionów przypadków zgłoszonych do lekarza, a łączną liczbę zachorowań ocenia się od na bardzo wysokim poziomie od 500 milionów do miliarda.
Jak leczyć przeziębienie? By obniżyć gorączkę jesteśmy w stanie zastosować preparaty z apteki zawierające albo paracetamol albo popularna aspirynę - polopirynę, bądź wypić napar z kwiatu lipy, gdy tylko gorączka wydaje się być niewielka. Na utrudnione oddychanie powinny pomóc olejki eteryczne oraz wykonane nimi inhalacje, na przykład olejek eukaliptusowy. Można też spróbować Theraflu zatoki.
Pamiętajmy o tym, że przeziębienie mija tak samo szybko jak się pojawia. Nie należy zatem zbytnio szaleć z lekarstwami, zwłaszcza, że większość z nich tak naprawdę nie ma potwierdzonej badaniem skuteczności.