Wielokrotnie podczas pracy potrzebowaliśmy coś zabezpieczyć, upiąć, aby nie tylko było to dokładnie zrobione, ale także żeby nie utrudniało nam dalszej pracy.

Data dodania: 2013-05-29

Wyświetleń: 995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choć jest ich wiele rodzajów, tak samo jak zastosowań, są bardzo często wykorzystywanym elementem w transporcie, budownictwie i różnego rodzaju pracach dodatkowych. Plomby możemy podzielić na: plastikowe, metalowe/blaszkowe, kłódkowe, boltowe/gwoździowe, linkowe mocne, linkowe, celne/licznikowe, naklejkowe, do akcesoriów.

Plomby zabezpieczające w swoim działaniu, jak to jest już określone w ich nazwie, mają zabezpieczać. A można zabezpieczać na wiele sposobów. Plomby zaciskowe scalają ze sobą przedmioty, dzięki czemu towar, który jest przewożony, nie rozlatuje się na wiele stron. W zależności od towaru przewożonego, plomby mogą plastikowe, metalowe, a także naklejkowe. Plomby plastikowe nadają się idealnie do tych delikatniejszych rzeczy, natomiast plomby metalowe sprawdzą się idealnie przy towarach zdecydowanie cięższych i większych gabarytowo.

Z kolei plomby naklejkowe naklejane są na przedmioty, które na przykład są owinięte taśmami bądź innymi materiałami, a plomba ma na celu oznaczać, czy dany towar był otwierany lub rozpakowywany. Plomby bezpieczne są w swoim zastosowaniu bezpieczne, a przy tym są bardzo proste. W budownictwie stosuje się plomby do liczników, aby niemożliwe było na przykład przestawianie czegoś przez lokatorów lub majstrowanie przy wynikach pomiarów. Plomby takie są nie do otworzenia, a przy każdej próbie są one niszczone, co od razu sugeruje ingerencja w sprzęt. Plomb nie da się założyć, jeśli nie posiada się najważniejszego przy tym urządzenia. Plombownica pozwala nam ze sobą wszystko połączyć. Dodatkowo, w zależności od modelu plombownicy, możliwe jest nadrukowanie daty, co pozwala na zaznaczenie, kiedy dany towar był przygotowany. Jeśli plombownica posiada system zapadkowy, to bez względu na to, ile siły włożymy w zrobienie odcisku na plombie, to odcisk i tak zawsze będzie tak samo dobry. Jak widać, rodzajów plomb jest bardzo wiele, a ich zadanie to przede wszystkim zabezpieczanie towarów, przedmiotów, urządzeń w taki sposób, aby niemożliwe było nie tylko ich przesuwanie, ale także rozlatywanie się na mniejsze części, zabezpieczenie przed ingerencją osób trzecich, chcących mieć wpływ na działanie wielu urządzeń. W wielu przypadkach jest to najtańszy, najprostszy i najskuteczniejszy sposób działania, do czego przyczynia się szeroki wachlarz zastosowania. Plomby wykorzystywane są nie tylko w wielkich firmach, ale także tych mniejszych oraz w gospodarstwach domowych.

Licencja: Creative Commons