Ile kosztuje wynajęcie fotografa? Dlaczego tak drogo? To tylko dwa dni pracy, więc skąd ta cena? Podobne pytania zadaje sobie wiele Młodych Par, stojących przed wyborem fotografa na ślub.

Data dodania: 2013-02-08

Wyświetleń: 2498

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzecz z pozoru wydaje się banalnie prosta. Jeden dzień fotografowania, następnie jeden dzień obróbki, do tego ewentualnie 100 – 200 zł. kosztów. Można się spodziewać, że kilkaset złotych dla fotografa w zupełności wystarczy. Czy faktycznie tak jest? Jak to wygląda naprawdę?

W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Zamiast dwóch dni pracy zlecenie może zająć nawet 2 tygodnie! Koszty natomiast są wielokrotnie wyższe i mogą sięgać tysiąca złotych! Zatem skoro to pół miesiąca pracy, a do tego tak wysokie koszty, to i wynagrodzenie musi być wielokrotnie wyższe. Zamiast kilkuset złotych cena może sięgać kilku tysięcy! Wydaje się to nieprawdopodobne, jednak prosta kalkulacja pokazuje jak wygląda sprawa „od kuchni”.

Przybliżony czas pracy (dla zlecenia obejmującego ceremonię ślubną, zabawę do godz. pierwszej w nocy oraz sesję zdjęciową z Młodą Parą):
  - fotografowanie: 12 godz.
  - selekcja i obróbka zdjęć: 5 - 25 godz.
  - stworzenie prezentacji: 1 - 10 godz.
  - przygotowanie fotoalbumu (fotoksiążki): 2 - 8 godz.
  - sprawy organizacyjne, dojazdy: 4 godz.

Na koszty składa się przede wszystkim bardzo drogi sprzęt fotograficzny, którego wartość wynosi najczęściej od 20 do 60 tysięcy zł. Profesjonalny fotograf ślubny musi dysponować m. in. dwoma aparatami fotograficznymi i różnymi obiektywami. Do tego kilka lamp, statywy, blendy, tła i wiele innych drogich dodatków. Jadnak największy koszt to korpusy aparatów, które należy wymieniać wraz z postępem techniki (np. co pięć lat) na nowe. Poza sprzętem fotograficznym można wyliczyć jeszcze koszty oprogramowania (oraz jego aktualizacji), reklamy i wiele, wiele innych znaczących wydatków.

Nie ulega wątpliwości, że aby stworzyć wysokiej jakości zdjęcia, niepowtarzalny album, zachwycającą prezentację multimedialną, fotograf musi poświęcić wiele godzin pracy. Niektórzy przeznaczają zbyt mało czasu na postprodukcję, co w rezultacie wpływa na niski efekt końcowy. Jest jednak grupa fotografów, którzy z pasją wykonują swój zawód. Dla nich liczy się nie tylko zysk, ale przede wszystkim zadowolenie Młodej Pary z otrzymanych zdjęć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena