Coraz więcej wędkarzy wybiera miejsca na spędzenie wakacji, które pogodzą potrzeby osób nie wędkujących oraz zapalonych wędkarzy. Takim miejscem jest okolica nadmorskich miejscowości Mielno i Mielenko. Tu w czasie wakacji można odpoczywać na skąpanej w słońcu plaży lub wędkować.

Data dodania: 2013-03-07

Wyświetleń: 2707

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawową atrakcją wędkarską okolic miejscowości Mielno jest jezioro Jamno. Jest to jedno z większych jezior w Polsce, pod względem przestrzeni znajduje się w pierwszej 10.  Obszar jeziora wynosi 2240 ha, długość 10 km, szerokość 3,4 km, głębokość do 4 m, średnia głębokość akwenu wynosi 1,5m. Linia graniczna jest słabo rozwinięta, kresy są małe i całkiem silnie porośnięte florą. Jest to jezioro sandaczowo-leszczowe. W jeziorze można złowić dużego węgorza, szczupaka, okonia, również sandacza, oraz i mnogość gatunków ryb spokojnego żeru. Łowienie ryb z brzeżka jeziora w wielu miejscach jest skomplikowane. Wobec tego najlepszym wyjściem z sytuacji jest pożyczenie łódki. Nie rekomenduję połowów metodą gruntową z uwagi na wysokie osady szlamu na dnie. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju metody spławikowe. Do połowów zalecam kanał - wylot jeziora do morza, na nieszczęście zatłoczony przez moczykijów w sezonie letnim. Poza jeziorem Jamno wędkować wolno w zarybianych sztucznie stawach hodowlanych. Stawy te znajdują się po prawej stronie jadąc z Mielna do Mielenka. Od miejscowości Mielenko stawy te znajdują się w odległości ok. 1300m.

Najpopularniejsze metody to łowienie odległościowe spławikowe z brzegu. Gdy łowimy w kanałku najlepiej łowić metodą na drgającą szczytówkę i przegruntowany spławik. Nęcimy klasycznie. Najlepsze wyniki osiągnąłem łowiąc na czerwonego robaka, kukurydzę i pinkę. Na haczyku możemy łączyć te przynęty. Dobre miejsca do łowienia to okolice mostu oraz trudniej dostępny odcinek most - Jamno. Część kanału most - morze jest płytsza, ale jest dużo łatwiejszy dostęp do wody. Można swobodnie rozłożyć sprzęt i nie toniemy w błocie :).

Licencja: Creative Commons
1 Ocena