Wędkowanie to rodzaj relaksu nie dla jednego mężczyzny. Prawdziwy zapalony wędkarz lubi wiedzieć jak najwięcej o połowach i jaki zestaw przyniesie mu największe połowy.

Data dodania: 2014-01-27

Wyświetleń: 1416

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wędkowanie to rodzaj relaksu nie dla jednego mężczyzny. Prawdziwy zapalony wędkarz lubi wiedzieć jak najwięcej o połowach i jaki zestaw przyniesie mu największe połowy. Wędkarzem może zostać każda osoba, która ukończyła 14 lat i może zapisać się do Polskiego Związku Wędkarzy. PZW powstał w 1950 roku i ma na celu kontrolowanie mniejszych łowisk, które znajdują się w mniejszych i większych miejscowościach w całej Polsce.  W tym sporcie najważniejsza jest przede wszystkim cierpliwość, gdyż aby połów był owocny, trzeba włożyć w to całe serce, pasję i umiejętności.

Wyróżniamy sześć technik wędkowania:
TROLLING - polega na ciągnięciu za łodzią wędki bądź linki z przynętą (wobler, popper, ripper), która emituje realistycznie ruchy prawdziwych rybek. Taka metoda jest skuteczna na ryby drapieżne. Stosowana głównie do połowu ryb morskich.
SPŁAWIKOWO - GRUNTOWA - polega na łowieniu ryb za pomocą wędki z brzegu zbiornika wodnego bądź łódki. Dzielimy tę metodę na trzy podkategorie: spławikowa, gruntowa, powierzchniowa.
SPINNINGOWA - metoda łowiecka, która pozwala na złapanie ryb drapieżnych. Wędkarz używa wędki, sztucznej przynęty na żyłce i kołowrotka. Polega na zarzucaniu i ściąganiu przynęty za pomocą kołowrotka. Przynęta głównie ma emitować ruch zranionej, osłabionej ryby, poprzez wabiące ruchy wędziskiem przez wędkarza.
MORSKA - polega na wędkowaniu z nabrzeża portowego, brzegu plaży bądź z kutra. Używa się ciężkich przynęt typu - pilker z hakiem (doskonały do połowu dorsza).
MUCHOWA - to rodzaj połowu na muszkę. Wędkarz używa wędki muchowej, kołowrotka muchowego oraz jednej z trzech rodzajów linki: (pływająca, tonąca, pośrednia).
PODLODOWA - najniebezpieczniejsza metoda połowu. Nawiązuje do połowu ryb spod zamarzniętego akwenu wodnego. Używamy mocnego sprzętu (powinien być miniaturowy co pomoże nam wygodnie operować pod lodem), który da nam komfort i bezpieczeństwo w połowach. Używamy również przyborów do robienia przerębli np. (świder). Przynęty używane w metodzie podlodowej to tzw. mormyszki to różnego rodzaju błystki wahadłowe i pilkery ale również możemy użyć przynęt  naturalnych pochodzenia zwierzęcego.
Pamiętajmy jednak, że aby móc zastosować bez problemów te techniki, musimy mieć przede wszystkim zezwolenie PZW czyli potocznie mówiąc - kartę wędkarską.

Każda z tych metod wymaga fachowej wiedzy, na temat, jakiego sprzętu, zanęt, wędek, przynęt użyć.
Najciekawsze miejsca w Polsce i najchętniej odwiedzane przez wędkarzy to między innymi:

- Jezioro Śniardwy (ryby drapieżne, w tym szczupaki, których rozmiary mogą zadziwić zawodowców),
- Jezioro Hańcza (troć jeziorowa, szczupaki),
- Jezioro Wigry (sieje, sielawy),
- Jezioro Czorsztyńskie (okonie, klenie, miętusy),
- Jezioro Zegrzyńskie (sumy),
- Rzeka Bug (sandacze, bolenie, klenie, sumy, szczupaki),
- Rzeka Odra (bolenie, klenie, sandacze, szczupaki, okonie).

Takich informacji można poszukać w internecie, gdzie to wszyscy pasjonaci tej dyscypliny sportu, mogą wyrażać swoje opinie i doświadczenia. Jest wiele blogów wędkarskich pod hasłem:  "wędkarstwo moja pasja", które podpowiedzą Ci gdzie i na jaki zestaw łowić, jak kompletować osprzęt i wiele, wiele więcej. Również na różnych portalach społecznościowych są utworzone fora, na których wędkarze mogą ze sobą rozmawiać na temat wędkowania. Jest to dosyć wygodnym sposobem na zdobycie niezbędnych informacji ale także podszkolenia swoich umiejętności. Zdarza się, że w sieci spotykamy symulatory, gdzie wędkarze próbują swoich sił w wirtualnym świecie. Niby wydaje się to zabawne ale zadziwia liczba graczy. Pamiętajmy jednak, że wędkarstwo jest sportem, który podlega  nadzorowi i aby bezpiecznie i bez zbędnych problemów cieszyć się połowami, musimy mieć licencję czyli  potocznie mówiąc - kartę wędkarską, którą bez problemów możemy wykupować w każdym większym mieście.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena