Sukces podczas połowu ryb w dużej mierze zależy od tego jakim sprzętem będziemy się posługiwać. Podczas przygotowań należy przede wszystkim rozważyć dobór odpowiednich przynęt. Jaki będzie najlepszy zestaw na suma?

Data dodania: 2023-06-22

Wyświetleń: 137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Skuteczny zestaw do połowu suma

Różne rodzaje przynęt na różne ryby

W branży wędkarskiej istnieją różnorodne przynęty, które zostały opracowane pod konkretne gatunki. Mimo, że możemy zaopatrzyć się w jedynie haczyki przymocowane do żyłki, dużo lepszym rozwiązaniem jest dowiedzieć się nieco więcej o zwierzęciu, które chcemy upolować i na podstawie tych informacji dobrać odpowiedni sprzęt.

Pamiętajmy, inne przynęty będą działać na drapieżniki polujące na większe ofiary, a inne na spokojniejsze ryby. 

W ofercie sklepów wędkarskich znajdziemy przynęty sztuczne wytwarzane z różnego rodzaju plastiku i metalu, niekiedy uzupełniane o unoszące się elementy takie jak piórka oraz naturalne wabiki. Do części ryb stosuje się żywe robaki oraz larwy.

Sztuczne wabiki różnią się od siebie kolorystyką, budową oraz wielkością. Przy zakupie powinno kierować się zaleceniami względem ich wykorzystania oraz jakością.

Nim omówimy jaki zestaw na suma będzie najlepszy, przyjrzyjmy się samej rybie.

Sum - ryba drapieżna

Sum jest rybą, która bytuje w mulistych rzekach. Jego cechą najbardziej rozpoznawalną są widoczne wąsy nad górną szczęką. Ma wydłużone ciało oraz ciemne kolory, które są przydatne w maskowaniu podczas polowania. Charakterystyczny wygląd sprawia, że nie można go pomylić z żadną inna rybą.

W naturze sumy żywią się innymi rybami, mięczakami oraz skorupiakami. Poza polowaniem utrzymuje się blisko dna.

Jego waga sięga nawet ponad dwóch metrów. Takie sztuki ważą około 100 kg. Złowienie tak gigantycznego osobnika jest wielkim sukcesem, ale wymaga też wcześniejszego przygotowania. 

Planując polowanie na suma musimy pamiętać, że zwierze ze względu na duże gabaryty ma też dużo siły. Powinniśmy się więc nastawić się do walki z rybą. Właśnie możliwość takiego wyzwania przekonuje większość wędkarzy. 

Polowanie na dużego suma

Najczęstsza metodą stosowaną podczas połowu sumów jest spinning. Opiera się ona na wykorzystaniu wędki spinningowej, która jest wyposażona dodatkowo w kołowrotek pozwalający szybko i skutecznie naciągać żyłkę. 

Przynętę rzuca się w miejsce żerowania lub przebywania ryby, a następnie za pomocą wędki imituje się ruchy jakie mogłaby wydawać żywa ofiara. To najlepszy sposób by zaciekawić każdego drapieżnika. Mięsożerna ryba w mniejszym stopniu zainteresuje się przynętą, która będzie stateczna. 

Ten sposób połowu wymaga umiejętności u wędkarza. Na sukces złoży się dobra koordynacja oraz precyzja w wyznaczaniu miejsca, w którym potencjalnie znajduje się sum. Przy nęceniu przynęta musi zostać zauważona. 

Odpowiedni rodzaj oraz wielkości przynęty

Podstawowy zestaw na suma zawiera naturalne przynęty, a także sztuczne.

Podczas spinningu najlepiej jest użyć sztucznej przynęty, która w swoich rozmiarach będzie przypominać inną rybę, a ruchome części będą symulować jej poruszanie się w wodzie. Skuteczny będzie również wobler, wahadłówka, ripper lub twister. Wobler cieszy się największą popularnością dzięki jego możliwości opadnięcia na niższe partie rzeki, a także unoszenia się bliżej powierzchni.

Im łatwiej będziemy w stanie je poruszać przynętą za pomocą wędki tym większa szansa, że sum uzna ją za zbłąkaną rybkę, która będzie idealna na atak. 

Pamiętajmy, że ryby z cięższej kategorii do jakiej możemy zaliczyć suma, wymagają by wędka (jej konstrukcja oraz sama żyłka) były szczególnie wytrzymałe. Wyrywająca się ryba, która waży blisko 100 kilogramów na pewno będzie wyzwaniem dla umiejętności i siły wędkarza oraz solidności sprzętu. 

Czy naturalne przynęty nęcą sumy?

Do połowu suma stosowane są również produkty naturalne. 

Tego rodzaju przynęta to przede wszystkim pelet sumowy, który jest sprasowanym materiałem. W jego skład wchodzą mięsa różnych zwierząt, wnętrzności oraz krew. Dla człowieka jest to bardzo odrzucający zapach, jednak dla drapieżnika stanowi prawdziwy rarytas, któremu trudno jest się oprzeć. 

Innym typem są kulki proteinowe, granulat, dipy oraz boostery wędkarskie. Ich struktura pozwala na to by kontakt z wodą bardzo szybko uruchomił rozprzestrzeniane się aromatu w bezpośredniej okolicy. 

W zależności od rodzaju gotowej przynęty naturalnej może być ona rozrzucana po wodzie lub uwieszona na nitce tak by zatrzymywała się w określonym miejscu. 

Skuteczne są również przynęty, które zrobimy domowym sposobem. W tym celu stosowane są przede wszystkim podroby, kawałki martwych lub rosówki, czyli dżdżownice. Każde z nich może zostać nadziane bezpośrednio na hak. Potwierdzoną metodą jest również dodawanie do większych kawałków mięsa np. nieżywych ryb korka, który pomaga im się unosić częściowo.

Pośród wielu metod oraz możliwości można spotkać się z różnymi opiniami dotyczącymi tego co jest najlepsze podczas łowienia sumów. Prawdą jest, że każdy wędkarz ma własne sposoby na osiągnięcie sukcesu. Początkującym zaleca się zapoznanie przede wszystkim ze specyfikacją zwierzęcia, jego preferencjami, sposobem życia oraz bytowania, a następnie wypróbowanie kilku rozwiązań. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena