Różnice w wyposażeniu krajów w kapitał stanowią współcześnie jeden z najważniejszych czynników determinujących wybór technik wytwarzania. Konieczność zastosowania kapitału pozostaje bez innego rozwiązania.

Data dodania: 2012-11-27

Wyświetleń: 3982

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konieczność zastosowania kapitału pozostaje bez innego rozwiązania. Kraje posiadające obfite zasoby kapitału mogą się specjalizować w produkcji kapitałochłonnej, co w przeważającej mierze wiąże się z produkcją nowoczesną o dużej dozie postępu technicznego i innowacji. Kraje ubogo wyposażone w kapitał zmuszone są do specjalizowania się w produkcji pracochłonnej. Do pierwszej grupy należą kraje zaawansowane gospodarczo, o rozwiniętym przemyśle. Do drugiej grupy kraje słabo uprzemysłowione.

 Etiopia

 Gospodarka Etiopii dotkniętej ubóstwem opiera się na rolnictwie, co stanowi prawie 45% PKB i 85% ogółu zatrudnionych. Sektor rolniczy cierpi na częste susze i złe praktyki uprawy. PKB w roku 2009 w USD wynosiło: 28, 526 mld. Eksport wysokich technologii w roku 2007 w USD: 4,308,929, w tym samym roku procent PKB przeznaczony na BiR wynosił 0.17. Przemysł Etiopii jest słabo rozwinięty. Jego rozwój ograniczają w dużym stopniu niewielkie zasoby surowców mineralnych i brak surowców energetycznych. Sektor prywatny obejmuje przede wszystkim produkcję rzemieślniczą. Kraj od wielu lat borykał się z niską stopą przyrostu gospodarczego oraz wzrastającym zadłużeniem zagranicznym.

W Etiopii występuje rolnictwo ekstensywne, zużycie nawozów sztucznych na hektar użytków rolnych – 16 kg, rolnictwo ma charakter samo zaopatrzeniowy, bardzo ograniczony postęp biotechnologiczny, wysoka pracochłonność, 3600ha na jeden ciągnik, silne uzależnienie od warunków przyrodniczych. Średnie plony uzyskiwane z hektara użytków są bardzo niskie, a stosowane metody uprawy anachroniczne.

 

Choć Etiopia posiada największe pogłowia zwierząt hodowlanych w całej Afryce, to produkcja rozwinięta dzięki temu potencjałowi jest bardzo niewydajna. Jej rozwojowi przeszkadza zły stan łąk i pastwisk, spowodowany nadmierną ich eksploatacją, oraz częste susze.

 

Analiza bez uwzględnienia zasobów kapitału

 

Rolnictwo – kapitałochłonny postęp techniczny

 

Silne strony – największe pogłowia zwierząt hodowlanych w Afryce, problem: zły stan łąk, przy dużym nakładzie kapitału można by udoskonalić techniki hodowlane oraz je uprzemysłowić, również przy dużym nakładzie kapitału zwiększyć postęp biotechnologiczny, ponieważ średnie plony uzyskiwane z hektara użytków są bardzo niskie oraz stosowane metody uprawy przestarzałe, aby przynajmniej minimalnie zwiększyć plony należy zreformować rolnictwo, wprowadzić kapitałochłonne innowacje.

 

Kapitałochłonny postęp techniczny w rolnictwie wiązałby się z ubytkiem siły roboczej w tym sektorze, w związku z tym dużą szansą dla tego kraju byłoby przeniesienie tej siły roboczej do prac rzemieślniczych które są pracochłonne a mogą przynieść duże zyski w handlu zagranicznym (przy odpowiedniej polityce ceł).

