Nie dla każdego pierwszym skojarzeniem z Włochami są zabytki architektury z imponującym Koloseum na czele. Są też tacy, którzy kochają Włochów za piłkę nożną lub szczególnie cenią ich sztukę kulinarną… Są również (i to całkiem spore grono) wielbiciele mody, dla których Włochy to przede wszystk...

Data dodania: 2008-03-19

Wyświetleń: 4815

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie dla każdego pierwszym skojarzeniem z Włochami są zabytki architektury z imponującym Koloseum na czele. Są też tacy, którzy kochają Włochów za piłkę nożną lub szczególnie cenią ich sztukę kulinarną… Są również (i to całkiem spore grono) wielbiciele mody, dla których Włochy to przede wszystkim Versace, Gorgio Armani, Gucci, Dolce Gabbana, Prada oraz inni projektanci z królestwa szykownych strojów, wyrafinowanych perfum i czerwonych dywanów. Dla nich podróż do Włoch byłaby wędrówką wyznaczoną przez domy mody…

Gucci rodem z Florencji

Gucci, a raczej - House of Gucci został założony we Florencji w 1921 roku przez Guccio Gucci. Był to butik z eleganckimi skórzanymi akcesoriami, który szybko zdobył sobie renomę. Swój pierwszy salon w Rzymie natomiast założył Gucci w 1938 roku. W latach 50. i 60. XX wieku otwierano już butki na całym świecie, a marka Gucci symbolizowała prestiż i luksus, prezentowany przez takie osobistości jak Grace Kelly czy Audrey Hepburn.

Sukcesy na rynku mody zostały jednak nieco przyćmione przez skandale rodzinne. Członkowie rodu rywalizowali ze sobą wręcz w gangsterskim stylu kłócąc się o podejmowanie ważnych decyzji, co negatywnie odbiło się na wizerunku marki. W pewnym momencie, z powodu udzielania zbyt wielu licencji, marka Gucci trafiła nawet do supermarketów!

Gucci reaktywował się w pierwszej połowie lat 90. gdy dyrektorem domu mody został Tom Ford. Dziś marka Gucci znajduje się na szczycie... Jest ikoną, także pop-kultury. Amerykańscy raperzy skandują „Gucci” w wersach o luksusie, stylu życia i błyskotkach, a toskańską Florencję firmują już nie tylko Michał Anioł, Donatello i Giotto, ale również Gucci, Armani oraz Ferragamo.

Reggio Calabria kolebką Versace

Gianni Versace przyszedł na świat w 1946 r. w Reggio Calabria, nad Cieśniną Mesyńską, na samym czubku włoskiego buta. Zamiłowanie do szycia wyssał z matczynym mlekiem. Uczył się fachu pomagając jej w prowadzeniu pracowni krawieckiej i sklepiku z konfekcją. Pierwszą sukienkę zaprojektował mając 9 lat. W wieku 22 lat wylansował kolekcję odzieży pod własnym nazwiskiem. Prędzej czy później, stolica mody musiała go zaprosić do siebie.

W 1972 r. przyjechał do Mediolanu stworzyć kolekcję dla sławnego przedsiębiorcy - Ezio Nicosia. Versace zaproponował klientom nowy typ ubrań, wyraźniej wyrażających ich indywidualny styl, celnie trafiając w ich gust. W 1978 r. zaprezentowano pierwszą kolekcję firmowaną marką Gianni Versace i to właśnie ta data stanowi początek istnienia domu mody Versace.

Marka Versace stała się jedną z najważniejszych marek na świecie, której zdarza się zaprojektować nawet unikatową linię wyposażenia domu. Po tragicznej śmierci Versace w roku 1997, pieczę nad firmą sprawuje jego córka - Donatella.

Dolce Gabbana - powiew sycylijski

Dolce Gabbana jest domem mody stworzonym w 1995 r. przez parę Włochów.

Stefano Gabbana urodził się w 1962 r. w Wenecji. Mieszkaniec światowej stolicy trendów, porzucił studiowaną grafikę dla mody. We wczesnych latach 80. spotkał w studio, w którym pracował, Domenico Dolce.

Dolce przyszedł na świat w 1958 r. w Polizzi Generosa na Sycylii. Tam studiował projektowanie mody i pracował w małej rodzinnej firmie ubraniowej. Poznawszy się ze Stefano, porzucił dotychczasową pracę i wkrótce postanowili połączyć siły…

Dolce i Gabbana stworzyli wspólną markę. Byli także parą w życiu prywatnym. Zaczynali od kilku maszyn do szycia w wynajmowanym lokalu, a stali się ulubieńcami Hollywoodu. Ale to (zdaniem samych projektantów) kultura śródziemnomorska, neorealistyczne kino włoskie i Sycylia wywarły największy wpływ na projekty Dolce Gabbana (D&G). Na Sycylii zrodziła się ich miłość i jej też zadedykowali jeden z zapachów w swojej linii perfum. Nic tak nie przywodzi na myśl śródziemnomorskiego słonecznego wybrzeża, jak połączenie sycylijskiej bergamotki i drzewa sandałowego charakterystycznego dla Dolce&Gabbana.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena