W każdym z nas drzemie trochę z dziecka. Przyjemne kołysanie chyba zawsze będzie nam się kojarzyło z błogim wypoczynkiem, a same huśtawki z atrakcją w ogrodzie. Już za pasem wiosna, warto więc pomyśleć o nadchodzącym sezonie ogrodowym i sprawdzić, co na ten rok przygotowali dla nas producenci tych popularnych mebli do ogródka.

Data dodania: 2013-02-18

Wyświetleń: 1425

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przed zakupem musimy zadać sobie pytanie: co jest dla mnie najważniejsze? Niektórzy odpowiedzą „niska cena”, inni „ciekawa stylistyka”. Bez względu na to, co jest dla nas priorytetem podczas wyboru huśtawki idealnej, warto przeanalizować wszystkie możliwości, aby w momencie zakupów nie mieć wątpliwości, że dobrze zainwestowaliśmy pieniądze.

 

Dla oszczędnych

Huśtawki można kupić nawet za mniej niż 500 zł. Musimy jednak zwrócić uwagę na konstrukcję – musi być stabilna i bezpieczna! Zwłaszcza, jeśli będą z niej korzystały dzieci. Najtańsze są huśtawki metalowe z cienkimi rurkami, materiałowym daszkiem i sprężynowym siedziskiem. Pamiętajmy, że huśtawka huśtawce nierówna. Zawsze warto sprawdzić producenta – tania huśtawka sprowadzana z Azji z pewnością nie będzie odpowiednikiem równie taniej, ale polskiej. Wynika to choćby z tego, że polscy producenci używają lepszych gatunkowo materiałów, a oszczędzają z kolei na samej produkcji. Tego typu huśtawki produkują często malutkie rodzinne zakłady, co obniża koszty. Cena jest niewątpliwym plusem metalowych huśtawek. Za zakupem przemawia też wygoda – sprężynowe siedzisko jest bardzo komfortowe. Co z minusami? Z pewnością nietrwałość. Metal po jakimś czasie zacznie rdzewieć. Musimy więc przygotować się na ochranianie huśtawki przed wilgocią i regularną konserwację. Dzięki takim zabiegom mebel posłuży nam kilka.

 

Dla ceniących kontakt z naturą

Polecam huśtawki rustykalne o niepowtarzalnych kształtach, które dostarcza nam sama natura. Mebel w całości wykonany z konarów drzew będzie powyginany dokładnie tak, jak układa się pień użyty do jego produkcji. Nigdy nie spotkamy dwóch identycznych huśtawek rustykalnych. Minusem jest wysoka cena. Mebel wykonywany jest ręcznie z dobrych gatunkowo drzew – np. z buku. To solidna rzemieślnicza robota, za którą trzeba zapłacić. Samo drewno również nie należy do tanich materiałów. Do plusów należy zaliczyć piękny wygląd, który nie będzie zakłócał naturalnej harmonii panującej w ogrodzie (zwłaszcza w ogrodach należących do karczm w staropolskim stylu lub ośrodków agroturystycznych). Zaletą tych huśtawek jest także stabilna, ciężka konstrukcja i trwałość przez wiele sezonów.

 

Dla lubiących nowoczesny design

Huśtawka wcale nie musi kojarzyć się z działką dziadków czy biesiadami w górach. Może stanowić centralny punkt nowoczesnego ogrodu i być prawdziwą ozdobą. Jeśli zależy nam na takim efekcie, możemy wybrać huśtawki aluminiowe, o stonowanych, jednolitych kolorach (bez zbędnej pstrokacizny), które nie dość, że posłużą długie lata (aluminium nie rdzewieje), to jeszcze będą stabilne, a jednocześnie dość lekkie i łatwe do przenoszenia. Materiał użyty na siedziska i oparcia takich huśtawek to zazwyczaj tak zwana tkanina textline – zaimpregnowana, gumowana powłoka odporna na wilgoć i łatwa w czyszczeniu.

Jeśli wolimy drewno, a przy tym chcemy, aby huśtawka zachowała nowoczesny wygląd, polecamy prawdziwe cuda tworzone z giętego drewna świerkowego. Przypominają one bardziej wiszące na łańcuchach kosze wypełnione miękkimi, pikowanymi poduchami, niż tradycyjne huśtawki. Efekt jest piorunujący.

Licencja: Creative Commons