 

Analiza przy uwzględnieniu zasobów kapitału

 

Niestety biorąc pod uwagę brak kapitału w tym kraju można jedynie mówić o postępie technicznym pracochłonnym. Przy dostarczeniu odpowiednich technologii z zewnątrz kraju(pomoc rozwojowa), zwiększeniu intensywności rolnictwa, przeniesieniu siły roboczej do sektora prywatnego mógłby zwiększyć się handel zagraniczny a co za tym idzie mogłyby zwiększyć się inwestycje zagraniczne ( po pewnym czasie--> rzemiosło).

 

Korea Południowa

 Korea Południowa jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata;

 Z surowców mineralnych wydobywa się: węgiel kamienny, rudy żelaza, wolframu, miedzi oraz niewielkie ilości rud cynkowo-ołowianych, złota, srebra i grafitu. Zapotrzebowanie krajowe na pozostałe surowce, głównie ropę naftową pokrywa import.

 Do najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu przetwórczego należą: przemysł elektroniczny i środków transportu. Produkcja półprzewodników, komputerów, odbiorników telewizyjnych, radiowych, sprzętu telekomunikacyjnego i gospodarstwa domowego. Korea Południowa zajmuje 1 miejsce w świecie przed Japonią w produkcji statków głównie tankowców od niedawna jest liczącym się producentem samochodów osobowych i ciężarowych. Od lat 70. rozbudowa hutnictwa, przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego, poza tym nawozów sztucznych, materiałów budowlanych (głównie cementu), spożywczego i obuwniczego. Najstarszą gałęzią przemysłu jest włókiennictwo, zwłaszcza przemysł bawełniany i jedwabniczy. Przy wykorzystaniu własnych zasobów leśnych i drewna importowanego rozwija się przemysł drzewny. Rolnictwo odgrywa coraz mniejszą rolę.

 

Bezrobocie w 2009 r. 3.7%

Eksport wysokich technologii w roku 2007 w USD: 111,000,000,000

Procent PKB na BiR w 2007: 3.47

PKB w 2009 r.: 832, 512 mld USD

 Analiza

Korea Południowa jest krajem wysoko rozwiniętym. Ma duże zasoby kapitału oraz niski poziom bezrobocia. Jest eksporterem wysokich technologii. W tej sytuacji najodpowiedniejszym postępem technicznym w tym kraju będzie postęp neutralny. Przemysł wytwórczy jest z reguły pracochłonny i wymaga technik pracochłonnych natomiast równowaga w zatrudnieniu oraz w wysokim PKB nie wymaga ingerencji w dochód narodowy oraz zatrudnienie.

 Zjednoczone Emiraty Arabskie

 Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do grupy najbogatszych i najszybciej rozwijających się krajów w Azji Zachodniej. Od czasu powstania federacji (1971) podstawą gospodarki i głównym źródłem dochodów państwa jest wydobycie i eksport ropy naftowej; w początku lat 70. sektor naftowy dostarczał 75% produktu krajowego brutto, w latach 80. i początku lat 90. jego udział systematycznie zmniejszał się na rzecz usług (zwłaszcza handlu) i 1993 wynosił poniżej 40%; przeciętne tempo wzrostu gospodarczego ok. 4,5% w latach 80. (1988–90 do 18% w związku ze wzrostem cen ropy naftwej) i powyżej 3% w początku lat 90. Przemysł wydobywczy i przetwórczy wytwarza łącznie 54% produktu krajowego brutto, usługi — 44%, rolnictwo — 2%; 1993 wartość produktu krajowego brutto wynosiła 36 mld USD. Podział pomiędzy złożami ropy naftowej jest bardzo różnorodny w poszczególnych emiratach z tego względu w wielu emiratach promuje się nastawienie na nowe technologie, turystykę oraz finanse.

 

Analiza

Biorąc pod uwagę, że złoża ropy naftowej są ograniczone oraz fakt, że kraj ma duże zasoby kapitału oraz to, że nowe technologie oraz dalszy rozwój turystyki oraz ekologii wymagają technik kapitałochłonnych, proponowanym rodzajem postępu technicznego będzie postęp kapitałochłonny.

 

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena