Pojawienie się maleńkiego członka rodziny przewraca życie jego rodziców i całego domu do góry nogami. Każdy, kto ten cudowny moment ma już za sobą, zdecydowanie się z tym zgodzi. Rewolucja następuje nie tylko w kwestii rozdysponowania domowego budżetu, spania czy ustalania priorytetów.

Data dodania: 2013-05-20

Wyświetleń: 1150

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak nigdy wcześniej musimy przyjrzeć się bezpieczeństwu i funkcjonalności aranżacji wnętrz naszego domu.

Wybieramy łóżeczko

Podstawowym dziecięcym meblem, w którym nowy członek rodziny spędzi większość z pierwszych miesięcy życia jest łóżeczko. Po kilku miesiącach z radością będzie bawił się na podłodze albo we wspaniałym świecie maty edukacyjnej, póki co jednak rytm jego dnia będzie ustalany przez pory karmienia, drzemek i głębokiego snu.

Mamy dwie podstawowe możliwości dotyczące wyboru łóżeczka. Pierwsza z cech rozróżniających to łóżeczko turystyczne lub wyłącznie do użytku domowego, drugi natomiast dotyczy rozmiaru dna łóżeczka – 60 x 120 cm lub 80 x 140 cm. Dodatkowe kwestie to kółka ułatwiające mobilność, wersja z moskitierą, przewijakiem, karuzelą itp. Dodatki, którą towarzyszą różnym modelom łóżeczek, można by właściwie wymieniać bez końca, podobnie jak inne meble tworzące z łóżeczkiem aranżacyjną całość.

Na miarę potrzeb – czyli jakie?

Aranżacja wnętrz ma oczywiście wiele wspólnego z wyborem łóżeczka. Przede wszystkim musimy zastanowić się, ile mamy miejsca i gdzie niemowlę będzie spało. Jeśli jesteśmy odważnymi rodzicami, którzy już w pierwszych miesiącach życia pozwolą dziecku spać we własnym pokoju, możemy pomyśleć o łóżeczku na kółkach. Taki wybór gwarantuje mobilność – za dnia maluch będzie w pokoju dziennym, a w nocy we własnym królestwie. Projektowanie wnętrz nie obejdzie się również bez umiejętnego gospodarowania wolną przestrzenią – mniejsze łóżeczko jest bardziej ustawne, jednak większa powierzchnia materacyka posłuży dziecku dłużej. Żywotność łóżeczka zwiększy również możliwość wyboru spośród dwóch lub trzech ustawień poziomu materacyka – wraz z rozwojem dziecka będziemy materacyk przesuwali bliżej podłogi.

W łóżeczku niemowlęcym może spać jeszcze świeżo upieczony przedszkolak, pod warunkiem, że materacyk będzie odpowiednio duży, a szczebelki wyjmowane.

Odpowiednie ustawienie

Nie bez znaczenia jest ustawienie łóżeczka. Przede wszystkim aby zwiększyć komfort i poczucie bezpieczeństwa malucha, należy je ustawić w pobliżu drzwi wejściowych do pomieszczenia. Poza tym ważne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od kaloryferów i okien, wraz z pojawieniem się niemowlaka musimy więc zmodernizować projekty okien i projekty kominków. Maluchowi, który spędzi w łóżeczku setki godzin, należy także zapewnić odpowiedni materac oraz rozwijające zabawki, a przede wszystkim grającą karuzelę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena