Chociaż ostatki śniegu leżą jeszcze na trawnikach, to do wiosny kalendarzowej i – miejmy nadzieję – tej za oknami pozostało bardzo mało czasu. Niech Was nie zmyli minusowa temperatura, wiosna wybuchnie jak co roku z dnia na dzień, a wtedy może być za późno na okazyjny zakup leżanek na taras czy do ogrodu.

Data dodania: 2013-03-19

Wyświetleń: 2925

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krótki przegląd leżanek ogrodowych

Producenci prześcigają się w tworzeniu leżanek z coraz to trwalszych materiałów i o coraz wymyślniejszych kształtach. Obecnie na rynku obok tradycyjnych drewnianych leżanek oraz składanych aluminiowych leżaków z siedziskiem i oparciem z tkaniny, mamy szereg leżanek z technorattanu, plastiku, tkaniny textline i wielu innych. Poniżej przegląd kilku z najmodniejszych modeli w nadchodzącym sezonie Wiosna/Lato 2013.

 

1. Leżanki z egzotycznego drewna

lezankacarliseWiele firm stosuje do produkcji mebli ogrodowych – w tym leżaków i leżanek – egzotycznego drewna meranti czy eukaliptusa. Przykładem może być leżanka na zdjęciu obok – wyposażona w wysuwany spod spodu stoliczek/półkę. Leżankę można rozłożyć zupełnie na płasko lub ustawić jej oparcie w którejś z 5 pozycji. Do tego typu leżanek zazwyczaj istnieje możliwość dokupienia wygodnej poduchy. Minusem drewianych leżanek jest to, że niedo końca nadają się do stosowania na basenach. Po jakimś czasie w kontakcie z wodą drewno może puchnąć i niszczeć. Mimo, że drewno drzew egzotycznych jest bardzo odporne na wilgoć z uwagi na klimat, w jakim rosło, trzeba je regularnie pielęgnować i impregnować specjalnymi preparatami – np. olejem do drewna.

 

2. Leżanka aluminiowa z tkaniną typu textiline

LEZANKA_relaxAluminiowe stelaże w leżankach ogrodowych są coraz popularniejsze. Po pierwsze – aluminium nie koroduje, więc leżanka jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Po drugie – to bardzo lekki metal, a użytkownicy chwalą sobie możliwość bezproblemowego przenoszenia leżanki z miejsca na miejsce, czy ciągłej zmiany położenia oparcia bez zbędnego siłowania się. Po trzecie – aluminium trudniej uszkodzić, niż drewno, a do tego nie trzeba stosować żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby leżanka zachowała piękny wygląd na długie sezony.

Tkanina textiline używana w produkcji siedzisk i oparć leżaków, leżanek, huśtawek czy krzeseł ogrodowych wykazuje podobne właściwości, co aluminium – również jest odporna na wilgoć, wysoką oraz niską temperaturę. To gumowany, cienki materiał, który bardzo łatwo się czyści. Wystarczy wilgotna gąbka.

 

3. Leżanki technorattanowe

lezaksuccessoTechnorattan, zwany również ecorattanem lub rattanem syntetycznym, to splot z włókien poliuretanowych, który imituje fakturę i kolor naturalnych pasm rattanu, z jakich wykonuje się meble ogrodowe. W przeciwieństwie do rattanu naturalnego, czyli suszonych pędów palmy kolczastej Calamus rotang, jest całkowicie odporny na wilgoć, bardzo niskie lub wysokie temperatury. Wykazuje również odporność na promienie UV, więc nie wyblaknie nam tak szybko, jak niektóre tworzywa. Plecionka technorattanowa wyplatana jest zazwyczaj na aluminiowych lub stalowych stelażach (malowanych proszkowo - więc również są trwałe), które powyginane są w bardzo opływowe kształty, tworząc leżanki o kształcie bardzo wygodnym do leżenia, a zarazem nowoczesnym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena