Dostałeś zaproszenie na wystawną kolację, w restauracji z tyloma gwiazdkami, że na sama myśl o nich kręci Ci się w głowie? Nie wiesz czy pójście tam będzie dobrym pomysłem? Bo w końcu nie wiesz czy przypadkiem jakość lokalu i podanych sztućców, smakołyków z wyższej półki oraz elegancka atmosfera nie przewyższą Twoich umiejętności nabytych w domu.
Krótki kurs sevoir vivre przy stole pomoże Ci przełamać wszystkie lody
W niektórych restauracjach, szczególnie tych, gdzie wymagane jest zamówienie stolika może się okazać, że miejsca przy stole będą oznakowane karteczkami z imieniem i nazwiskiem osób, które mają stawić się na kolacji.
Jeśli i w naszym przypadku zaistnieje taka sytuacja, pamiętajmy, by po zajęciu miejsca wydrukowaną karteczkę odłożyć na bok.
Co do serwetki. Jeśli na stole znajduje się zwykła serwetka papierowa, spokojnie możemy pozostawić ją na swoim miejscu (chyba, że została położona bezpośrednio na talerzu. Chusteczka tego typu służy przede wszystkim do przetarcia kącików ust po spożytym posiłku.
Jeśli z kolei na naszym stole pojawi się serwetka materiałowa, dużych rozmiarów to znak, że powinna ona znaleźć się na kolanach osoby, która zasiada przy danym stole.
Przy jej pomocy istnieje bowiem szansa, że nie wybrudzimy sobie ubrania.
Jeśli chodzi o naszą postawę - prawidłowa oznacza wyprostowane plecy i nie stawianie łokci na stole. Złym przyzwyczajeniem jest także odkładanie nogi na nogę.
Co z tymi sztućcami?
Ich liczba potrafi chyba najczęściej przerażać. Nauczmy się zatem jednego. Sztućce ułożone są zawsze w kolejności, która od zewnętrznej strony wskazuje na kolejność podanych potraw.
Przystawkę jemy zawsze tym widelcem i nożem, który znajduje się po zewnętrznej stronie i następnie dobieramy sztućce, które leżą na stole w dalszej kolejności.
Co do naszego talerza, zawsze dbajmy o to, by panował na nim porządek. Nie nakładajmy także takich ilości jedzenia, które dawały by innym informacje o tym, że jesteśmy obżartuchami. Lepiej nakładać jedzenie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Co w przypadku alkoholu? Oczywiście podobnie jak w przypadku jedzenia, tak również i tutaj należy zachować umiar. Jeśli pijemy wino, pamiętajmy, by kielich trzymać za nóżkę nie natomiast za kielich. Nie wypijamy także wina „na raz”, ale degustujemy się powoli jego smakiem i delikatnym aromatem.
Rękoma możemy jeść właściwie tylko chleb. Mięso, nie ważne jakiej było by ono postaci powinniśmy jeść przy udziale noża i widelca.
Zabronione są ponadto:
- Głośne rozmowy, które przeszkadzają innym osobom w spokojnym jedzeniu kolacji;
- Rozmowy przez telefon;
- Obracanie talerzem i dmuchanie do gorącej zupy;
- Upijanie się podanym alkoholem i przeszkadzanie innym w kolacji.