Współcześnie, w dobie rosnącego konsumpcjonizmu, nasze potrzeby rosną z dnia na dzień. To oznacza, że to właśnie pieniądze są jednym z priorytetów w naszym życiu. Bo, jak wiadomo, to dzięki nim zaspokajamy nasze potrzeby czy realizujemy marzenia. I to właśnie pieniądze sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i nie musimy martwić się o byt nasz i naszych bliskich.

Data dodania: 2013-10-23

Wyświetleń: 1045

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, choć trudne do nauczenia, ma wiele zalet. Ich sumą jest stabilizacja finansowa, do której każdy z nas powinien dążyć. Dzięki niej będziemy niezależni, a niezapowiedziane wydatki, wynikające z sytuacji losowych, nie będą nam spędzać snu z powiek. Sprawdźmy zatem, jak i kiedy należy zacząć dbać o swój portfel.

Dzieci a pieniądze

Choć wielu może to zaskoczyć, o wartości pieniądza powinniśmy już uświadamiać dzieci. Te z kolei dostają kieszonkowe, co jest doskonałym pretekstem do tego, aby zacząć naukę oszczędzania. Zamiast kupować dziecku zabawkę od razu, kiedy o nią poprosi, można zaproponować mu prosty układ – jeśli zaoszczędzi pieniądze, które pokryją połowę kwoty zabawki, rodzic się mu nie tylko dołoży do drugiej połowy, ale i kupi inną wybraną zabawkę. To nie tylko nauczy dziecko oszczędzania, ale i myślenia przyszłościowego. Chcesz zabawkę teraz – dostaniesz tylko jedną, poczekasz i oszczędzisz kieszonkowe na rzecz jej kupna – rodzice sprezentują ci drugą. Czy nie brzmi to racjonalnie? Rzeczywiście oszczędzanie od najmłodszych lat pokazuje dziecku, że nie żyjemy tylko tu i teraz, ale i musimy myśleć o przyszłości i następstwach naszych działań.

Innym dobrym pomysłem jest założenie książeczki oszczędnościowej dla dziecka. Dzięki niej dziecko samo będzie decydowało, jaka kwota będzie na nią odłożona. Koperta od babci, prezent komunijny od cioci, a może regularne kieszonkowe od taty? To wszystko może zostać odłożone na rzecz roweru górskiego lub wycieczki klasowej, co skutecznie nauczy dziecko przedsiębiorczości.

Finanse licealisty

Czasy liceum to czas nie tylko licznych wyjazdów wakacyjnych w gronie przyjaciół, ale i okres pierwszych dorywczych prac. To doskonały moment dla nastolatka na sprawdzenie się w warunkach pracy, a także na zaoszczędzenie paru groszy na wakacyjny wyjazd. Samodzielnie zarobione pieniądze mają zdecydowanie większą wartość, niż otrzymane od rodziców finanse. Dlatego warto poszperać w sieci, popytać znajomych rodziców czy w zaprzyjaźnionych sklepikach osiedlowych przypadkiem nie ma wolnego wakatu dla młodego w okresie wakacyjnym. Choć taka praca wymaga często zgody rodzica, będzie dla młodego niezwykle cennym doświadczeniem, które skutecznie wpłynie na zarządzanie pieniądzem własnym.

Co istotne, zarobione przez nastolatka pieniądze nie musze być od razu wydane; tutaj dobrym pomysłem są lokaty i konta oszczędnościowe. Umieszczone na nich pieniądze ocaleją od codziennych pokus, a co najważniejsze – pomnożą się. Większe kwoty natomiast, można zachować do kolejnych wakacji i przeznaczyć np. na kupno samochodu.

Portfel studenta

W przypadku życia studenckiego sprawa wygląda już nieco poważniej. Studia to bowiem czas, kiedy człowiek uczy się żyć samodzielnie prowadzić dom, gotować, a co za tym idzie – zarządzać budżetem domowym. Wtedy też wiele osób, aby nie pozostawać wyłącznie na garnuszku rodziców, decyduje się na podjęcie pracy. Ci, którzy wybrali studia zaoczne często rozpoczynają pracę o pełnym wymiarze godzin, natomiast studenci dzienni wybierają pół etatu. To szczególnie przydatne, zwłaszcza, że studia nie tylko nauka i praca, ale i spotkania ze znajomymi, imprezy, które bywają klęską dla studenckiego portfela.

Dlatego to dobry moment, żeby wykorzystać wpływy od rodziców, własne zarobki czy przyznane stypendia, do stworzenia planu wydatków miesięcznych i do oszczędzania. Tutaj dobrym pomysłem, oprócz sumiennego budżetu prowadzonego w Excelu czy na kartce, będzie również konto oszczędnościowe lub lokata. Te sprawią, że zamiast znikać, pieniądze będą się rozmnażać.

Finanse dorosłego pracującego

Dzięki edukacji wyższej i drobnym doświadczeniom zawodowym zebranym na studiach, można nie tylko pozwalać sobie na większe wydatki (nowy samochód, egzotyczna wycieczka czy lepszy sprzęt elektroniczny), ale i na karierę skutkującą większym przychodem. To jednak oznacza, że w dalszym ciągu warto myśleć o lokatach i kontach oszczędnościowych. Ten nawyk, zainicjowany jeszcze w czasach licealnych, powinien nie opuszczać człowieka przez całe życie. Dzięki temu, zdobywszy już pierwszą poważną pracę, można się ubiegać o nową, atrakcyjniejszą ofertę lokaty czy konta oszczędnościowego.

Inną metodą na zwiększenie swoich środków, jest inwestowanie. Ten przedsiębiorczy proces oparty na funduszach inwestycyjnych, choć jest długoterminowy, daje wymierne rezultaty 0 zwiększenie zysku. Ten natomiast, może być większy ze względu na to, że fundusze inwestycyjne oferują interesujące produkty.

Budżet w rodzinie

Wiele osób pragnie, aby czas zakładania rodziny i stabilizacji na tym obszarze, związany był z narastającą stabilizacją finansową. Niestety, nie jest to tak proste do osiągnięcia – nadprogramowe wydatki związane z pojawieniem się potomstwa, remontem mieszkania czy opieką medyczną, często przekraczają możliwości finansowe wielu osób. Wtedy też panowanie nad budżetem domowym staje się coraz trudniejsze. Ale ci, którzy od lat już oszczędzają, mogą być przygotowywani na takie ewentualności. Ale na tym etapie to, co wesprze przedsiębiorczych gospodarzy, to już nie tylko lokaty, fundusze inwestycyjne czy konta oszczędnościowe. To także odpowiednia polisa ubezpieczeniowa, o której warto pomyśleć na tym etapie życia, by zabezpieczyć swój dorobek – mieszkanie lub dom, samochód i wszelkie posiadane rzeczy.

Na tym etapie życia warto też rozejrzeć się za ofertami funduszy emerytalnych. Bo jak wiadomo, państwowe wsparcie dla emeryta jest często zatrważająco niskie. Dlatego warto przejrzeć oferty polis ubezpieczeniowych, które będą stanowić nieocenione wsparcie w jesieni wieku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena