Wypadki niosą za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Poszkodowani zazwyczaj ponoszą wiele szkód. Najczęściej jednak wszyscy skupiają się raczej na zdrowiu fizycznym, pomijając aspekt psychologiczny. Wypadek samochodowy - komunikacyjny jest zawsze silnym stresorem i powoduje długotrwały uraz na psychice człowieka.

Data dodania: 2008-04-10

Wyświetleń: 11294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wypadki niosą za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Poszkodowani zazwyczaj ponoszą wiele szkód. Najczęściej jednak wszyscy skupiają się raczej na zdrowiu fizycznym, pomijając aspekt psychologiczny.
Wypadek jest zawsze silnym stresorem i powoduje długotrwały uraz na psychice człowieka. Skutki szoku, jakiego doznajemy, mają wpływ na całe nasze dalsze życie i powodują znaczne utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu.
Sytuacja, w której nasze życie jest bezpośrednio zagrożone zawsze powoduje długotrwały lęk. Jedną z najczęstszych dolegliwości ofiar wypadków jest strach przed prowadzeniem samochodu, tragiczne przeżycia na długo pozostają w naszej świadomości, dlatego też niezwykle trudno jest uporać się z tym problemem samodzielnie. Często nasz lęk jest podświadomy i ujawnia się zwykle w różnego typu koszmarach sennych.
Nierzadko mamy również do czynienia z przewlekłymi bólami głowy, które związane są bezpośrednio ze stresem powypadkowym. Przyczyny tego bólu należy szukać w skomplikowanej i złożonej naturze psychicznej ofiary. Objawy te często niestety są lekceważone przez lekarzy pierwszego kontaktu, a niestety konsekwencje nieleczonego urazu psychicznego często prowadzą do długotrwałych schorzeń psychicznych np.: depresji.
Poszkodowani pozostawieni sami sobie nie potrafią poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami, a urazy pozostawiają stały ślad na ich psychice.
Złe wspomnienia zawsze pozostają na długo w naszej pamięci i wywołują silne emocje, ale nie możemy dopuścić do tego by stres powypadkowy kierował całym naszym życiem. Jak bardzo skutki wypadku wpłyną na nasze życie zależy w dużej mierze od naszego nastawienia do problemu. Jeśli nie chcemy by te myśli towarzyszyły nam przez całe życie nie możemy tłumić problemów w sobie i zwrócić się śmiało o pomoc do osób trzecich. Zwrócenie się o fachową pomoc do psychologa nie jest wstydem czy też oznaką słabości. Może nam ono jedynie pomóc w ograniczeniu negatywnych skutków wypadku na nasze życie i poprawi nasz stan emocjonalny. Wypadki i inne sytuacje zagrożenia życia nie zdarzają się codziennie i nasz umysł nie wypracował naturalnego mechanizmu obronnego przed tymi bodźcami, dlatego też jeśli nie potrafili samodzielnie uporać się z traumatycznymi przeżyciami powinniśmy śmiało zwrócić się o pomoc.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena