Bransoletki z kamieni to fajny dodatek do ubrania. Warto wiedzieć, z jakich minerałów mogą być wykorzystywane i czym poszczególnie z nich się charakteryzują.

Data dodania: 2013-10-14

Wyświetleń: 1102

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto wie, gdzie wydobywa się turkus, ręka w górę. Kto wie, z czego wzięła się nazwa jadeitu – do odpowiedzi. Nikt? Znakomicie. Czytajcie dalej, to się dowiecie.

Agat – półszlachetny i zróżnicowany

Problem z agatem jest taki, że jest to minerał bardzo zróżnicowany. Przykładowo, w jubilerstwie stosowane są kamienie białe i szare, jasnoniebieskie i pomarańczowe, czerwone a nawet pasiaste. Zdarzają się nawet bransoletki z kamieni niebieskich. Cechą, która je wszystkie łączy, jest różnokolorowość – warstwy ułożone są jedna na drugiej.

Agaty występują najczęściej w krajach takich, jak Brazylia i Urugwaj, Indie i Namibia, USA i Rosja a nawet Czechy. Stamtąd trafiają do jubilerów, którzy przerabiają je m.in. na bransoletki z kamieni.

Jadeit – kamień lędźwiowy

Nazwa nie jest przypadkowa – jadeit ma rzekomo chronić przed dolegliwościami związanymi z układem moczowym czy nerkami. Nadali ją hiszpańscy konkwistadorzy, którzy bardzo często nosili amulety wykonane z tego minerału (np. bransoletki z kamieni czy zawieszki na szyję).

Cechą wyróżniającą jadeit jest jego nierówność. Tworzą go zbite kryształy, najczęściej jasnozielone a nawet przeźroczyste. Uwaga: istnieje odmiana zielona, wpadająca w czerń. Największym producentem jadeitów jest Birma a także Chiny. Spore złoża są także w Piemoncie we Włoszech oraz w Polsce, na Dolnym Śląsku.

Turkus – rzadki, ale intrygujący

Ten minerał należy do rzadszych. Jego nazwa pochodzi od... Turcji. To właśnie przez ten kraj wiódł niegdyś szlak handlowy, którym przewożono turkusy. Wydobywano je jednak znacznie dalej, bo w Iranie czy nawet Tybecie. Niewielkie złoża istnieją także w Polsce – w województwie dolnośląskim.

Charakterystyczną cechą tego kamienia jest jego kolor. Barwa turkusowa właśnie od minerału wzięła swoją nazwę. Warto dodać, że od lat siedemdziesiątych na rynku dostępny jest także turkus syntetyczny. Często to właśnie z niego wykonywane są bransoletki z kamieni.

Ametyst – tajemniczy, fioletowy

Grecy wierzyli, że pijąc wino z czar wykonanych z ametystu nie będą się upijali. Czy sposób jest skuteczny, nie wiadomo. Wiadomo, że nazwa pochodzi z greki właśnie i oznacza „niepijanego”. Niezależnie od właściwości spożywczych, ametyst wykorzystywany jest jako surowiec do produkcji wyrobów jubilerskich.

Jego charakterystyczną cechą jest kolor. W zasadzie barwa obejmuje wszystkie odmiany fioletu, ale nic poza tym. Często na kamieniach znajdują się białe rysy. Wszystko to sprawia, że minerał jest chętnie stosowany przez projektantów, którzy korzystają z jego tajemniczości.

Onyks – czarny, śmiertelny

Występuje w kilku kolorach. Najczęściej spotykane onyksy mają barwę biało-czarną, ale także, już po obróbce – czarną. W ten sposób może stanowić świetny kontrast dla jasnych kamieni stosowanych w produktach przemysłu jubilerskiego.

Chociaż onyksy są stosunkowo rzadkie, występują na całym świecie. Kamienie tego rodzaju znajduje się zwykle w skałach wulkanicznych. Warto dodać, że onyksy są barwione od czasów starożytnych. To z tego kamienia zrobiona była pieczęć chińskiego cesarza. Jego poddani karani byli śmiercią za posługiwanie się tym kamieniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena